جستجو کردن
Close this search box.
انواع تراز

انواع تراز

اگر در کار صنعتی انجام می دهید، احتمالاً چندین نوع تراز مورد استفاده در ساخت و ساز به همراه دارید. با این حال، اگر در این کار تازه کار هستید، تعداد گزینه ها می تواند کمی زیاد باشد. چندین کلاس از ترازها وجود دارد که می توانید ان ها را بدانید: برای نامبردن یک زوج ترازهای لیزری متقاطع (cross-line laser levels) و ترازهای لیزر چرخشی (rotary laser levels) می توان نام برد. اما اکثریت قریب به اتفاقی که در محل کار ساخت و ساز خواهید یافت، تراز های معمولی(spirit levels) هستند.

 

انتخاب تراز مناسب کارتان به اینصورت نیست که به فروشگاه بروید و بهترین را انتخاب کنید بلکه باید بدانید که برای چه نیازی از ان استفاده می کنید.

 

انواع ترازهای I  شکل (levels I-Beam)

از بین تمام ترازها مورد استفاده در ساخت و ساز، I-Beam ممکن است رایج ترین ان ها باشد. ترازهای I-Beam از یک شکل I برای سازه استفاده می کنند تا به آن استحکام بیشتری روی فریم فلزی راسته بدهد. در میان ترازها “استاندارد” محل کار در محدوده 24 اینچ تا 96 اینچ است، که برخی از سبک ترین ها هستند زیرا از مواد کمتری نسبت به ترازهای کلاسیک(box levels) استفاده می کنند.

ترازهای I شکل

 

ترازهای کلاسیک (Box Levels) مورد استفاده در ساخت و ساز

ترازهای کلاسیک از شکل جعبه مستطیلی برای قاب استفاده می کنند و اساساً همان هدف ترازهای آی شکل را انجام می دهند. ساختار 4 نقطه‌ای آن‌ها نسبت به مدل‌های I-beam استحکام بیشتری به آن‌ها می‌دهد. که باعث محبوبیت آنها در کارهای ساختمانی و ان هایی که نیاز به یک ابزار سرسخت دارند می شود. با این حال، این نمونه از تراز ها کمی گران تر هستند. هنگامی که به سمت کلاس پریمیوم ترازهای کلاسیک می روید، تقویت‌کننده‌هایی اضافی مانند backbone در ترازهای RedStick Milwaukee را مشاهده خواهید کرد.

ترازهای کلاسیک

 

ترازهای دیجیتال

یک نوع تراز دیگر که در بازار تراز های  کلاسیک در حال ظهور است تراز دیجیتال است. علاوه بر تراز ، شاقول(plumb) و گاهی اوقات حباب های 45 درجه(vials)، شما همچنین یک نمایشگر دیجیتالی از زاویه ابزار مورد نظر دریافت می کنید تا شیب مناسب و تراز خوبی را بدست اورید.

این نوع تراز ساختمانی توسط نمایشگر به شما نشان می دهد که کدام قسمت انتهایی تراز باید تغییر کند تا سطح به تراز برسد. برخی نیز دارای یک هشدار صوتی هستند که هنگام رسیدن به آن محدوده به شما اطلاع می دهند. در حالی که برخی از ترازها دیجیتال نیاز به کالیبراسیون دارند، برخی از جدیدترین انواع ان ها بصورت خودکار کالیبره می شوند. ما توصیه می کنیم از مدل هایی که به طور کلی فاقد حباب هستند دوری کنید.

ترازهای دیجیتال

 

ترازهای میسون (Mason’s Levels)

در خانواده تراز های کلاسیک و تراز آی شکل کلاسی به نام ترازها میسون برای حرفه ی که در کار  بنایی هستند وجود دارد. این ترازها در معرض سوء استفاده بیشتری نسبت به همتایان خود قرار دارند.

بنا ها نه‌تنها بتن‌هایی را که باید تراز کنند با ان ها تمیز می کنند، بلکه به سختی به آن ضربه می‌زنند تا آجرها و بلوک‌ها را در حین ساخت‌وساز در جای خود قرار دهند. به همین دلیل، ترازهای میسون معمولاً دارای یک قاب جعبه جامدنسبت به تراز های ای شکل برای مقاومت در برابر آسیب هستند.

آنها همچنین معمولا طویل تر هستند، اما برخی از ترازهای بنایی تخصصی راه خود را به بازار باز می کنند که همچنین با طول های کوتاه تر به صاف کردن و تراز کردن آنها کمک می کند. این روکش های ترکیبی ممکن است جدیدترین انواع ترازهای مورد استفاده در ساخت و ساز باشند.

ترازهای میسون

 

ترازهای شتری

به طور کلی، هر چه تراز شما طویل تر باشد، اگر به درستی از آن استفاده کنید، ساختمان شما دقیق تر است. اما کارهایی مانند برق و لوله کشی به اندازه سایر مشاغل از مزیت فضای باز برخوردار نیستند، بنابراین اغلب از تراز شتری استفاده می کنند.

این نوع ترازها معمولاً از 6 اینچ تا 12 اینچ متغیر هستند و می‌تواند علاوه بر حباب های شاقول و مربعی(plumb vials) (square vials)، دارای حباب 45 درجه باشد. برخی دارای حباب با خطوط متعدد برای انواع شیب ها هستند.

از آنجایی که معمولاً روی لوله یا مجرا کار می کنید، به دنبال تراز شتری باشید که دارای یک بریدگی در بالا باشد تا به آن کمک کند روی مواد گرد قرار بگیرد. با این حال سایر ترازهای شتری گیره‌هایی را دارا می باشند که به آنها اجازه می‌دهد در حین خم شدن به لوله بچسبند.

ترازهای شتری

 

ترازهای جیبی

ترازهای جیبی معمولاً 3 تا 4 اینچ هستند و همانطور که حدس می‌زنید می‌توانند در جیب شما جا شوند. این ایده که ترازها ی طویل تر دقیق‌تر هستند همچنان صادق است، بنابراین اگر قصد بی نقص بودن کار را دارید تا حد امکان اینها مدل‌های مد نظر شما نخواهند بود. اما برای بررسی سریع در طول ساخت و ساز یا برای فضاهای تنگ تر نسبت به تراز شتری، این یک تراز مفید است.

در حالی که برخی از ترازهای جیبی یک سیستم تک حبابی ساده هستند، مدل های دیگر دارای قابلیت چرخش هستند تا بتوانید زاویه نصب را بررسی کنید و این یک ویژگی فوق العاده ارزشمند است.

ترازهای جیبی

 

ترازها مغناطیسی مورد استفاده در ساخت و ساز

بسیاری از ترازها دارای ویژگی مغناطیسی هستند. وقتی با اسکلت‌های فولادی کار می‌کنید، این نمونه تراز ها عالی هستند، اما همه به آنها نیاز ندارند یا نمی‌خواهند ان را داشته باشند. تمایل آنها به برداشتن براده های فلزی برای برخی از کارگران ناامید کننده است زیرا می تواند ترازها را خراش دهد یا به اندازه ای براده جمع کند تا تراز را بهم بزند.

ترازها مغناطیسی

 

ویژگی هایی که امتیاز محسوب می شوند – چراغ های LED

برخی از ترازها دارای چراغ های LED برای کمک به نمایان کردن حباب ها هستند که واقعا ویژگی مفیدی هستند. فقط به خاطر داشته باشید که در حال اضافه کردن یک قطعه الکترونیکی به تراز خود هستید.

به طور معمول، متوجه می‌شویم که محفظه‌های باتری معمولاً به خوبی ایزوله شده‌اند. با این حال، باید مراقب باشید که بدون توجه شما اب به آن راه پیدا نکند. همچنین باید مجموعه ای یدکی از باتری ها را در دسترس داشته باشید و اگر عملکرد خاموش شدن خودکار وجود ندارد، پس از اتمام کار، چراغ ها را خاموش کنید.

تراز دارای چراغ LED

 

جمع بندی انواع ترازها

این فهرست جامعی از انواع ترازهای مورد استفاده در ساخت و ساز نیست. مدل های طاقچه ای بیشتری مانند ترازهای پست (post levels) و ترازهای مهندسی با دقت بالا (high-precision engineering levels) به همراه چندین نوع لیزر وجود دارد. اما اینها رایج ترین مواردی هستند که با آنها روبرو خواهید شد.

همانطور که قبلاً گفتم، هر چه تراز طویل تری را بتوانید استفاده کنید بهتر است. برای ساخت و ساز عمومی، وقتی که از تراز 48 اینچی استفاده می کنید بسیار کم اشتباه می کنید در حالی که لوله کش ها و برقکاران به تراز شتری به دلیل کمبود فضا نیاز دارند.

هر شغلی متفاوت است، بنابراین از پرسیدن نترسید. آیا شما متخصصی هستید که برای به اشتراک گذاشتن دانش با نسل بعدی مشکلی ندارید؟ در چه حرفه ای کار می کنید و چه تراز هایی را دارا می باشید؟ در کامنت ها در مورد آنها به ما بگویید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...