جستجو کردن
Close this search box.
راهنمای خرید اره برقی

راهنمای خرید اره برقی

مقدمه

آخرین نسل از اره‌ برقی ها در مقایسه با مدل‌های قبلی خود، شامل ویژگی های جدیدی است – استفاده از آن‌ها آسان‌تر و تمیزتر، دقیق‌تر و همچنین کار های سخت را ساده تر انجام می دهند. در این راهنما تفاوت بین برخی از محبوب ترین اره ها را توضیح می دهیم و همچنین در انتخاب اره مناسب برای کار مدنظرتان شمارا راهنمایی می کنیم. مقاله راهنمای خرید اره برقی را تا انتها برای داشتن انتخاب بهتر اره برقی بخوانید.

اره برقی

 

انواع اره

سه نوع اصلی اره برقی وجود دارد:

اره های عمود بر (jigsaws) ، اره افقی بر (reciprocating saws) و اره دیسکی (circular saws). به جدول زیر نگاهی بیندازید تا کیفیت برش هر کدام را در مواد مختلف مشاهده کنید:

 

انواع اره برقی (power saw)

نوع ماده نوع برش اره عمودبر اره افقی بر اره دیسکی
چوب, MDF و تخته سه لا خط مستقیم خوب متوسط عالی
منحنی عالی خوب غیرممکن
برش متقاطع (چوب) متوسط متوسط خوب
فلز خط مستقیم خوب خوب غیرممکن
منحنی خوب متوسط غیرممکن
لوله متوسط خوب غیرممکن
پلاستیک خط مستقیم خوب خوب متوسط
منحنی خوب متوسط غیرممکن
لوله خوب عالی ضعیف
آلومینیوم خط مستقیم خوب خوب پیشنهاد نمی شود
منحنی خوب متوسط غیرممکن
لوله خوب خوب پیشنهاد نمی شود
سنگ تمام برش ها غیرممکن با تیغه های مخصوص

غیر ممکن

 

ویژگی های کلیدی که هنگام انتخاب اره باید به آن ها توجه کنید:
 • طول ضربه (Length of stroke)، مسافتی است که تیغه اره به سمت بالا و پایین طی می کند. به عنوان مثال، در یک اره عمودبر، یک ضربه 20 میلی متری به این معنی است که تیغه 20 میلی متر به سمت پایین و 20 میلی متر به سمت بالا حرکت می کند تا یک ضربه کامل شود. هر چه طول ضربه اره بیشتر باشد، تعداد دندان هایی که در هر چرخه ضربه با مواد تماس پیدا می کنند بیشتر می شود.
 • ضربات در دقیقه (Strokes per minute)، تعداد دفعاتی که تیغه در یک دقیقه به سمت پایین و بالا می رود. هر چه تعداد ضربات در دقیقه بیشتر باشد میزان برش در دقیقه بیشتر می شود و در نتیجه دستگاه سریعتر و کارآمدتر می شود.
 • سرعت بدون بار (No load speedتعداد دفعاتی که تیغه در هر دقیقه به سمت بالا و سپس پایین حرکت می کند (یا تعداد دورهای کامل برای یک اره دیسکی) سرعت بدون بار نامیده می شود. “بدون بار” به سرعت موتور اشاره دارد زمانی که اره در حال برش نیست(این سرعت معمولاً در صورت برش دادن کاهش می یابد).

 

 • توان ورودی (Power input مقدار واتی که موتور از منبع برق می گیرد (یا به آن نیاز دارد). معمولاً هرچه وات بیشتر باشد، موتور قدرتمندتر خواهد بود.
 • حداکثر قابلیت برش (Maximum cutting capabilities ضخیم ترین ماده ای که اره بر اساس گفته سازنده آن می تواند برش دهدمشخص کننده حداکثر قابلیت برش است.
 • قطر بیشتر تیغه (Blade more diameter این قطر سوراخ در وسط تیغه است. این سوراخ (که به آن سوراخ تیغه می گویند) از یک اره به اره دیگر متفاوت است و باید از تیغه هایی با اندازه مناسب برای دستگاه خود استفاده کنید.

 

 • تعویض تیغه بدون کلید (Keyless blade change برای تعویض سریع و آسان تیغه کاربرد دارد.
 • سرعت متغیر (Variable speed سرعت های مختلف برای کار های مختلف مورد نیاز است، بنابراین امکان تغییر سرعت، تطبیق پذیری ابزار را بهبود می بخشد.
 • عمل آونگ (Pendulum action عملکرد یک اره عمودبر به طور معمول بصورت حرکت متقابل یا بالا پایین شدن تیغه است. هنگام حرکت پاندولی، تیغه به عقب و جلو نیز حرکت می کند. با تنظیم میزان حرکت پاندولی، می توان برش تیغه را سریع تر کرد چرا که تیغه به صورت تهاجمی تری با قطعه برخورد می کند، اگرچه ممکن است در این حالت از برش کیفیت سطح کار به خوبی روش عادی نباشد.

 

 • استخراج گرد و غبار (Dust extraction گرد و غبار را برای ایجاد محیط کاری تمیزتر جمع می کند.

گیره تیغه یونیورسال (Universal blade clamp دو نوع مختلف اتصال تیغه اره عمودبر وجود دارد – ساقه T و ساقه U. برخی از اره ها فقط یک نوع یا نوع دیگر را می پذیرند، اما مدل های گیره تیغه ای یونیورسال هر دو تیغه T و U را می پذیرند.

 • کفش اریب (Bevelling shoe یک صفحه  است که کف آن متحرک بوده و به شما امکان می دهد در زاویه های مختلف بتوانید برش را انجام دهید.

 

اره عمودبر

اره عمودبر قابل حمل بوده و در حال حاضر به صورت بدون سیم نیز موجود است. این نوع اره ها به دلیل تیغه باریکشان، برای برش منحنی ها و شکل های نامرسوم بسیار ایده آل هستند.این نوع اره ها می توانند فلزع چوب, پلاستیک, آلومینیوم, لمینت و کاشی و سرامیک را برش دهند. اگر قفسه‌ها، کفپوش‌های لمینت، میز کار آشپزخانه(kitchen worktops)، قرنیز چوبی (skirting board) و اشکالی برای ساخت وسایلی مانند اسباب‌بازی می سازید، بسیار مفید هستند.

یک اره عمودبر دارای یک تیغه رفت و برگشتی باریک است که وقتی آن را به لبه چوب یا تخته وارد می کنید (به جز تیغه برش لمینت که در قسمت زیرین برش می دهد) آن را برش می دهد. اگر حجم کارتان زیاد نیست، یک اره عمودبر  تک سرعته با توان ورودی 350-400 وات برای شما کاملا ایده آل است. بسته به اندازه تیغه نصب شده، چوب را تا ضخامت 50 تا 55 میلی‌متر می تواند برش دهد – و مدل دارای کفی قابل تنظیم به شما امکان می‌دهد تا برش‌های اریب‌دار در زوایای تا 45 درجه ایجاد کنید.

اگر کمی بیشتر هزینه کنید می توانید یک اره عمودبر  با طیف وسیعی از ویژگی های اضافی داشته باشید از جمله قدرت بیشتر و عملکرد برش سریع تر و ضخامت برش بیشتر. همچنین می‌توانید مواردی مانند سرعت متغیر، عملکرد آونگی (pendulum action) و یک دستگاه ضد-ترکش چوب (anti-splinter) برای برش نرم‌تر و بدون خرده چوب را انتظار داشته باشید (اگر می‌خواهید نئوپان و میزهای کاری چند لایه را برش دهید، ضروری است). اگر قصد دارید به طور منظم از اره خود استفاده کنید یا به منبع تغذیه در کارگاه خود دسترسی ندارید، مدل های شارژی نیز یک انتخاب ایده آل هستند.

 

تیغه های اره عمودبر

تیغه های اره عمودبر چوب برای برش درشت، متوسط ​​و ریز موجود هستند – هر چه دندانه ها به یکدیگر نزدیک تر باشند، برش ریزتر است. همین تیغه ها پلاستیک را نیز برش می دهند. تیغه های فلزی دندانه های بسیار ظریف تری دارند و همچنین باید برای برش چوب های قدیمی که حاوی میخ یا پیچ است از آن ها استفاده می شود.

تیغه های مخصوص نیز برای برش سرامیک، پلاستیک های تقویت شده با الیاف شیشه (GRP) و لمینت ها نیز در دسترس هستند. تیغه های لمینت فقط در قسمت زیرین برش می دهند و به شما این امکان را می دهند که بدون آسیب رساندن به کف کار ، با مواد لمینیت به درستی کار کنید. طول بخش دندانه دار تیغه معمولاً بین 50 تا 105 میلی متر است.

 

اره های افقی بر

اره های افقی بر برای مصارف سنگین تری نسبت به اره عمودبر طراحی شده اند، که آنها را برای برش های خشن در مواقعی که به قدرت بیشتر و دقت کمتری نیاز دارید (مانند کار تخریب) ایده آل می کند.

این نوع اره ها می توانند طیف وسیعی از مواد از جمله فلزات، چوب، تخته های دست ساز، پلاستیک و حتی شاخه های درخت را برش دهند. بنابراین اگر در حال بریدن ستون های چوبی یک حصار و یا نرده ها هستید, یا می خواهید پنجره های قدیمی، ستون های پارتیشن (stud partitioning)، اشیای فلزی یا چوبی که با میخ تعبیه شده است را برش دهید، این نوع اره ای است که باید انتخاب کنید.

 

اره های افقی بر چگونه کار می کنند

اره‌های افقی بر با دو دست استفاده می‌شوند و طراحی آن‌ها باعث می‌شود که برش از بالا یا عمودی آسان‌تر شود.

این نوع اره ها با حرکت نوسانی، با بالا و پایین رفتن تیغه کار می کنند. بنابراین برای هر ضربه روبه عقب، تیغه کمی به سمت پایین متمایل می شود. و برای هر فشار (یا حرکت رو به جلو) کمی به سمت بالا متمایل می شود. این به شما کمک می کند تا مواد (به ویژه چوب) را خیلی سریع تر برش دهید. همچنین برش خشن‌تری نسبت به حرکت فقط, رفت و برگشتی ایجاد می‌کند – اما از آنجایی که اره‌های افقی بر معمولاً به عنوان ابزار دقیق استفاده نمی‌شوند، نتیجه کار نباید برای شما چندان اهمیتی داشته باشد.

 

تغییر سرعت

اره های افقی بر مدرن معمولا با موتورهایی با سرعت متغیر عرضه می شوند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که دکمه را کمی بیشتر فشار دهید تا سرعت نوسان تیغه به عقب و جلو افزایش یابد. که به شما اجازه کنترل بیشتر را می دهد – که مخصوصاً هنگام ایجاد برش‌های منحنی عریض (به عنوان مثال، هنگامی که از کناره یک پنجره به سمت آستانه در پایین پنجره حرکت می‌کنید) مفید است.

 

اره دیسکی و فارسی بر

تیغه دیسکی شکل یک اره دیسکی برش های مستقیم با کیفیت حرفه ای را در چوب، تخته سه لا، ام دی اف و سطح میز کار آشپزخانه انجام می دهد. می توان از آن به صورت دستی استفاده کرد، که در آن صورت توسط یک کفی قابل تنظیم هدایت می شود، یا می توان آن را در یک میز اره نصب کرد که تیغه آن از طریق یک شکاف محافظ به سمت بالا بیرون زده شود.

اره های دیسکی برای تبدیل قطعات بزرگ چوب و تخته به اندازه های کوچکتر خوب هستند. بنابراین، زمانی که نیاز به برش ورق های تخته سه لا، درب ها و قفسه های ام دی اف، کفپوش های لمینت، میز کار آشپزخانه و نرده ها دارید، به ویژه مفید هستند. مدل های مختلف دارای تیغه هایی با قطرهای مختلف هستند. هرچه تیغه بزرگتر باشد، مواد ضخیم تر را می توانید با آن برش دهید.

به دنبال ویژگی های مفیدی مانند عمق برش قابل تنظیم، خط دید(sight liner) و کفی قابل تنظیم (adjustable fence guide) باشید. همچنین جاروبرقی یا کیسه جمع آوری گرد و غبار نیز محل کار شما را تمیز و مرتب نگه می دارد.

برای کارهای پیچیده تر، فارسی بر را می توان برای برش های متقاطع، فارسی و اریب تمیز و دقیق در چوب های سخت و چوب های نرم، پلاستیک، آلیاژها و فلزات غیر آهنی استفاده کرد. آنها برای کارهایی مانند نصب تخته های قرنیز و قاب درها و همچنین قاب عکس ها و قاب آینه ها ایده آل هستند، زیرا تمام روش های آسان را برای برش های مکرر تکه های چوب با زاویه های مختلف ارائه می دهند.

برای برخی کارها، فارسی بر مرکب یا کشویی ممکن است مناسب ترین باشد. یک فارسی بر مرکب اجازه می دهد تا زاویه تیغه برش را برای برش “اریب” یعنی یک برش زاویه دار تغییر دهید. فارسی بر کشویی به تیغه برش اجازه می دهد تا در سطح کار به بالا و پایین حرکت داده شود تا برش هایی عمیق تر از قطر تیغه برش ایجاد شود.

 

انتخاب تیغه های اره دیسکی

هنگام انتخاب تیغه برای اره دیسکی, باید سه نکته را در نظر بگیرید:

 • قطر تیغه مناسب برای اره شما
 • اندازه سوراخ مناسب (قطر سوراخ در مرکز) – ممکن است 12.7، 16، 20 یا 30 میلی متر باشد.
 • اندازه و تعداد دندانه متناسب با کار

تیغه ای با چند دندانه بزرگ ذوزنقه ای ، برشی سریع و درشت ایجاد می کند، در حالی که تیغه ای با تعداد بیشتری از دندانه های متناوب برش متوسط ​​یا صاف ایجاد می کند. بسیاری از دندانه های کوچک، ذوزنقه ای شکل، تمیزترین برش را ایجاد می کنند. تمامی این تیغه ها دارای دندانه هایی با نوک کاربید تنگستن برای عمر طولانی هستند.

اره‌های قوی‌تر تیغه‌های 180 میلی‌متری بزرگ‌تری دارند و ضخامت بیشتر و سریع‌تر برش می‌دهند.

 

انواع تیغ اره

تیغه های اره دیسکی تخصصی برای برش مواد مختلف استفاده می شوند: تیغه مناسب را برای بهترین نتیجه کار انتخاب کنید.

 • تیغه دندانه دار (Pointed tooth blade) – مناسب برای برش متقاطع الوار جامد، است و یک نتیجه قابل قبول می دهد.
 • تیغه دندانه ریز (Fine tooth blade) – برای برش های ظریف در تخته نئوپان و تخته چند لایه استفاده می شود.
 • تیغه برش طولی (Ripsaw blade) – از روی چوب نرم، چوب سخت و تخته های ساخته شده توسط انسان برش می دهد و لبه های ناهمواری به جا می گذارد.
 • تیغه دندان اسکنه (Chisel tooth blade) – تیغه عمومی ( یونیورسال) برای چوب نرم و سخت استفاده می شود.
 • تیغه یونیورسال با نوک کاربید(Carbide tipped universal blade ) – تیغه با کیفیت بالا، برش با پوششی ظریف در تمام مواد، از جمله لمینت ها.
برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...