جستجو کردن
Close this search box.
راهنمای آسان برای خرید پیستوله ایرلس

راهنمای آسان برای خرید پیستوله ایرلس

آیا به دنبال این هستید که کار رنگ‌آمیزی خود را یک درجه ارتقا دهید؟ پیستوله ایرلس ابزاری است که به آن نیاز دارید.

این ماشین‌های قدرتمند، پاسخ قرن بیست و یکم به تحولات و پیشرفت‌های رنگ‌آمیزی نوین هستند. و با استفاده از روش های مهندسی، پروژه ها را ده برابر سریع‌تر از روش های دستی تکمیل می کنند.

چه برای رنگ کردن فنس‌های اطراف خانه، چه دیوارها و سقف های داخلی – پیستوله های ایرلس اتمیزاسیون خوبی را برای فراهم کردن  تمیزترین رنگ آمیزی‌ها فراهم می کنند. برای کسانی که به صورت DIY کار می کنند، همچنین برای کاربران حرفه ای، استفاده از پیستوله های ایرلس ساعات کاری رنگ آمیزی را کاهش می دهد و در عین حال با اتمام به موقع و تر و تمیز کار، مشتری را راضی خواهد کرد.

برای خرید یک پیستوله رنگ ایرلس آماده اید؟ در اینجا همه چیزهایی است که باید بدانید، خواهید خواند.

 

مقایسه پیستوله های رنگ

دستگاه های ایرلس تنها پیستوله‌های موجود در بازار نیستند. اگر به دنبال خرید یک پیستوله رنگ‌آمیزی برقی هستید، سه گزینه دارید – بادی (پنوماتیک)، پیستوله توربینی HVLP و مدل ایرلس.

انتخاب یک پیستوله ایده آل، به مقیاس پروژه شما، نوع رنگی که استفاده می کنید، پرداخت مورد نیاز و بودجه شما بستگی دارد.

در اینجا یک مقایسه کلی و سریع خواهیم داشت:

پیستوله بادی (پنوماتیک)

 

پیستوله بادی (پنوماتیک)

 • برای راه اندازی سری (تفنگ) پیستوله به یک کمپرسور جداگانه نیاز دارد.
 • در میان انواع رنگ آمیزی با پیستوله، بهترین پرداخت و کنترل را دارد.
 • صدایی بلندتر از مدل های دیگر دارد.
 • می توان با سری های پیستوله استاندارد، HVLP (فشار کم با حجم بالا) و LVLP (فشار کم و حجم کم) از آن استفاده کرد.
 • نیاز به کمپرسور در این نمونه، حمل و نقل آن‌ها را دشوار می کند.

پیستوله توربینی HVLP

 

 

 

پیستوله توربینی HVLP

 • – معمولا مقرون به صرفه ترین دستگاه های پیستوله رنگ‌پاش از این نوع هستند.
 • – این نمونه در مدل های دستی و کنترل اکسترنال موجود می باشند.
 • – هدر رفت رنگ کم‌تری دارند.
 • – سبک وزن هستند.
 • – عملکرد ساده و ایده آلی برای کار کردن دارند، به ویژه برای افراد تازه کار.
 • – بسته به مدل آن، می تواند همه انواع تراکم رنگ – از رقیق تا غلیظ – را ارائه دهد.
 • – اکثر این دستگاه‌ها ، توان خروجی توربین‌شان قابل تنظیم است.
 • – به دلیل وجود جریان برق کمتر، عملکرد ایمنی دارند.
 • – برای پروژه های کوچک تا متوسط عالی هستند.

 

پیستوله ایرلس

 • – در بین کلیه انواع پیستوله ها بالاترین فشار خروجی را دارند.
 • – پوشش رنگ فوق العاده خوب و سریعی د ارند.
 • – دارای قابلیت اتمیزه کردن خوب
 • – می تواند متراکم ترین الاستومری ها و پوشش ها را برای سقف ارائه دهد.
 • – تقریبا هدر رفت بیشتری نسبت به باقی مدل ها دارند.
 • به دلیل توان خروجی بالا باید هنگام استفاده مراقب‌های لازم را داشته باشید.
 • – برای پروژه های بزرگ عالی هستند.
 • – برخی از آن ها می توانند چندین سری (تفنگ) را سوار کنند.
 • – نیاز به آماده سازی و نگهداری قابل توجهی دارد.

 

یک پیستوله ایرلس چگونه کار می کند؟

داخل پیستوله ایرلس یک پمپ هیدرولیک قرار دارد. این مؤلفه بار داخلی را افزایش می دهد -حالا یا از طریق نیروی الکتریکی تغذیه می‌شود، مانند Wagner Control Pro 170 یا از طریق بنزین، مانند Graco GH230. این فشار افزایش‌یافته رنگ را از طریق شیلنگ اسپری به داخل تفنگی دستگاه فشار می‌دهد – جایی که نازل آن را به یک ستون نازک از رنگ تبدیل یا اتمیزه می‌کند.

از آنجایی که این دستگاه ها کاملاً بدون هوا هستند، و به طبع انرژی در هدر رفتی نداشته و بسیار کارآمد هستند – به این معنی که می‌توانند بیش از PSI 3000 فشار را از تولید کرده که منجر به پاشش رنگ بسیار سریعی می‌شود.

 

تکنیک استفاده

علی رغم توانایی‌های اکثر DIYER ها، باید گفت که پیستوله های ایرلس جزو پیچیده‌ترین پیستوله ها هستند که در دسته رنگ‌آمیزی برقی کار می‌کنند.

و این به خاطر دلایلی مثل نکات زیر است:

 • خروجی فوق العاده با فشار بالا دارند.
 • نیاز به پرایمینگ (priming) قبل از استفاده دارند.
 • نیاز به انتخاب فشار بهینه متناسب با محیط پوشش.
 • مشکل هدر رفتن و اسپری کردن رنگ بیش از حد.
 • پمپ های هیدرولیک نیاز به تعمیر و نگهداری و TLC دارند.
 • این مدل نیاز دارد که از نوک نازل صحیح برای آن استفاده شود.

و پس از رعایت این نکات و همانطور که گفته شد، پس از راه اندازی، شما از یک پیستوله ایرلس به همان روشی که با هر پیستوله دیگری کار می‌کردید، می‌توانید استفاده می کنید:

 • از حرکات دست چپ و راستی یا بالا و پایین استفاده کنید.
 • اجازه دهید حرکات دست‌تان طولانی و بلند باشد.
 • در هر بار رفت و برگشت 30 تا 50 درصد قسمت قبل را مورد همپوشانی قرار دهید.
 • یک الگوی اسپری صحیح را انتخاب کنید – افقی، عمودی یا دایره ای.
 • از فاصله 8-12 اینچی (20 تا 30 سانتی متری) اسپری کنید.
 • از اسپری کردن رنگ مرطوب روی رنگی که به تازگی خشک شده خودداری کنید.

پیستوله

 

انتخاب پیستوله مناسب

به دنبال یک پیستوله رنگ جدید هستید که به طور آنلاین آن را تهیه کنید؟ برای انجام یک پروژه موفق نیاز دارید که ترکیب مناسبی از مشخصات مورد استفاده‌تان را داشته باشید پس پیستوله ای مورد نیازتان است که مشخصات لازم شما را به صورت بهینه داشته باشد. در اینجا عواملی هستند که باید هنگام انتخاب دستگاه نهایی خود در نظر بگیرید.

 

پیستوله دارای درایو خارجی (موتوری) یا برقی (دستی)

برای پروژه های کوچک‌تر، یک پیستوله ایرلس دستی (برقی یا شارژی) دستگاه مناسبی خواهد بود.

آنها به زمان آماده‌سازی کمتری نسبت به نوع با درایو خارجی نیاز دارند و از قابلیت حمل خوبی هم برخوردارند – لذا اندازه آن‌ها بزرگتر از یک دریل چکشی استاندارد هم نخواهد بود. این نوع پیستوله با ارائه فشاری در حدود 1500 PSI،  قادر به ایجاد یک پوشش سریع و با تراکم متوسط رنگ متوسط هستند – اگرچه استفاده از آنها به دلیل اندازه ظرف رنگ‌شان محدود است. علاوه بر این، با قرار دادن پمپ هیدرولیک در خود تفنگ یا سری آن ها – وزن‌شان می‌تواند سنگین تر هم بشود.

پیستوله برقی

پیستوله های با درایوهای خارجی، بخش پمپ را در یک محفظه روی زمین یا در یک دوچرخ همراه خود دارند. در حالی که قابلیت حمل و نقل را تا حدودی کاهش می دهد، اما موتور قوی تر و تفنگ سبک وزن‌تری  را برای کاربر فراهم می‌کند – همچنین سرعت پوشش را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. علاوه بر این، آنها معمولاً رنگ را مستقیماً از یک قوطی اصلی می‌کشند که قابلیت مهمی است.

 

توان خروجی

معمولا در این دستگاه ها توان بیشتر، باعث به وجود آمدن سروصدای بیشتر شده و این به معنای پوشش رنگ سریعتر و ریزتر شدن ذرات رنگ و اتمیزاسیون بهتر است. علاوه بر این، هرچه دستگاه قوی‌تر باشد، توانایی بیشتری در ایجاد یک پوشش متراکم تر دارد.

 

بزرگی پروژه

اندازه پروژه شما بر میزان قدرت مورد نیاز شما برای پیستوله انتخابی‌تان تأثیر می گذارد. کارهای بزرگتر، مانند رنگ آمیزی نرده ها، به فشار و و توان (با یکای اسب بخار) بیشتری نیاز دارند – در حالی که کارهای کوچکتر، مانند پرداخت دوباره رنگ کابینت، ممکن است فقط به یک پیستوله برقی مانند Graco 17M359 نیاز داشته باشد.

 

طول سیم و شلنگ

طول مهم است. هرچه شلنگ و سیم شما طولانی تر باشد، می توانید از پریزهای برق دورتر برای کار استفاده کنید. و برای دستگاه های ایرلس با درایو خارجی، کمتر نیاز به جابجایی واحد تامین قدرت (یعنی موتور بادی یا توربین) دارید. با این حال، به خاطر داشته باشید که اگر این مؤلفه‌ها بیش از حد طولانی باشند – می‌توانند  تبدیل به یک خطر شود، و یا یک مانع بر سر کارتان باشد.

 

چند نوع پیستوله ایرلس شارژی در بازار وجود دارد – مانند Ultra 17M363 – اما به دلیل نیاز به انرژی زیاد در سلول های لیتیومی، زمان کار آنها می تواند کم باشد.

 

و اما یک نکته:
علاوه بر بررسی اندازه‌های نسبی شیلنگ‌ها و سیم‌ها، توصیه می‌کنم حداکثر طول شلنگی را که پیستوله می‌تواند پشتیبانی کند نیز بررسی کنید. به عنوان مثال، دستگاه 210ES دارای یک شلنگ 50 فوتی (15 متری) است، اما می تواند تا 200 فوت (60 متر) را پشتیبانی. از این رو، بعداً می توانید بدون اینکه مانع عملکرد مناسب دستگاه خود شوید، ازشیلنگ طولانی تری هم استفاده کنید.

 

توضیح علمی این نکته به این صورت است که در علم مکانیک سیالات،طبق معادلات برنولی و سپس معادلات انرژی، سیالات دارای لزجت هنگام عبور از لوله ها تحت تاثیر تنش برشی قرار می‌گیرند که این خود ناشی از اصطکاک سیال با جداره داخلی لوله است. در مورد سیالی مانند رنگ به علت لزجت بالای آن میزان اصطکاک هم بیشتر خواهد و از آنجا که این اصطکاک با طول جریان سیال رابطه مستقیم دارد، لذا هرچه طول شلنگ مورد استفاده شما بیشتر باشد انرژی بیشتری از موتور و توربین دستگاه شما گرفته خواهد شد.

 

قابلیت یا ظرفیت حجم (Volume Capability)

به طور کلی، قابلیت حجم که اغلب در حجم رنگ عبوریِ هفتگی یا سالانه اندازه گیری می شود، نشان می دهد که دستگاه شما چقدر بادوام است. یعنی همانند توان یک شافت تحت دوران که تعداد سیکل هایی  که سالانه انجام می‌دهد مورد نظر است برای پیستوله ها میزان حجم رنگ اسپری شده آن در طول هفته یا سال مورد نظر خواهد بود.

کاربران تجاری باید به دنبال یکی از بهترین پیستوله های حرفه ای مانند Titan 440 Impact باشند که می تواند حدود 100 گالن رنگ در هفته را تحمل کند.

 

استفاده از سوزن و سری درست و مناسب

سری پیستوله جایی است که جادوی پاشش رنگ اتفاق می افتد – که عرض محدوده پاشش رنگ، چگالی رنگ پاششی و سطح اتمیزه شدن را تعیین می کند. گفته می شود، به دلیل داشتن یک خروجی با توان بیش از 3000 PSI اکثر دستگاه های ایرلس، می توانند رنگ های با ضخامت بالا را با سری‎‌هایی با اندازه بسیار کوچک را ارایه دهند.

 

اندازه ها معمولاً با سه عدد توضیح داده می شوند – به عنوان مثال، 517، که رایج ترین نازل مورد استفاده در پیستوله های ایرلس است. عدد اولیه (5) شعاع پاشش رنگ (fan spray radius) را بیان می کند، بنابراین قطر پاشش ده اینچ (25 سانتی متر) است. دو عدد بعدی (17) قطر نوک را در یک هزارم اینچ نشان می دهد – بنابراین، 0.017 اینچ قطر خروجی نازل است.

 

برای کارهای بزرگ، معمولاً از یک پهنای پاشش بزرگ تر استفاده کنید – مانند 517، 617، یا 717. و در کارهای تکمیلی و دقیق، یک سری ساده تر، مانند 217 یا 317 را مورد استفاده قرار دهید. مسلما ارزشش را دارد که از قبل بررسی کنید که آیا دستگاه شما بیش از یک سری را می‌تواند پشتیبانی کند یا خیر، مانند Himalaya. در غیر این صورت، مارک های معروف تر Graco، Titan و Wagner کاتالوگ گسترده ای از نازل ها و سری‌های اضافی را ارائه می دهند.

 

از آنجایی که انتخاب سری ها برای پیستوله ‌های ایرلس در ابتدا می تواند کمی گیج کننده باشد، اما با کمی پرس و جو و تحقیق می‌توانید سری های مناسب کارتان را تهیه کنید.

 

تعداد تفنگ

برای کارهای کوچکتر و متوسط در خانه، یک تفنگ رنگ پاش کار شما را راه می‌اندازد. اما برای پروژه های تجاری و صنعتی بزرگتر، به چیزی بیشتر از آن نیاز دارید. بنابراین چندین تفنگ و سری بخرید تا همه را کارها را بتانند پوشش دهند – و مطمئن شوید که دستگاه شما می تواند بیش از یک سری و تفنگ مانند Graco GH230 را اداره کند.

 

فیلترها

اگر کاری تروتمیز و صاف تحویل دهید و می‌خواهید از اجزای داخلی دستگاه خود محافظت کنید – مطمئن شوید که فیلترها را در دستگاه خود جای داده‌اید. حداقل، از  توری‌ها یا شبکه های محافظ موجود در خود تفنگ و روی شلنگ مکش استفاده کنید و مطمئن شوید که بقایای رنگ و ریزه‌ها مانع استفاده‌تان از پیستوله نمی‌شوند.

آنها از مسدود شدن شری‌های شما جلوگیری می کنند – که می تواند منجر به پاشش رنگ غیریکنواخت و هدر رفتن زمان و خرابی دستگاه شود.

 

خنک‌کننده ها و محافظ ها

با استفاده از برخی نکات می توانید عمر پیستوله رنگ پاش خود را افزایش دهید. تهویه مطبوع  و قرار دادن محافظ پمپ از پیستوله شما در برابر یخ زدگی، زنگ زدگی و سایر خطرات محافظت می کند.

رنگ با پیستوله

چند نکته دیگر

 

علاوه بر ویژگی های فوق، عوامل دیگری که ممکن است مهم باشند عبارتند از:

 • – حمل‌کنند یا استند دستگاه.
 • – سهولت در جداسازی – امکان تمیز کردن بدون دردسر پس از انجام پروژه.
 • – سطح کنترل فشار – هرچه مراحل کار بیشتر باشد، باید پیستوله قابلیت تنظیم بیشتری را به کاربر ارائه دهد.
 • – در دسترس بودن قطعات یدکی – انتخاب یک برند معتبر دسترسی به قطعات جایگزین را در صورت خرابی و اشکال تضمین خواهد کرد.
 • – عرض محدوده پاشش – هرچه بزرگتر باشد باعث پوشش سریعتر می شود.
 • – لوازم جانبی لازم را داشته باشد- مانند فرچه، آچار، و سری.
 • – تعمیر و نگهداری ساده – برخی از پیستوله ها امکان تعویض سریع پمپ بدون ابزار را دارند که بسیار مفید است.
 • – گارانتی بلند مدت

 

هزینه پیستوله های ایرلس

پیستوله های ایرلس بسته به برند، توان خروجی، دوام و درجه توان عملیاتی از چند صد دلار تا چند هزار دلارقیمت دارند. در کشور ما برای خرید یک برند متوسط بودجه‌ای بیش از 2 میلیون تومان (در سال 1400) مورد نیاز است.

می‌توانید با بودجه‌ای معادل گذراندن یک اخر هفته خوب، یک پیستوله پرفروش و باکیفیت مانند HomeRight Power Flo Pro 2800 انتخاب کنید – در حالی که برای یک کار پیمانکاری، دستگاه قدرتمندی مانند Graco GH230 هزینه ای به اندازه خرج یک نعطیلات خانوادکی را روی دست‌تان بگذارد.

نکته کلیدی این است که محصولی را انتخاب کنید که در حد بودجه شما باشد اما خواسته های پروژه های فعلی و آینده شما را برآورده کند.

 

ایمنی

هر کسی که با پیستوله رنگ پاش کار می کند باید مراقب باشد و اصول ایمنی را رعایت کند. اما مهم‌ترین جنبه برای افزایش ایمنی به وقت کار، هنگام استفاده از قدرت بسیار زیادی است که پیستوله رنگ‌پاش ایرلس با فشار بالا،ارائه می‌کند. اجازه دهید چند نکته ایمنی را پیشنهاد کنم:

 • – همیشه دستکش بپوشید – جت خروجی از پیستوله رنگ‌پاش ایرلس می تواند به پوست شما نفوذ کند که به عنوان آسیب متعاقب تزریق (injection injury) شناخته می شود و منجر به ورود سموم رنگ به بدن شما خواهد شد. در صورت وقوع این اتفاق، فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی بروید.
 • – از عینک محافظ استفاده کنید – نه تنها برای محافظت از چشمان خود در برابر رنگ، بلکه در برابر برگشتن آن به عقب.
 • – ماسک صورت بزنید – بخار و اسپری اتمیزه شده می تواند وارد ریه شما شود و به شما آسیب برساند.
 • – همیشه در مکانی با تهویه مناسب رنگ را اسپری کنید – پنجره ها و درها را باز کنید و در صورت لزوم از پنکه های اضافی هم استفاده کنید.
 • – قبل از اولین استفاده، راهنمای دستورالعمل سازنده و بروشور همراه را بخوانید.
 • – به اندازه کافی روی کار وقت بگذارید – بیشتر اتفاقات مترقبه به دلیل عجله اتفاق می افتد.
 • – همه چیز را در اطراف پروژه خود، از جمله گیاهان و پنجره هاو غیره را با پارچه و کاغذ بپوشانید.
 • – در روزهای بادی، رنگ‌آمیزی انجام ندهید.

 

چه زمانی نباید از پیستوله رنگ‌پاش ایرلس استفاده کنیم!

اگرچه پیستوله های رنگ‌پاش ایرلس ابزارهای مفیدی هستند، اما چند نقطه ضعف هم دارند.

 • – ماشین‌های هیدرولیک آن‌ها می‌توانند بیش از حد رنگ را اسپری کنند، آن را برگشت داده و سبب آشفتگی شوند.
 • – توان خروجی بالای ماشین‌های ایرلس می‌تواند منجر به هدر رفتن و افزایش هزینه‌های شما شود – یک پیستوله ایرلس با راندمان بالا مانند Wagner Control Pro 170 انتخاب کنید.
 • – این رنگ پاش های هیدرولیک قبل از استفاده نیاز به آماده سازی دارند.
 • – ایمنی – به دلیل پاشش رنگ با فشار بالا باید مراقب باشید.
 • – فقط برای کارهای بزرگ مناسب هستند- سروصدای زیاد، زمان راه اندازی زیاد و تحویل حجم بالا باعث می شود آنها برای پروژه های کوچک خیلی مناسب نباشند – به جای آن فقط از یک فرچه یا یک پیستوله توربین دار دستی استفاده کنید.
 • – تعمیر و نگهداری – دستگاه های ایرلس برای ماندن در شرایط عالی به مقداری TLC نیاز دارند.
 •  

نتیجه

پیستوله های رنگ‌پاش ایرلس بهترین ماشین‌های رنگ‌آمیزی برای تعمیرکاران خانه و پیمانکاران تجاری هستند که می‌خواهند پروژه‌های بزرگی را انجام دهند.

این واحدها  با سرعت بیشتری نسبت به نوع پنوماتیک و توربین‌دار، محیط‌های رنگ‌آمیزی را پوشش می‌دهند، لذا در پرداختن به رنگ‌آمیزی دیوارها، سوله‌ها، حصارها، سطوح، ساختمان‌های بیرونی و سقف برتری دارند.

امیدوارم از این راهنمای آسان برای خرید یک پیستوله رنگ‌پاش ایرلس لذت برده باشید – و اگر فکر می کنید هر یک از دوستان شما به این موضوع علاقه مند هستند، لطفاً مقاله را به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...