جستجو کردن
Close this search box.
آچار بکس و انواع بکس فشار قوی

معرفی آچار بکس و انواع بکس فشار قوی

بکس های فشار قوی ابزار های بسیار رایجی هستند و در نگاه اول تفاوت چندانی با  بکس (سوکت‌) های استاندارد ندارند، با این وجود تفاوت‌هایی ظریف اما کلیدی در نوع آرایششان با هم وجود دارد.  در اینجا برخی از رایج ترین سوالاتی که در مورد سری های آچار بکس جود دارد  را برای شما گردآوری کرده‌ام .

 

بکس فشار قوی چیست؟

بکس فشار قوی یک ابزار تخصصی است که به طور ایمن به آچار بکس دستی ، آچار بکس برقی، آچار جغجغه‌ای یا حتی دریل شارژی ¼  اینچی با نوع اتصال مناسب، متصل می شود.

 

این ابزار ها از این نظر تخصصی هستند که به طور خاص برای ابزارهای برقی ضربه ای طراحی شده اند و می توانند در برابر گشتاور بالا، لرزش و فشارهای ضربه ای که ابزارهایی مانند دریل شارژی یا آچار بکس برقی می توانند به آنها وارد کنند، مقاومت کنند.

جعبه بکس فشار قوی

در جایی که سری های معمولی تحت فشارهای شدیدی که بین ضربه‌های قدرتمند یک ابزار ضربه‌ای و یک پیچ چسبیده متحمل می‌شوند، ممکن است ترک بخورند، ساییده شوند یا به ناحیه تسلیم استاتیکی وارد شوند، سری بکس های فشار قوی دارای مقاومت سایشی و انعطاف‌پذیری مناسب برای مقاومت در برابر همه این موارد هستند.

 

سری بکس فشار قوی، به زبان ساده، سری بکسی است که می تواند نه تنها در برابر گشتاور بیشتری که دریل شارژی یا آچاربکس شارژی می تواند ایجاد کند، مقاومت کند، بلکه می تواند در برابر شوک و ارتعاشات ناشی از ضربه زدن این ابزارها نیز مقاومت لازم را داشته باشد.

 

این ویژگی برای این ابزار تعیین و طراحی شده است زیرا بیشتر از فولاد های کروم مولیبدن ساخته شده اند، که کمی شکل پذیرتر از فولاد کروم وانادیوم هستند که نسبتا فولادی شکننده است . با این حال اکثر بکس های معمولی طراحی شده برای ابزار دستی از فولاد کروم وانادیوم تشکیل شده اند.

 

بکس های فشار قوی جدا از ترکیب بادوام تر، پوشش های تخصصی و چند ویژگی ضد لرزشی که دارند از نظر ظاهری و نحوه استفاده مشابه بکس های معمولی هستند. هر دو بکس فشار قوی و بکس معمولی با محکم نگه داشتن مهره یا پیچ در محل کار، عمل می کنند تا بتوانید با چرخاندن آنها را سفت یا شل کنید.

 

درست مانند بکس های معمولی، بکس های فشار قوی دارای چیزی هستند که به آن «درایو بکس» می‌گویند، که روی محور محرک آچار بکس برقی یا پیچ گوشتی شارژی شما قرار می‌گیرد. این درایو ها مربعی شکل هستند تا برای درایوهای مربعی آچار بکس یا پیچ گوشتی شارژی ½   اینچی  شما مناسب باشند.

 

در انتهای دیگر بکس، سری آن  قرار دارد، این بخش هنگامی که ابزار قدرت چرخش خود را اعمال می کند بست را به خوبی در جای خود نگه می دارد. معمولاً می بینید که این سری ها به شکل شش ضلعی هستند که برای چسبندگی بهتر کمی به سمت داخل انحنا دارند.

به این بکس ها، “بکس های شش گوش” نیز می گویند و انواع دیگری از شکل های سری بکس نیز برای پیچ و مهره در انواع شکل ها و اندازه ها وجود دارد.

 

بکس فشار قوی برای چه کارهایی استفاده می شود؟

بکس های فشار قوی برای شل کردن یا سفت کردن بست مانند مهره یا پیچ  با کمک ابزار برقی ضربه ای استفاده می شود. اینها به طور خاص برای استفاده با آچار ضربه ای یا پیچ گوشتی برقی طراحی شده اند، و به همین دلیل، می توانید انتظار داشته باشید که عملکرد بهتر و طول عمر بیشتری نسبت به بکس های معمولی داشته باشند. در صورت تمایل می توانید از آنها با ابزارهای دستی مانند آچار جغجغه نیز استفاده کنید.

به طور کلی توصیه می شود که از بکس فشار قوی با پیچ گوشتی برقی یا آچاربکس برقی (آچار ضربه ای) استفاده کنید، به خصوص اگر با بست هایی کار می کنید که گیر کرده اند، خورده شده یا برای شل شدن به گشتاور زیادی نیاز دارند.

بکس های معمولی ممکن است برای مدتیزیر اعمال این بار ها  کار کنند، اما به سادگی برای مقاومت در برابر لرزش و ضربه ای که این ابزار های ضربه ای می تواند به آنها ئارد کنند ساخته نشده اند. بکس هایفشار قوی کمتر دچار ترک خوردگی، خراشیده شدن یا پوسته پوسته شدن سطح بیرونی‌شان می شوند.

مهمتر از آن، کمی کشش اضافی برای آنها وجود دارد که جدا شدن را برای آنها بسیار سخت تر کرده ، لذا کار با آنها، حتی با ابزارهای برقی با گشتاور بالا را بسیار ایمن تر می کند.

 

تفاوت بین یک بکس فشار قوی و یک بکس معمولی چیست؟

تفاوت بکس فشار قوی و معمولی

تفاوت اصلی بین بکس فشار قوی و بکس معمولی در موادی است که برای ساخت آنها استفاده می شود. بکس های معمولی از فولاد کروم وانادیوم ساخته شده‌اند که نوع سختی از فولاد است که در بسیاری از کاربردهای ابزارسازی استفاده می‌شود.

فولاد کروم وانادیوم بسیار سخت و نسبتاً شکننده است – بنابراین اگرچه بکس های معمولی ابزارهای بادوامی هستند، اما در برابر ضربه و ارتعاش (و به طور خلاصه تحت بارگذاری خستگی) خیلی خوب دوام نمی‌آورند. از طرف دیگر، بکس فشار قوی با فولاد کروم مولیبدن ساخته شده اند که فقط کمی خاصیت ارتجاعی اضافی به بکس می دهد. این ماده آنقدر سخت نیست، اما در صورت قرار گیری تحت تنش شدید، به جای شکستن، تمایل به خم شدن یا کشیده شدن دارد.

 

یکی دیگر از تفاوت های بزرگ بین یک بکس فشار قوی و یک سوکت معمولی در عملیات پرداخت آن است. بکس های معمولی معمولاً با روکش کروم براق و با جلا تولید می‌شوند، در حالی که سوکت‌های ضربه‌ای با روکش اکسید مشکی تیره‌تر عرضه می‌شوند. روکش کروم یا کروم مات برای جلوگیری از خوردگی عالی است، اما همچنین در اثر ضربه و گشتاور زیاد که بکس را تغییر شکل می دهد، دچار تراشه یا پوسته پوسته شدن می شود. از طرف دیگر، روکش اکسید مشکی به این راحتی خرد نمی شود یا از بین نمی رود.

 

پوشش متفاوت استفاده شده همچنین باعث می شود در یک نگاه متوجه شوید که کدام یک از بکس های شما فشار قوی  و کدام یک بکس معمولی هستند. همچنین می‌توانید بسته‌بندی را بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید، بکسی که دریافت می‌کنید که دارای برچسب «فشاری قوی» (impact rated or impact ready) است.

 

آچار بکس برقی چیست؟

آچار بکس برقی، که به سادگی به عنوان آچار ضربه ای نیز شناخته می شود، یک ابزار برقی است که برای چرخاندن یک درایو با مقدار گشتاور بالا طراحی شده است.

با استفاده از بکس مناسب، می‌توانید از این گشتاور برای باز کردن راحت پیچ‌ها، مهره‌ها و سایر بست‌ها استفاده کنید، حتی اگر زنگ زده باشند یا در جای خود گیر کرده باشند. آچار بکس برقی به این دلیل به همین اسم نامیده می شود که همان کار آچاردستی را انجام می دهد، اما این کار را با سرعت و کارایی یک ابزار برقی ارائه می دهد.

 

سه نوع رایج آچار بکس برقی ، مدل های سیمی، شارژی و پنوماتیکی (بادی) هستند. به طور معمول مدل های پنوماتیک (نوع قدرت گرفته از هوای فشرده)  بالاترین گشتاور خروجی را به کاربر ارائه می دهند و معمولاً در کاربردهای خودرویی استفاده می شوند. مدل های سیمی و شارژی نیز در دسترس هستند که می توانند برای شرایط مختلف (سهولت در استفاده، هزینه، قدرت و غیره) مفید باشند.

 

[blockquote author=””]

مقالات مرتبط

راهنمای خرید آچار بکس

[/blockquote]

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...