جستجو کردن
Close this search box.
راهنمای خرید کارواش

راهنمای خرید کارواش

اگر یک چیز وجود داشته باشد که اکثر مردم از آن متنفرند قطعا پاک کردن لکه ها می باشد، پس با استفاده از راهنمای خرید کارواش میتوانید بهترین کارواش مناسب خود را انتخاب کنید. بعضی لکه ها به قدری در برابر پاک شدن مقاومت می کنند که انگار مهم نیست شما چه کاری انجام دهید، آنها هرگز پاک نخواهند شد. لکه های روغن موتور بر روی بتن، لکه های سبز رنگ شبیه کپک و شوره زدن آجرها و دوده و ذرات براق روی گریل های فلزی؛ برای تمیز کردن تمام این ها نیاز به ساعت ها کار سخت می باشد.

با این وجود ممکن است نتوانید همه چیز را تمیز کنید. در این مواقع که واقعا مستاصل شده اید، شاید باید در مورد خرید یک کارواش برای خودتان فکر کنید.

 

کارواش به چه دستگاه هایی گفته می شود و چگونه کار می کنند؟

کارواش از پمپی که قدرت خود را از یک موتور می گیرد ساخته شده است و وظیفه این پمپ نیز افزایش فشار آبی است که داخل یک مخزن می باشد. کاربر یک نازل بلند را در دست خود دارد که با فعال کردن آن آب فشار قوی به صورت انفجاری و متمرکز از لوله نازل خارج می شود. اگر این کار را انجام دهید خواهید دید نتیجه بسیار سریع و راضی کننده بوده و سطح مورد نظر همانند روز اول خود تمیز شده و بدون هیچگونه کثیفی یا لکه غلیظ خواهد بود.

اکثریت مردم استفاده از کارواش را لذت بخش می دانند زیرا حداقل در مقایسه با جایگزین هایش مانند استفاده از صابون و آب و مدام دستمال کشیدن روی سطح که باعث آسیب به آرنج دست یا پا هم می شود جذاب تر به نظر می رسد. کارواش موجب صرفه جویی در زمان و تلاش شما می شود و این در حالی است که میزان مصرف آب آن حتی از یک شلنگ باغبانی هم کمتر است.

با وجود چیزهایی که گفته شد، کارواش یک ابزار قدرتمند می باشد و محدوده تغییرات قابل توجهی نیز دارد. به هیچ وجه با نازل یک شلنگ باغبانی قابل مقایسه نیست زیرا جت خارج شده از یک کارواش می تواند به راحتی از لباس و حتی کفش شما(یا یک تماشاگر) عبور کرده و باعث ایجاد آسیب جدی شود. با وجود اینکه استفاده از کارواش ها بسیار سرگرم کننده می باشد اما آنها نباید دست کم گرفته شوند.

 

چه نوع کارواشی باید انتخاب کنم؟

اگر شغل شما در زمینه پاکسازی و تمیزکاری می باشد داشتن یک کارواش برای شما اجباری است. حتی اگر یک پیمانکار یا از افراد علاقمند به صنایع دستی هستید اگر بخواهید بدون نیاز به استخدام شخص دیگری تمیزکاری را خودتان انجام دهید داشتن یک کارواش بسیار برای شما مفید است. باید در نظر داشته باشید که کارواش ها ابزارهایی هستند که نیاز به نگهداری(تعمیر و مراقبت) دارند و هم چنین مقدار کمی فضا را نیز اشغال می کنند.

با در نظر گرفتن اینکه هر نوع کارواش که شما استفاده کنید وظیفه یکسان شستشو با استفاده از فشار را دارد، با این حال نوع کارواشی که انتخاب می کنید در واقع به چیزهایی که شما می خواهید پاک کنید و البته میزان هزینه ای که می خواهید بکنید بستگی دارد.

 

ابتدا یکی اجاره کرده و امتحان کنید:

همانطور که گفته شد، اگر نمی توانید تصمیم بگیرید یا تشخیص دهید که کدام نوع از کارواش برای کار شما مناسب است و نیازتان را برطرف می کند، همواره می توانید یکی اجاره کنید تا بتوانید حسی را که خواهید داشت تجربه کنید. این یک راه بسیار خوب برای یادگرفتن بیشتر در مورد ابزار می باشد و می تواند به شما کمک کند که تصمیم بگیرید آیا اگر یک عدد برای خودتان بخرید ارزش هزینه ای که می کنید و صرفه جویی که در زمانتان می شود را دارد یا خیر. هم چنین می توانید مشاهده کنید ابزاری که اجاره کرده اید در ملک شما چگونه کار می کند.

 

کارواش ها به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند:

دسته اول کارواش هایی هستند که نیروی محرکه خود را از بنزین می گیرند و به کارواش های بنزینی معروف هستند.

دسته دوم کارواش های الکتریکی هستند که به طور واضح نیروی محرکه خود را از جریان برق مستقیم دریافت می کنند.

دسته سوم که به تازگی در حال ظهور می باشند از نوع کارواش های باتری دار می باشند. علاوه بر این، شوینده های فشاری از نظر توان تمیزکاری و هم چنین ظرفیت، از کارواش های فشارپایین تا کارواش های بسیار فشارقوی متغیر می باشند.

متغیرهای اندازه گیری مهمی که باید به آنها توجه داشته باشید یکی میزان آبی که می تواند از طریق کارواش جریان یابد(به صورت گالون بر متر یا جی پی ام(GPM) اندازه گیری می شود) و دیگری میزان پی اس آی(psi) است که نشان دهنده حداکثر فشاری می باشد که کارواش می تواند با آن، آب را به خارج هدایت کند.

 

کارواش های برقی

شوینده های فشاری الکتریکی

کارواش های الکتریکی به طور کلی از نوع سیمی می باشند و برای کار کردن نیاز به یک خروجی برق دارند. آنها برای انجام کارهای تمیزکاری سبک مانند شستن پاسیو(چوبی یا سنگی)، شستن وسایل نقلیه و سایر اهداف تمیزکاری کلی به کار می روند.

اکثر کارواش های الکتریکی هزینه کمتری نسبت به مدل های بنزینی دارند و هم چنین نسبت به آنها کوچکتر می باشند و در نتیجه فضای کمتری را اشغال می کنند. علاوه بر این بسیار کم سر و صداتر بوده و نیاز به عملیات نگهداری رایج مانند پرکردن سوخت یا تعویض روغن ندارند بنابراین از خیلی از جهات بدون نیاز به نگهداری می باشند.

 

کارواش الکتریکی هیچ گاز گلخانه ای آزاد نمی کند و در مقایسه با نوع بنزینی بسیار ساکت تر می باشد. این ویژگی باعث می شود که این نوع شوینده برای افرادی که اطراف خانه خود قوانین سختگیرانه دارند انتخاب ایده آلی باشد.

در طرف دیگر سکه، آنها دامنه محدودی دارند زیرا فقط تا آنجا می توانند پیش بروند که طول سیم هایشان اجازه دهد. بعضی مدل های دیگر حتی محدودیت بیشتری دارند زیرا دارای پمپ های فشاری الکتریکی بسیار قوی می باشند و این پمپ ها به قدری جریان برق می کشند که اتصال آنها به سیم های اضافی برای طولانی تر شدن محدوده کاری به هیچ وجه توصیه نمی شود.

 جدا از دامنه محدود، کارواش های الکتریکی به نوعی در توان کاری خود نیز دچار محدودیت می باشند. به این معنی که فشار جت آب کمتری داشته و معمولا جریان آب کمتری نیز عبور می دهند که باعث می شود عملیات تمیزکاری زمان بیشتری بگیرد و محدوده جت آب نیز کوتاه تر شود.

 

مشخصاتی که در یک کارواش الکتریکی باید جستجو کنید.

 • مخزن های یک پارچه محتوی مواد پاک کننده شما را قادر می سازد که از مواد شیمیایی پاک کننده استفاده کرده و قدرت تمیزکاری کارواش خود را افزایش دهید. بعضی از مدل ها حتی بیشتر از یک مخزن پاک کننده دارند تا شما بتوانید از پاک کننده های مختلف استفاده کرده یا حتی سفیدکننده نیز دارند که برای وظایف مختلف تمیزکاری مفید است.

نمایی از شوینده فشاری الکتریکی

 • نازل اسپری چندمنظوره با مشخصات قابل تغییر به شما اجازه می دهد که عرض جریان را تغییر دهید. این کار از جریان یک نقطه گرفته تا جاروب کردن عریض تر توسط آب و حتی تا نازل هایی که مخصوص استفاده از مواد پاک کننده می باشد تغییر می کند.

نازل اسپری چندمنظوره

 • موتورهای القایی بدون جاروبک از نظر مصرف انرژی کارا تر بوده، سر و صدای کمتری داشته و نسبت به موتورهای الکتریکی با جاروبک معمولی دوام بیشتری نیز دارد.
 • شلنگ ها و سیم های برق طولانی تر باعث می شود که شما بتوانید ناحیه وسیع تری را با کارواش الکتریکی خود پوشش دهید.

 

کارواش بنزینی

شوینده های فشاری گازی

مزیت کارواش های بنزینی این است که سوختشان را با خود حمل می کنند و این بدان معنی است که تا وقتی بنزین در مخزن وجود دارد شما می توانید تقریبا در هر جایی به منظور عملیات تمیزکاری از آن استفاده کنید. این نوع کارواش ها هم چنین توانایی ایجاد فشارهای بالاتر را دارند. این ویژگی امکان انجام کارهایی را به شما می دهد که کارواش های الکتریکی نمی توانند انجام دهند.

به منظور تمیزکردن نمای بیرونی خانه های دو طبقه، برای رسیدن به نواحی بالای ساختمان قطعا نیاز به توان بالای یک کارواش بنزینی خواهید داشت. فشار بسیار بالا که بعضی از کارواش های بنزینی قوی تر می توانند ایجاد کنند آنها را قادر می سازد که آماده سازی سطح انجام دهند. آماده سازی سطح شامل مواردی مانند از بین بردن رنگ قدیمی، گرفتن سیاهی های گرافیتی، از بین بردن لکه های سبزرنگ کپک و جلبک روی سطوح متخلخل و …. می باشد.

 

کارواش های بنزینی به قدری قدرت دارد که در اکثر مواقع می تواند کوره راه های بتنی را بدون نیاز به استفاده مکرر از مواد شیمیایی یا صابون تمیز کند و در مدل های قوی تری حتی می تواند به سطح آسیب جدی بزند بنابراین لازم است که مراقب باشید. جتی که یک کارواش ایجاد می کند به قدری قدرتمند است که می تواند مواد چرب ضد آب سخت مانند شیره درخت، آدامس جویدنی و برخی مدل های پلاستیک قابل سوختن را از بین ببرد.

همانطور که گفته شد، کارواش دارای موتور با سوخت بنزین می باشد و به همین دلیل نیاز به نگهداری بیشتر در طول زمان و احتیاط بیشتر به هنگام کار دارد و هم چنین فضای بیشتری را نیز اشغال می کند. در استفاده از این شوینده ها نه تنها نیاز به پر کردن مخزن بنزین دارید، بلکه باید به طور منظم موتور را تنظیم و تعمیر کنید(مواردی شامل شمع جرقه زن، تعویض روغن و ….). اگر شما در منطقه سردسیر زندگی می کنید همانند سایر موتورهایی که با گازوییل کار می کنند، موتور کارواش نیز لازم است که در هر زمستان برای شرایط خاص این فصل آماده و تنظیم شود.

 

از آنجایی که کارواش بنزینی هیچ سیمی ندارد که بخواهد حرکتش را محدود کند و به جای آن چند چرخ دارد، کشیدن آن از یک طرف به طرف دیگر کار سختی می باشد مخصوصا وقتی که بدانید یک کارواش بنزینی چقدر زیاد نسبت به رقیب الکتریکی خود وزن بیشتری دارد. به طور کلی، این کارواش ها بسیار گران تر نیز بوده.

 

ویژگی هایی که در یک کارواش بنزینی باید جستجو کنید :
 • * مولفه های فولادی سنگین، رول فریم ها و چرخ ها به شما کمک می کنند تا بتوانید کارواش سنگین را به اطراف حرکت دهید.
 • * پمپ های بدون نیاز به نگهداری و تنظیم کار نگهداری شما را بسیار کاهش می دهند.(حداقل دیگر نیاز به نگهداری و تنظیم پمپ نیست.)

نمایی از شوینده فشاری گازی

 • * اگر شلنگ ضد سایش بگیرید به هنگام کشیدن شلنگ روی سطوح بتنی، آسفالت یا سایر سطوح سخت دچار آسیب نمی شود.

 

 • * سرنازل های سریع تعویض باید همراه با وسیله باشد( همراه بسته بندی پکیج) بنابراین نیازی نیست که آنها را به صورت جداگانه بخرید.

 

 • * میله هایی که طول را افزایش می دهند(میله افزایش طول) و یا سر اسپری ها می توانند محدوده کاری نازل شوینده را افزایش دهند و شما را قادر سازند که به طبقات بالای ساختمان دسترسی پیدا کرده و عملیات تمیزکاری را به خوبی انجام دهید. علاوه بر این به شما کمک می کند که به جاهایی که به سختی قابل دسترس هستند مانند لبه های پنجره یا لبه جلو آمده پشت بام دسترسی پیدا کنید. سر اسپری نیز به شما کمک می کند تا به نقاط کور و شیاردار دسترسی پیدا کنید و خوب این کار شما را بسیار ساده تر می کند.

سر اسپری شوینده فشاری

 • * اگر می خواهید کار سنگینی انجام دهید می توانید کارواش های فشار قوی تر و با دبی بالاتر را نیز در بازار پیدا کنید.
 •  

کارواش های باتری دار

برای اینکه بیشترین میزان قابل حمل بودن کارواش را داشته باشید، می توانید یکی از کارواش های باتری دار را که به تازگی در حال وارد شدن به بازار هستند بخرید. این کارواش ها کوچکترین و قابل حمل ترین نوع بین موارد گفته شده می باشد و بعضی از آنها حتی در صندوق عقب ماشین شما نیز جا می شود.

حداقل تا کنون، کارواش های باتری دار در میزان توانی که ارائه می دهند اختلاف زیادی با مدل های مشابه الکتریکی یا بنزینی دارند. در حال حاضر اکثر کارواش های باتری دار موجود در بازار در فشار کاری کمی بیشتر از یک شیر آب قدرتمند کار می کنند اما همزمان با پیشرفت پمپ موتور الکتریکی، این نوع کارواش ها نیز قدرتمندتر شده و پیشرفت خواهند کرد.

 

مقایسه کارواش ها

کارواش ها در اکثر موارد فقط یک کار انجام می دهند بنابراین شما فقط باید در مورد یک چیز(کم و بیش) تصمیم گیری کنید و آن مقدار توان و قدرتی است که از کارواش نیاز دارید؟ در مورد انتخاب کارواش مسئله ای که بسیار مهم است توان و قدرتی است که در اختیار دارید به علاوه سایر ویژگی های راحت کننده ای که ممکن است برای کار شما به درد بخورد.

در موضوع توان یا قدرت، کارواش های فشاری اغلب از طریق میزان فشار خروجی با یکدیگر مقایسه می شوند که به صورت پوند بر اینچ مربع یا پی اس آی(Psi) بیان می شود.

 

اگر بخواهیم نازل را هم در نظر بگیریم، سازندگان کارواش ها نرخی که ابزارشان می تواند آب را خارج کند(یا به عبارت دیگر همان دبی خروجی) را نیز مشخص می کنند. این مشخصه معمولا به صورت گالون بر دقیقه بیان می شود و اگر دبی کارواش به نظر شما کم رسید، در نظر داشته باشید که این ماشین ها به گونه ای طراحی شده اند که تا جایی که ممکن است دبی آب را ثابت نگه دارند.

 

چنانچه بخواهید متناسب با کاری که می خواهید انجام دهید کارواش مناسب را انتخاب کنید، گزینه های شما در یکی از دسته های زیر قرار می گیرند:

 

کارواش فشار پایین

این نوع کارواش ها برای انجام کارهای اطراف خانه که نیاز به تمیزکاری سبک و کم دارند گزینه ایده آلی می باشد( برای مقادیر چرک و لکه های کم یا تمیزکاری زود به زود قبل از اینکه لکه ها عمیق و سخت و غیر قابل پاک کردن شوند)

اکثر این کارها نیاز به کارواش دارند که حداکثر توانایی ایجاد فشار بین 1200 تا 2000 پی اس آی(Psi) را داشته باشد. معمولا کارواش های الکتریکی در این دسته بندی قرار می گیرند. شما باید انتظار داشته باشید که یک کارواش فشار پایین دبی حدود 1 تا 2 جی پی ام(GPM) را بتواند ایجاد کند.

 

کارواش فشار متوسط

این کارواش ها برای تمیز کاری نمای بیرونی خانه ها، کوره راه های بتنی کثیف و نرده هایی که سال ها گرد و خاک و آلودگی روی آنها نشسته است، عالی می باشد. به طور خلاصه، این کارواش ها معمولا بهترین انتخاب برای افراد صاحب خانه می باشد زیرا توان کافی برای انجام کارهای سخت دارد و در عین حال از نظر قیمت نیز برای اکثر مردم به صرفه می باشد.

شما برای انجام کارهایی که گفته شد نیاز به فشار بین 2000 تا 2800 پی اس آی(Psi) دارید. به طور کلی این محدوده فشاری در دسته کارواش های بنزینی قرار می گیرد. اکثر کارواش های الکتریکی از نظر توان ایجاد دبی نمی توانند به این حد برسند اما می توانند در این محدوده فشاری کار کنند.

برای کارهای شویندگی که نیاز به توان متوسط دارند، به طور سرانگشتی انتظار داشته باشید که شوینده فشار متوسط برای شما حدود 2 تا 3 جی پی ام(GPM) دبی ایجاد کند.

 

کارواش های فشارقوی

کارواش های این دسته به طور عمده در قسمت کارواش های بنزینی قرار می گیرند زیرا توان این شوینده ها در محدوده فشاری 3000 پی اس آی(Psi) قرار می گیرد. با این توان شما می توانید رنگ کل یک دیوار را پاک کنید یا کل خانه را تمیزکاری کنید. اگر به دنبال یک کارواش هستید که برای تبلیغات از آن استفاده کنید یا مثلا در شغل تمیزکاری خانه ها فعالیت می کنید این نوع شوینده ها دقیقا برای شما مناسب می باشند.

بخاطر داشته باشید که کارواش های فشارقوی دبی عبوری 3 جی پی ام(GPM) و بالاتر دارند. بر طبق نظر برخی افراد برخی کارواش های فشار قوی نیز وجود دارند که دبی کمتر تا حدود 2.5 جی پی ام(GPM) ایجاد می کنند اما به نظر من، مدل هایی که 3 جی پی ام(GPM) یا بیشتر می توانند تولید کنند مدل های فشارقوی واقعی هستند.

برای بعضی کاربران حتی توانی که کارواش های فشارقوی ایجاد می کنند نیز کافی نیست. در این صورت، این افراد می توانند ماشین هایی بخرند که به واترجت معروفند و می توانند با جت آب اجسام را برش بزنند زیرا این ماشین ها قادرند فشاری بالاتر از 3300 پی اس آی(Psi) ایجاد کنند یا اینکه می توانند به دنبال مواد شیمیایی دیگری باشند تا کارشان راحت تر شود.

 

در صورتی که نمی توانید از مواد شیمیایی برای تمیزکاری سطح موردنظرتان استفاده کنید کارواش های آب داغ نیز گزینه دیگری برای شما می باشد. هنگامی که این شوینده ها با صابون و مواد شیمیایی ترکیب می شود تبدیل به قدرتمندترین تمیزکننده ای می شوند که می توانید داشته باشید اما خوب از طرف دیگر هزینه زیادی در پی خواهد داشت.

 

چند نکته ایمنی به هنگام استفاده از کارواش های فشاری :
 • ابتدا ناحیه ای که میخواهید تمیزکاری کنید را پاکسازی کنید و مطمئن شوید هیچ سنگ، کثیفی یا بقایای مخروبه روی سطح وجود نداشته باشد زیرا به هنگام اسپری کردن ممکن است این بقایا به اطراف پرت شده و برای اطرافیان یا خود شما خطر ایجاد کند.
 • هرگز سر نازل را به سمت مردم، حیوانات یا هرگونه جسم شکننده و قابل شکستنی نگیرید.
 • از نازل و تنظیمات فشار مناسب برای کار خود استفاده کنید. اگر یک جت آرام تر توانایی انجام کار شما را در مدت زمان منطقی دارد بهتر است به جای استفاده از جت قوی تر که توانایی پرتاب خرده چوب ها یا به طور تصادفی بقایای رنگ و یا حتی بدتر ایجاد آسیب را دارد، از همان جت آرام تر استفاده کنید.
 • همواره نازل را دور از خروجی های برق، سیم های طویل کننده و سیم های برق بگیرید.
 • هرگز کارواش یا اسپری تفنگی را در زمانی که پمپ در حال کار است بدون توجه رها نکنید و همواره اسپری تفنگی را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
 • به هنگام استفاده از کارواش ها مخصوصا از نوع بنزینی از محافظ چشم و گوش استفاده کنید.

 

[blockquote author=””]

مقالات مرتبط

چطور ماشین خود را در خانه مثل یک حرفه ای بشویید؟

[/blockquote]

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...