جستجو کردن
Close this search box.
شستن حرفه ای ماشین

چطور ماشین خود را در خانه مثل یک حرفه ای بشویید؟

راهنمای کارواش

تا به حال به این نکته دقت کرده‌اید که رانندگی بعد از اینکه ماشین رو می شویید چقدر حس متفاوتی دارد؟ این مسئله هم برای داخل خودرو و هم برای خارج خودروی شما صدق میکند. رانندگی با خودروی تمیز همیشه لبخند را بر چهره شما می آورد. بخصوص اگر ماشین باز باشید، طبیعتا شما عاشق ماشین خود هستید، درسته؟ در ادامه به شما میگوییم چطور ماشین خود را در خانه مثل یک حرفه ای بشویید.

 

هر چند ایده شستن اتومبیل توسط خودتان ممکن است به نظر خوشایند نرسد، اما هیچ ماشین بازی به کارواش نمی رود و ماشین نازنین خود را به دست یک کارگر خسته یا سیستم خودکار شستشو ماشین نمی سپارد. از طرف دیگر، نظافت نمای بیرونی خودرو توسط خودتان می تواند طول عمر رنگ خودرو را افزایش داده و محافظت کند و از خط و خش های احتمالی موقع شستشو توسط دیگران جلوگیری به عمل آورد. بنابر این چرا در خانه نمی شویید مادامیکه می توانید خودتان انجام دهید؟

 

اگر سرعت عمل خوبی دارید، یک ساعت و حتی کمتر، با تجهیزات و فرآیندهای مناسب میتوانید در نتیجه یک ماشین براق و جذاب داشته باشید. در ادامه به شما آموزش اینکه چطور ماشین خود را در خانه مثل یک حرفه ای بشویید را خواهیم داد.

 

ابزار کارواش خانگی

برای شستشوی خودروی خود، به ابزار مناسب و کاربردی نیاز دارید. خرید ابزار مناسب کارواش علاوه بر محافظت از خودروی شما، در هزینه های جاری نیز صرفه جویی می شود. پیشنهاد من به شما کارواش فشار قوی رونیکس مدل RP-U130 1600W است. کارکرد با آن بسیار سرگرم کننده و مفرح است. شستشوی خودروها، پیاده روها، طبقات، حصارها یا حتی باربیکیو شما زمانی لذت بخش خواهد بود که از یک کارواش خانگی با فشار بالا استفاده نمایید و بقیه کارها را به آن بسپارید. موتور قدرتمند 1600 وات با کاربری بالا، هسته اصلی دستگاه کارواش فشار قوی شما است و فشار آب را نهایتا 130 بار ارائه مینماید. برای عملکرد بهتر و راحتی بیشتر، دستگاه RP-U130 ما به گونه ای طراحی شده است تا ارگونوی و دوام را بصورت چشمگیری افزایش دهد. تفنگی اسپری فشار قوی با طراحی جدید، 2 عدد لنسر مختلف ( یکی قابل تنظیم و دیگری توربو)، اتصال خودکار شیلنگ و شیلنگ فشار 5 میلیمتری جنس PVC  با کیفیت بالا، تنها بخشی از ویژگی های جدید طراحی این ابزار برقی هستند. یکی دیگر از مهمترین ویژگی های این دستگاه کارواش خانگی “سامانه خودکار توقف کامل” و “محافظ حرارتی داخلی” می باشد.

حال شاید سوال شما این باشد که چطور ماشین خود را در خانه مثل یک حرفه ای بشویید؟

ابزار کارواش خانگی

 
آماده سازی

با لمس کردن رنگ خودرو، احتمال خش خوردگی وجود دارد. من میخواهم ریسک آن را به حداقل ممکن برسانم. قبل از شروع هرگونه شی، جواهرات و انگشترهای خود را کنار بگذارید. همچنین پوشیدن تیشرت میتواند انتخاب خوبی باشد.

مواد شوینده، حوله، سطل آب و شیلنگ را آماده کنید. قطعا شما نمی خواهید آب روی وسیله نقلیه خشک شود، به ویژه که آب اسیدی باشد و ریسک خوردگی رنگ وجود داشته باشد. دو عدد سطل 5 گالنی آماده کنید، یکی برای آب صابون تمیز و دیگری به عنوان سطل شستشو کثیف که با شن و ماسه جمع شده در پایین سطل، کثیفی را روی رنگ ننشاند.

 

چرخ ها

هوشمندانه تر این است که برای جلوگیری از خشک شدن آب روی خودرو ابتدا چرخ ها رو با تنظیف چرخ بشویید. طبق تجربه من، محصولات AMMO، Wizard’s، Meguiar’s and Griot’s Garage بدون احتمال خرابی بهترین عملکرد را انجام خواهند داد. با استفاده از برس مخصوص شستشوی چرخ (شخصا به یک قلم موی فوم دار همراه یک لیف میکروفیبر جداشونده علاقه مندم تا بتوانم براحتی لیف را برای استفاده مجدد بشویم) هم سطح بیرونی چرخ و هم داخل رینگ چرخ را تمیز کنید. مطمئن شوید که کثیفی، گرد و غبار لنت ترمز و بقایای باقیمانده از برس کشیدن هر چرخ (یا وسط چرخها بسته به عمق کثیفی) را در سطل آب چرک ها بخوبی تمیز کنید، سپس برس مخصوص شستشوی چرخ را در سطل آب صابون خیس کنید. در نهایت پس از اتمام کار با آب تمیز بشویید.

آب سطل‌ها را خالی کنید و مجددا هر دو را پر کنید( یک سطل آب خالی و دیگری آب صابون) تا ماشین بعدی را بشویید.

 

قبل از تمیز کاری

به خاطر داشته باشید هر دفعه که رنگ خودرو خود را لمس میکنید، خطر خط و خش افتادن در اثر مالیدن خاک وجود دارد. برای به حداقل رساندن این خطر قبل از دست زدن به رنگ خودرو، هر گونه گرد و خاک و کثیفی های روی رنگ خودرو را بردارید.

کار خود را با کف مال کردن کل نمای بیرون خودرو بوسیله تفگ کف پاش یا ابر دستی شروع کنید.

این کار باعث می شود کثیفی ها حسابی خیس بخورند و راحت از روی سطح برداشته شوند. اگر ماشین صرفا گرد و خاکی است یا آب لوله کشی در دسترس نیست، میتوانید از ابرهای اسفنجی و راه حل بدون شلنگ برای شستشوی خودروی خود استفاده کنید.  پس از تمیز کردن به روش شستشوی بدون شلنگ، با یک دستمال میکروفیبر یک راست به مرحله محافظت و اتمام کار بروید.

 

اکثر خودروها به شستشوی کامل نیاز دارند. در عین حال من ترجیح میدم با رعایت احتیاط لازم از کارواش فشار قوی رونیکس مدل RP-U130 1600W استفاده کنم. جهت جلوگیری از آسیب به رنگ خودرو مستقیما از نازل صفر درجه استفاده نکنید. من ترجیحا از یک نازل 40 درجه برای اسپری با عرض زیاد استفاده میکنم. کف ها و هرگونه آلودگی نرم شده و بزرگ، تکه های آشغال و یا گرد و غبار روی سطح رنگ خودرو را با آب تمیز بشویید.

 

شستن ماشین با کارواش

 
شستشو

الان ماشین کاملا خیس خورده و تمام کثیفی های اصلی به راحتی از روی خودرو پاک می شوند. حالا زمان شستشو است. با استفاده از یک لیف شستشوی میکروفیبر و آب حسابی کف آلود شده از داخل سطل آب صابون با حرکت پهلو به پهلو خودرو را تمیز میکنیم. توجه داشته باشید به هیچ وجه حرکات دوار روی سقف انجام ندهید. سپس با شستشوی شیشه جلوی خودرو و بعد کاپوت، کار خود را در پایین ادامه دهید. بعد از هر پنل یا نصف پنل، بسته به اندازه پنل‌های خودرو (چون سقف خودرو و کاپوت خودرو بزرگ هستند) لیف شستشو بدنه خودرو را به همراه صافی شن و ماسه در “سطل آب چرک” قرار داده و حسابی با دست به هم بمالید تا تمام کثیفی‌های باقیمانده در بافت لیف شستشو خارج شود. حالا نوبت آن رسیده که لیف شستشوی بدنه خودرو را از آب کثیف بیرون بکشید، بعد باید حسابی بچلانید تا تمام آب باقیمانده از آن خارج شود، سپس لیف شستشوی بدنه خودرو را در سطل آب پرکف صابونی بیندازید تا حسابی آب و کف تازه به خودش بگیرد.

 

حرکت شستشوی پهلو به پهلو را مجددا در پنل بعدی تکرار کنید. وسیله نقلیه را همیشه از بالا به پایین یعنی از سقف خودرو به سمت قسمتهای پایینی خودرو بشویید چون معمولا وسایل نقلیه در یک سوم پایینی خودرو بخاطر گل و لایی که از روی زمین به سمت خودرو پرتاب می شود همیشه کثیف تر هستند.

 

آب کشیدن

پس از شستشوی کامل خودرو، از جمله چرخ های خودرو، زمان آب کشیدن نهایی خودرو فرا رسیده است. با استفاده از فشار آب دستگاه، از شستن کامل کف و صابون بالا تا پایین خودرو مطمئن شوید.

 

خشک کردن

یک راه آسان و ساده برای خشک کردن وسیله نقلیه استفاده از دستگاه برگ جمع کن دمنده است تا بیشتر آب روی رنگ برداشته شود. اما برای کسانی که دستگاه برگ جمع کن دمنده ندارند بهتر است از یک حوله مخصوص نرم و تمیز میکروفیبر استفاده کنند. یک حوله guzzler بزرگ که بتواند با قدرت جذب آب زیاد، کار را سریع و آسان کند. اگر همه جزئیات در لیست کارهای لازم بعد از شستشو نیست، پیشنهاد می کنم از یک اسپری آماده کارواش استفاده کنید. بر اساس تجربه من، به نظر می رسد اسپری کارواش برند Wizards و Griot’s Garage نتایج رضایت بخشی به همراه داشته است چون همزمان با واکس محافظ، خودروی خود را خشک میکنید.

 

پس از آنکه تمام آبی که قابل مشاهده است را خشک کردید حالا نوبت قسمت های خیسی است که پنهان هستند. تمام علائم برجسته خودرو، پارکابی ها، نوارهای دور شیشه، جلو پنجره ها، بال عقب خودرو و محافظ درب آب را در خود نگه میدارند. می توانید از یک دمنده دستی استفاده کنید تا تمام ذرات پنهان آب از گوشه ها، درزها و داخل شکاف های دور و بر خودرو را خشک کنید (یک پیشنهاد حرفه ای: برای اینکه بتوانید چنین وسیله ای بخرید و هزینه آن را توجیه کنید میتوانید به همسرتان بگویید برای خشک کردن حیوان خانگی پس از حمام به این وسیله نیاز دارید).

واقعا از این همه آبی که پنهان شده بودند تعجب خواهید کرد مخصوصا وقتی از شکافهایی که اصلا مشخص نیست آب بیرون میزند و لکه های آب روی رنگ خودروی شما باقی می ماند.

 

در آخر

نظافت اختصاصی با استفاده از محلول مخصوص شیشه ایده خوبی برای نمای بیرونی و نمای داخلی شیشه ها خواهد بود تا بدینوسیله از شفافیت و عدم خش خوردگی شیشه ها مطمئن شوید. برای این منظور میتوانید از یک حوله تمیز میکروفیبر (یا یک دستمال حوله ای با کیفیت که یک طرفش پرزدار است) و یک شیشه پاک کن بدون آمونیاک مثل شیشه پاک کن Sprayaway و یا شیشه پاک کن Stoner استفاده کنید.

شستن خودرو به عواملی مختلفی نظیر منطقه جغرافیایی، آب و هوا، و سبک زندگی شما بستگی دارد اما نظافت هر دو هفته یکبار یا ماهی یکبار هم باعث می شود خودروی شما همیشه تمیز به نظر برسد و هم رنگ خودروی شما محافظت خواهد شد.

[blockquote author=””]

مقالات مرتبط

۸ کاربرد شگفت آور کارواش
راهنمای خرید کارواش

[/blockquote]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...