جستجو کردن
Close this search box.
دریل SDS چیست

دریل SDS چیست؟

همانطور که واضح است مته های دریل ها شبیه هم نیستند. به مدت چندین دهه، مته های استاندارد باید با استفاده از یک سه نظام سفت می شدند و دوباره در دریل محکم می شدند، اما دریل SDS طراحی را تغییر داد تا اتصال ایمن تری برای این موضوع ایجاد کند. در ادامه به موضوع “دریل SDS چیست” اشاره خواهیم کرد.

 

دریل SDS چیست ؟

به طور کلی به دریل بتن کن یا چکش روتو ، دریل SDS می گویند. SDS که مخفف Slotted Drive System است نشان دهنده ی این است که مته های این نوع دریل ها دارای شکاف هایی در امتداد ساق مته هستند. این بدان معنی است که وقتی در دریل قرار می گیرد، اتصال قوی تری ایجاد می کند و موجب سرعت و راحتی بیشتر در هنگام استفاده می شود.

این نگهدارنده ابزار در دریل های SDS در مقایسه با دریل های چکشی معمولی با سه نظام دو مزیت مشخص دارد:

  • شکاف ها تضمین می کنند که مته در هنگام استفاده نمی لغزد.
  • شکاف‌ها به مته اجازه می‌دهند در حین چکش کاری به جلو و عقب حرکت کند.

دریل SDS

مته اصلی SDS که توسط بوش و هیلتی در سال ۱۹۷۰ ساخته و توسعه داده شد، تا زمانی که با SDS پلاس به روز شده جایگزین شد، یک پایه اصلی در کارها بود. بوش این سیستم را SDS نامگذاری کرد که در سیستم آلمانی به آن Spannen نیز میگویند. در آینده  SDS Max هم ارائه شد که یک نمایه اصلاح شده ارائه می دهد که آن را برای دریل های سایز بزرگتر کاربردی تر می کند.

مته SDS

استفاده اولیه از مته های SDS برای سوراخ کردن مواد سخت است. آنها بیشتر برای کارهای ساخت و ساز، نوسازی و تخریب طراحی شده اند که مته های استاندارد قدرت یا سنگینی لازم برای انجام آن را ندارند. مته های SDS این کار را با ترکیبی از چرخش و چکش کاری انجام می دهند، طوری که مته به جلو و عقب حرکت می کند تا سوراخ ایجاد کند.

 

دریل های SDS چگونه کار می کنند؟

شما به سادگی ساقه مته SDS را در نگهدارنده SDS قرار دهید، آن را کمی بچرخانید تا شکاف ها را تراز کنید و بتوانید مته را به داخل فشار دهید. هنگامی که ساقه به داخل می رود، چاک فنری آن را بدون نیاز به سفت کردن اضافی محکم می کند. این سیستم فرآیند سوراخ‌ کاری را تسریع می‌کند زیرا زمان کمتری برای سفت کردن و سپس سفت کردن مجدد در هنگام استفاده از مته صرف می‌شود.

ساقه مته SDS

ساقه مته های SDS مخصوصاً برای دریل کاری های بنایی که به بتن و سنگ برخورد می کنند مناسب هستند. این موضوع به این دلیل است که مته به راحتی می تواند مانند پیستون در داخل چاک به جلو و عقب حرکت کند. همه اینها در حالی است که مته کاملا محکم نگه داشته می شود تا در هنگام چرخش نیفتد یا شل نشود.

 

آیا دریل های SDS دریل چکشی هم هستند؟

نه اینطور نیست. با اینکه در عملکردهای اصلی مشابه هستند، نوع عملیات چکش کاری ای که ارائه میدهند متفاوت است. این به این دلیل است که در دریل های چکشی، کل چاک به عقب و جلو حرکت می کند، در حالی که در دریل های SDS فقط مته حرکت می کند. در نتیجه دریل های چکشی زیاد کارآمد نیستند و تاثیر هر ضربه را پراکنده می کنند .همچنین برای مقایسه و انتخاب دریل به منظور کار با مواد سخت، دریل چکشی به خوبی دریل SDS نتیجه مناسبی ارائه نمیدهد.

دریل برقی SDS

علاوه بر این، دریل های SDS دریل های ضربه زننده (کوبشی) نیستند. این تفاوتها ریز بینانه و ظریف است ولی بعضا مهم است که مثلا دریل های کوبشی از چرخ دنده های درگیر با هم استفاده میکنند و ضربات کوبشی را ایجاد می کنند. در نتیجه کل چاک در یک عملیات چکش کاری به جلو و عقب حرکت می کند به همین دلیل تاثیر و دقت آنها کمتر از SDS است، اما می توانند در شرایط خاصی مفید باشد.

 

مته های SDS

دلیل ایمن ماندن این مته ها در حین چرخش این است که سطح مقطع ساقه با خود چاک که درون آن قرار میگیرد مطابقت دارد. به جای گرد یا صاف بودن، الگویی متناسب با چاک دارد که باعث میشود کاملا چفت بشوند. به علاوه، شکاف های روی مته امکان حرکت عمودی را در حین عملیات چکش کاری فراهم می کنند، اما اجازه نمی دهد مته به بیرون سر بخورد. این فرآیند پیچیده است چون دریل چرخش را با حرکت به عقب و جلو ترکیب می کند. اما درک نحوه کارکرد سیستم برای نحوه ماندن مته در دریل آسان است. نتیجه گرفته میشود که یک مته SDS می تواند مواد سخت تر را سریعتر و با دقت بیشتری سوراخ کند. این موضوع نتیجه کار را برای ساخت و ساز در مواقعی که نیاز به ایجاد سوراخ هایی برای عبور سیم کشی، مجراها یا مواد دیگر است، بی نقص می کند.

به‌علاوه، می‌توان از آن در بازسازی در مواقعی که مواد برداشته و جایگزین می شوند به راحتی استفاده کرد. در حالی که اکثر کارهای تخریب به دقت دریل SDS نیاز ندارند، اما در حالت عادی هم به عنوان یک دریل قدرتمند و دستی برای قرار دادن سوراخ هایی در دیوارها برای مواد منفجره یا قلاب کردن خطوطی که دیوارها، سقف ها و موارد مشابه را پایین می آورند بسیار مفید است.

 

انواع مته SDS

سه نوع مته SDS وجود دارد:

  1. SDS
  2. SDS Plus
  3. SDS Max

در حالی که هر سه گزینه عملکردهای مشابهی دارند، SDS max به دلیل تفاوت در اندازه و مشخصات ساقه قابل تعویض با دو گزینه دیگر نیست.

SDS Max SDS & SDS Plus
18 میلیمتر 10 میلیمتر قطر ساقه
5/12 تا 50 میلیمتر 4 تا 28 میلیمتر اندازه حفره ایجاد شده
3 شیار باز و 2 شیار بسته متقارن (2 شیار باز 2 شیار بسته) نوع شیار
دریل های چکشی SDS Max Roto ، چکش های Jack و چکش های تخریب دریل چکشی دوار SDS و SDS PLUS ابزار مرتبط
کارهای سنگین

·         مغزه گیری از دیوار های نازک 6 اینچی

·         تخریب بتن

·         عملیات تخریب و بازسازی حرفه ای

کارهای سبک

·         مغزه گیری از دیوار های نازک 4 اینچی

·         حفاری تخته های چوبی غیر ضخیم

·         ایجاد حفره در آجر، بتن و مصالح بنایی تا قطر یک اینچ

موارد استفاده

 

 

SDS و + SDS

به زبان ساده، SDS Plus در اصل جایگزین مته استاندارد SDS شده است. در حالی که ممکن است هنوز تعداد زیادی دریل SDS در اطرافتان پیدا کنید، +SDS یک پیشرفت کلی در سیستم مته و کارکرد آن را به شما ارائه میدهد. علاوه بر این، آنها جدیدتر هستند و در بازار عمومی راحت تر یافت میشوند. شما می توانید دریل های SDS قدیمی را از طریق بازارهای فروش جنس دست دوم خریداری کنید، اما آنها هیچ مزیت واقعی به جز نوستالژی ارائه نمی دهند!

SDS Plus

 

SDS Max

SDS Max همانطور که از نام آن پیداست، بزرگتر است و دارای فرورفتگی های بیشتری برای درگیری بهتر مته و چاک است.

SDS Max

معمولاً مته های SDS Max را می بینید که برای کارهای تجاری مانند ساخت و ساز، بازسازی یا تخریب ساختمان های بزرگتر استفاده می شوند. از آنها برای کارهای مسکونی نیز استفاده می شود، اما بیشتر آنها را در دست متخصصان خواهید یافت. این بدان معنی است که اگر به فکر خرید مته برای سنگ تراشی هستید، +SDS احتمالا بهترین است. مگر اینکه شما یک پیمانکار مستقل باشید که برای ساختن یا تخریب ساختمان های بزرگ استخدام شده اید ، در آن صورت SDS Plus مسلما بهترین نسخه موجود برای اکثر نیازها است.

 

مته های SDS برای چه مواردی استفاده می شوند؟

آنها عمدتاً در مواقعی استفاده می شوند که برای شکستن مواد سخت به ضربه زدن نیاز باشد. به عنوان مثال، چوب یک ماده نرم است که به مته اجازه می دهد به راحتی از آن عبور کند. اما مصالح بنایی مثل سنگ برای سوراخ کردن توسط یک دریل برقی استاندارد بسیار سخت تر است. نتیجه معمولاً اتلاف وقت، شکستن مته یا داشتن سوراخی است که به اندازه کافی عمیق نیست که مفید باشد. مته می تواند سوراخ دقیق تری در مقایسه با سایر ابزار هایی ایجاد کند که می توانند مواد سخت مانند بتن یا سنگ را برش دهند. در زمینه ساخت و ساز ، از سوراخ ها می توان برای نگه داشتن پیچ و مهره ها یا لنگرهایی که از مجرا و سایر مواد پشتیبانی می کنند استفاده کرد. در زمینه تخریب، از سوراخ های ایجاد شده می توان برای اتصال زنجیر یا طناب برای پایین کشیدن دیوار استفاده کرد. یا اگر ساختمان بزرگی است که باید خراب شود، مواد منفجره قرار داد. علاوه بر این، در صورت نیاز به سوراخ کردن دقیق مواد نرم تر، می توان حالت چکشی را خاموش کرد. این امر از حمل مته های متعدد هنگام کار با مواد مختلف جلوگیری می کند.

 

آیا می توانم از مته SDS در یک دریل معمولی استفاده کنم؟

پاسخ این است که شما می توانید، اما مشکلاتی وجود خواهد داشت، به این دلیل که شکل SDS و +SDS برای چاک های استاندارد مناسب نیستند. یک چاک استاندارد 3 فکی (سه نظام) در مقایسه با چاک های طراحی شده برای دریل های چکشی، مته را متفاوت می گیرد. نتیجتا محور مته SDS در ابتدا سفت به نظر می رسد، اما به خودی خود سریعتر از مته های طراحی شده برای چاک های استاندارد شل می شود. همچنین ممکن است بر خود مته SDS تأثیر بگذارد و باعث شود که لبه‌ها و کناره‌ها مخدوش یا خم شوند، بنابراین  این نوع مته ها در چاک‌های دریل چکشی کاربرد کمتری دارند.

 

آیا می توانم از مته های استاندارد در دریل SDS استفاده کنم؟

در دریل SDS نباید از مته معمولی استفاده کنید. مته معمولی با ساقه گرد شکل مناسبی برای قرار گرفتن در چاک ندارد. به‌علاوه، آن‌ها برای ضربه زدن سریع طراحی نشده‌اند. به یاد داشته باشید که چاک SDS دارای توپ های فنری است که برای نگه داشتن مته در شکاف قرار می گیرند.

دریل SDS

آداپتورها یا چاک های SDS در بازار وجود دارد، اما بهتر است به سادگی همان مته مناسب برای چاک را خریداری کنید. در مقایسه با اتصال و جدا کردن آداپتور، این گزینه ارزان‌تر ،سریعتر و آسان‌تر است. حتی اگر خرید آن‌ها گران نباشد، اگر تصمیم به استفاده از مته استاندارد در دریل SDS دارید، باید از آداپتور استفاده کنید و مطمئن شوید که حالت چکشی را خاموش کنید. در غیر این صورت، ممکن است خیلی زود به خرید یک مته جدید نیاز داشته باشید.

 

آیا می توانم از SDS max در دریل SDS plus و بالعکس استفاده کنم؟

شما نمی توانید آنها را به جای یکدیگر استفاده کنید چون اندازه های ساقه متفاوت هستند. با این حال، می توانید برای استفاده از ابزار موجود خود، آداپتور SDS plus به SDS max را دریافت کنید.

به طور کلی، مته های SDS، SDS plus و SDS Max کاربردهای خود را دارند و هنوز هم در کارهای ساختمانی، نوسازی و تخریب که دریل های چکشی رایج هستند، یافت می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...