جستجو کردن
Close this search box.

چگونه از دریل بتن‌کن استفاده کنیم؟

استفاده از دریل بتن‌کن ساده است اما دارای نکات و موارد استفاده ای است که در مقاله ” چگونه از دریل بتن‌کن استفاده کنیم؟ ” به آنها می پردازیم. دریل بتن‌کن علی‌رغم اندازه و حجمش، در واقع یکی از ابزارهای برقی با کاربرد ساده‌ است. تقریباً تمام دریل بتن‌کن موجود در بازار امروزی از یک مکانیزم ساده در سرهم‌نهی، چرخش و سیستم قفل‌شدن برای نصب و برداشتن مته ها و ملحقات استفاده می کنند.

 

وجود مکانیزم داخلی برای جذب ضربه و نداشتن دندانه ها یا نقاط بسیار تیز در اکثر دریل های بتن‌کن این حس را به مصرف کننده القا می‌کند که در حال استفاده از یک ابزار خاص و مفید است.  به علاوه این واقعیت که دریل های بتن کن در ابتدای کار خیلی سریع نمی چرخند و به لحاظ ایمنی کار را برایتان ساده می‌کنند هم از ویژگی‌هایی است که به شما این اجازه را می‌دهد که به راحتی این ابزار را بردارید و استفاده کنید.

 

دریل‌های بتن‌کن  برای سوراخ کردن بتن، تراش سنگ، سوراخ کردن خاک فشرده و حتی سنگ مسلما ابزار برقی مورد انتظار و انتخابیتان خواهد بود. آن‌ها ابزار چکشی سنگینی هستند که به گونه ای طراحی شده اند که مقادیر قابل توجهی از قدرت ضربه‌ای را با سرعت های بالا (ضربه در دقیقه) به کاربر ارائه می دهند، بنابراین حتی اگر دریل های بتن ‌کن در پایین‌ترین حد سرعت و گشتاور چرخشی خود قرار داشته باشند،  برای شکستن، سوراخ کردن و تخریب مواد بسیار سخت و شکننده مناسب هستند.

 

یک دریل بتن‌کن به‌جای برش مواد و قطعه هایی که نیاز به حفاری دارند، برای ساییدن و پودر کردن آن مواد طراحی می‌شود ، و این باعث می‌شود که آن‌ها ابزار مناسبی برای حفاری سوراخ‌ در دیوارهای بتنی یا ایجاده حفره‌هایی برای استفاده از پیچ و ابزار مشابه باشند.

بیشتر دریل‌های بتن‌کن سه حالت کار دارند: «دریل و چکش» ، «فقط دریل» و «حالت‌ فقط چکش». در این راهنما، قبل از اینکه به بررسی دقیق تر کاربرد و کاربردهای توصیه شده برای هر یک از این سه تنظیمات دریل‌ بتن‌کن بپردازیم، به بررسی اصول اولیه استفاده از دریل چکشی می پردازیم.

 

نحوه استفاده از دریل بتن‌کن در حالت دریل

برای استفاده از دریل بتن‌کن، ابتدا باید کار را که می‌خواهید انجام دهید در نظر بگیرید. آیا نیاز به سوراخ کردن بتن دارید؟ عرض و عمق این سوراخ ها چقدر باید باشد؟ و …

یا شاید برای چیز دیگری به دریل چرخشی نیاز دارید، مثلاً برای کوبیدن میله ها به زمین یا جدا کردن کاشی های سرامیکی از روی دال بتنی. بسته به کاربرد، ابتدا باید مته یا ابزار مناسب را روی دریل بتن‌کن خود نصب کنید.

حال کمی در مورد مته ها و اتصالات ابزار صحبت کنیم. دریل بتن‌کن و مته‌ها و ابزارهایی که در آن‌ها قرار می گیرند به طور کلی از سه سیستم استفاده می کنند – SDS Plus، SDS Max و Spline. هر سه سیستم به یک شکل نصب می شوند – شما به سادگی قطعه را در ابزار قرار دهید.

دریل بتن‌کن

برای دریل‌های بتن‌کن SDS Plus و SDS Max، ممکن است لازم باشد سه‌نظام را به سمت عقب ابزار فشار دهید و در حین قرار دادن و اتصال مته آن را نگه دارید. مته را کمی بچرخانید و یک نگهدارنده فنری، مته را در جای خود قفل می کند.

سپس می توانید سه‌نظام را رها کنید و یک یا دو ضربه به آن بزنید تا مطمئن شوید که به درستی محکم شده است. مته‌ها و سه‌نظام های دریل بتن‌کن برای حرکت در امتداد محور شفت ابزار طراحی شده‌اند، بنابراین باید انتظار داشته باشید که با فشار دادن یا کشیدن آن کمی به جلو یا عقب حرکت کند.

 

[blockquote author=””]

مقالات مرتبط

آموزش تعویض سه نظام دریل

[/blockquote]

 

 

برای دریل‌های بتن‌کن که از سیستم Spline (اسپلاین) استفاده می کنند، مته‌های اسپلاین دارای 12 شیار یا برجستگی هستند که دقیقاً با تلورانس های دقیق حفاری می‌کنند. برای نصب یک بیت Spline، آن را داخل ابزار قرار دهید و آن را بچرخانید تا بیت به درستی در جای خود قرار گیرد – احساس می‌کنید یا حتی می‌شنوید که یک پین نگهدارنده با بخش اسپلاین میله درگیر شده است، که به شما می‌گوید که بیت Spline به درستی و به طور ایمن در جای خود قرار گرفته است.

 

اگر برای اولین بار از یک مته یا ابزار اتصال استفاده می‌کنید، همیشه به یاد داشته باشید که یکی از عادت خوب آن است که ابتدا آن را با گریس چرب کنید – اطلاعات بیشتر در مورد فرآیند گریس‌کاری بعداً و در بخش‌های بعدی این مقاله آورده خواهد شد. همیشه ایده خوبی است که قبل از استفاده از دریل بتن‌کن از محافظ شخصی استفاده کنید، به خصوص اگر در حال سوراخ کردن روی دیوار یا بالای سرتان هستید، جایی که ممکن است آت‌و‌آشغال به صورت‌تان برسد.

در صورت امکان از محافظ چشم استفاده کنید و اگر در محیطی پر از گرد و غبار حفاری می کنید، روی یک ماسک خوب سرمایه گذاری کنید. محافظ دست و کفش های روکش‌دار محکم نیز توصیه می شود.

 

هنگامی که مته یا اتصال ابزار را نصب کردید، دریل بتن‌کن خود را به منبع برق آن وصل کنید – آن را به پریز وصل کنید یا یک باتری شارژ شده را به آن وصل کنید (اگر دریل بتن‌کن شارژی دارید). مطمئن شوید که تنظیم دریل بتن‌کن مناسب را قرار داده و برای کار خاصی که انجام می‌دهید مته‌‌ درست را به ابزارتان وصل کرده‌اید: به عنوان مثال، حالت «مته و چکش» برای سوراخ کردن بتن، یا «فقط چکش» برای تخریب.

برخی از دریل‌های بتن‌کن نیز دارای سه‌نظام‌های قابل چرخش هستند که هنگام استفاده از ابزار در زاویه فعلی قفل می‌شوند. اگر از یک مته یا قلم‌گیر دریل بتن‌کن در ابزارتان استفاده می‌کنید، این به شما امکان می دهد قبل از شروع، قلم‌گیر را در زاویه مناسب قرار دهید.

 

اگر در عمق مشخصی سوراخ می کنید، اکنون زمان آن است که عمق سنج خود را نیز تنظیم کنید. بیشتر عمق سنج‌های دریل های بتن‌کن روی یک دسته ثانویه قابل جابجایی که نزدیک سه‌نظام ابزار قرار می‌گیرد وصل می‌شوند ، بنابراین اگر قبلاً دست‌گیره را نصب نکرده‌اید، قبل از شروع حفاری آن را قرار دهید. سپس، قطعه عمق سنج را روی عمق مناسب بگذارید.

مته دریل بتن کن

نوک مته را به سمت ناحیه مورد نظر بگیرید و با کمی تکان دادن سعی کنید جای مناسب آن را پیدا کنید. برای حفاری سوراخ در بتن، اغلب بهتر است  که ابزار را در حالت “فقط دریل” قرار دهید تا یک سوراخ اولیه ایجاد شود. سپس هنگامی که مته به خوبی در آن سوراخ اولیه قرار گرفت، می توانید برای سوراخ کردن بقیه مسیر، به حالت “چکش و مته” بروید.

 

نحوه نصب مته روی دریل بتن‌کن (SDS و مته‌های دیگر)

یک دریل بتن‌کن فقط وقتی مته (یا ابزاراتصال) مناسبش، روی آن نصب شده خوب و کاربردی است، لذا اولین کاری که باید قبل از استفاده از ابزار خود انجام دهید این است که آن را با مته‌ای که می خواهید روی آن قرار دهید، مسلح کنید.

ممکن است یک دریل بتن‌کن با آداپتور SDS یا SDS Plus داشته باشید که مته‌های با قطر میله‌ی کوچک‌تر با قطر 10 میلی‌متر را می‌گیرد، یا ممکن است ابزاری با آداپتور SDS Max بزرگ‌تر داشته باشید که با مته‌های با قطر 18 میلی‌متر سازگار باشد. شاید حتی ممکن است ابزار قدیمی‌تری با آداپتور Spline داشته باشید که بیت‌های Spline را می‌گیرد.

 

روش نصب مته‌های خود در این سیستم ها اساساً یکسان است. ابتدا باید سه‌نظام را در جلوی ابزار نگه دارید و آن را به سمت عقب فشار دهید. سپس در حالی که سه‌نظام را در جای خود نگه داشته اید، مته خود را با دست دیگر خود بردارید و آن را داخل سه‌نظام قرار دهید. آن را بچرخانید، تا زمانی که تا انتها بسته شود و بشنوید که به محل قرار گیری‌ش در سه‌نظام برخورد می کند. سپس می توانید سه‌نظام را رها کنید و بررسی کنید که آیا مته به درستی محکم شده است یا خیر.

 

مته را یک یا دو بکشید تا مطمئن شوید که به درستی به دریل بتن‌کن شما متصل شده است. این کاملاً طبیعی است که مته هنگام بیرون کشیدن آن از ابزار کمی “بازی” داشته باشد – این مته ها طوری طراحی شده اند که با کوبیدن پیستون به داخل آن‌ها حرکت کنند، و این باعث می‌شود بقیه ابزار (و دستان شما) تحت تاثیر لرزش و ارتعاش آن قرار نگیرد.

می‌توانید از دریل چرخشی SDS با ابزار SDS Plus استفاده کنید و برعکس – هر دو سیستم با یکدیگر سازگار هستند. از طرف دیگر، اگر می‌خواهید از یک بیت SDS Plus یا Spline با ابزار SDS Max استفاده کنید، ابتدا باید از یک نگه‌دارنده مته استفاده کنید.

 

بیت SDS Plus یا Spline را با استفاده از همین فرآیند در آداپتور (نگه‌دارنده) مناسب قرار دهید – سه‌نظام آداپتور را به عقب فشار دهید، مته را وارد کنید، بچرخانید و رها کنید. سپس، اکنون می توانید میله آداپتور را در ابزار SDS Max قرار دهید و می توانید طبق معمول از مته دریل بتن‌کن خود استفاده کنید.

کار با دریل بتن کن

 

نحوه جدا کردن مته دریل بتن‌کن

پس از اتمام سوراخ کاری، قبل از اینکه آن را با دستان خود لمس کنید چند ثانیه صبر کنید تا مته ابتدا فرصت خنک شدن پیدا کند. سپس مته را به همان روشی که در آن قرار دادید بردارید – سه‌نظام را به عقب فشار دهید، مته را بچرخانید و آن را آزاد کنید. اطمینان حاصل کنید که قبل از قرار دادن مته در جعبه ابزار، رطوبت، شن و زباله را از مته تمیز کنید.

 

گاهی اوقات، مته ممکن است در یک سوراخ قفل شود و گیر کند. این ممکن است در مواقعی اتفاق بیفتد که سعی می‌کنید مته را با نیروی زیاد به داخل سوراخ فشار دهید – فشار مته را کند می کند و اگر سرعت آن بیش از حد کند شود، شیار ها فرصتی برای پاک کردن آشغال‌ها ندارند. نتیجه این است که یک مته در بستری از زباله های فشرده و بتن نیمه سوراخ گیر کرده است.

 

برخی از دریل‌های بتن‌کن دارای تنظیمات معکوس هستند – در این مورد، از آن برای برگرداندن مته از سوراخ استفاده کنید. اگر مته هنوز گیر کرده است، می توانید آن را با آچار بیرون بکشید. مته دریل بتن‌کن را با فشار دادن سه‌نظام ابزار به عقب، سپس چرخاندن و آزاد کردن ابزار جدا کنید. سپس به آرامی از یک آچار برای بیرون آوردن مته از سوراخ استفاده کنید – فشار کافی را به کار ببرید تا مته در جهت معکوس بچرخد، بنابراین می توان به تدریج مته را بیرون آورد.

 

مته هایی که بیش از حد کند شده اند نیز بیشتر مستعد گیر کردن هستند. قبل از استفاده از آن‌ها برای سوراخ کردن حفره‌های عمیق در بتن، بررسی کنید که قطعات شما در شرایط خوبی هستند یا نه. همچنین اگر گه‌گاه مته را بیرون بکشید تا سوراخ اضافی از گرد و غبار بتن نیز پاک شود، به بهبود سوراخ‌کاری کمک می کند.

 

نحوه صحیح روغن کاری دریل بتن‌کن

همیشه ایده خوبی است که قطعات جدید را قبل از قرار دادن آنها در دریل بتن‌کن خود گریس‌کاری کنید. این نه تنها به نصب و برداشتن آن‌ها کمک می کند، بلکه از سیستم سه‌نظام نیز محافظت می کند. نتیجه‌ی کار شما ابزاری است که دوام بیشتری دارد. برای چرب کردن درست دریل بتن‌کن، باید سه نکته را در نظر داشته باشید.

ابتدا یک محور را فقط بعد از تمیز کردن آن گریس‌کاری کنید. گریس این ویژگی را دارد که کثیفی و خاک را به جذب کند، که تمیز کردن آنها از یک شفت روغنی سخت تر خواهد بود. دوم، فقط از گریس توصیه شده توسط سازنده استفاده کنید. سایر مواد ممکن است باعث آسیب به پلاستیک یا لاستیک در سه‌نظام شوند.

سوم این است که به میزان گریسی که اعمال می‌کنید دقت کنید – فقط به یک مقدار روغن‌کاری ساده نیاز است نه بیشتر. گریس بیش از حد به این معنی است که شفت و سه‌نظام ممکن است از آشغال‌های انباشته شده  و با روغن قاطی شده‌ی زیادی به خود می‌گیرند. فقط به اندازه ای از گریس استفاده کنید که بتوانید مته را به راحتی وارد کنید.

 

تنظیمات دریل بتن‌کن

دریل‌های بتن‌کن اغلب با سه تنظیم ارائه می‌شوند: حالت‌های «دریل و چکش»، «فقط چکش» و «فقط دریل». اکثر مدل‌ها دارای یک شاخص هستند تا بتوانید هر زمان که بخواهید حالت‌ها را تغییر دهید.

 

حالت “دریل و چکش” برای سوراخ کردن بتن و آجر مفیدترین حالت است. اگر خواستید که از دریل بتن‌کن خود برای سوراخ کردن چوب استفاده کنید (مثلاً سوراخ ها را قطور‌ تر کنید)، معمولاً یک حالت “فقط دریل” برای آن وجود دارد.

 

ابزارهای ویژه ای مانند قلم (به شکل مغار)، ابزار جرم گیری برای استفاده در حالت “فقط چکش” یا “فقط ضربه” دریل بتن‌کن طراحی شده اند.

دریل بتن کن الیت

کارکرد مته دریل بتن‌کن

بسیاری از دریل‌های بتن‌کن را می توان روی حالت “فقط دریل” تنظیم کرد که مکانیسم ضربه را از حذف می‌کند. دریل بتن‌کن خود را روی این حالت تنظیم کنید تا از آن برای مخلوط کردن، سوراخ کردن چوب و فولاد یا برای استفاده از آن به عنوان یک شخم‌ زن خاک با یک مته مارپیچ استفاده کنید.

 

مود چکشی (Hammer Function)

دریل‌های بتن‌کن حالت «فقط چکشی» را نیز ارائه می‌کنند، که در آن شفت نمی‌چرخد – ابزار را شبیه یک چکش کوچک می‌کند. از این حالت برای قلم‌های تخریب، میخ‌ها و مته‌های چکشی استفاده کنید تا کار تخریب را انجام دهید یا روی سطوح ضربه بزنید. همچنین می‌توانید از عملکرد چکش با اتصال میله زمینی برای هدایت میله ها به زمین استفاده کنید.

 

مود چکش / دریل (Hammer/Drill Function)

این تنظیم پیش فرض برای دریل‌های بتن‌کن است. مود “چکش و دریل” برای حفاری در بتن، سنگ تراشی، سوراخ‌کاری سنگ و خاک رس به بهترین وجه کار می کند. این تنظیم همچنین به شما امکان می‌دهد از مته‌های هسته و ابزارهای هسته‌‌ای کارآمدتر استفاده کنید.

 برای اینکه ببینید کدام یک از این حالت‌ها در حال حاضر برای ابزار شما انتخاب شده‌اند، کلید انتخاب حالت را که در کنار ابزار در اکثر مدل‌ها قرار دارد، بررسی کنید. برخی از تولیدکنندگان از نمادها برای نشان دادن تنظیمات استفاده می کنند – برای اینکه ببینید این نمادها چه معنایی دارند، دفترچه راهنمای کاربر را بررسی کنید.

 

برای اکثر کارهای حفاری، داشتن یک دریل معمولی یا حتی یک دریل چکشی به شما این امکان را می دهد که تقریباً همه کارهای مدنظرتان را انجام دهید – به جز زمانی که صحبت از دیوارهای بتنی و بنایی باشد.

برای کارهای بزرگ‌تر که نیاز به سوراخ کردن حفره‌هایی با عرض اینچی از طریق دیوارهای بتنی جامد دارید، یا سوراخ‌هایی را در یک دال بتنی ضخیم ایجاد کنید، دریل بتن‌کن ابزار بلامنازع این کار است. دریل‌های بتن‌کن آنقدر سریع نمی‌چرخند، اما وقتی صحبت از بتن به میان می‌آید، دوران با میزان دور در رقیقه‌ی بالا فقط می‌تواند به شما کمک کند.

 

دریل بتن‌کن در عوض برای چکش زدن و پودر کردن مواد با کمک یک پیستون نیرومند طراحی شده‌اند، که باعث می‌شود هنگام تخریب پایه‌ها و سوراخ کردن حفره هایی در دیوارهای آجری، بهترین انتخاب باشند.

این دریل ها بسیار قوی هستند، و درست همانطور که انتظار دارید، ابزارهای سنگینی هستند که شما را ملزم به استفاده از دو دست و یک پایه محکم می کند. در اینجا چند نکته برای حفاری ایمن و کارآمد وجود دارد که بیشترین بازدهی را از دریل بتن‌کن شما بیرون خواهد کشید.

 

سطوحی که می توانید روی آن‌ها از دریل بتن‌کن استفاده کنید

دریل‌های بتن‌کن ابزارهایی هستند که برای کار موثر بر روی سطوح متراکم و سخت مثل بتن، آجر، بلوک های ساختمانی یا بنایی طراحی شده اند. آنها همچنین هنگام استفاده بر روی سنگ ها و خاک‌های فشرده نیز خوب عمل می کنند.

با مته‌های مناسب، می توان از آنها برای شکافتن سنگ های مرمر و گرانیت نیز استفاده کرد. سرعت دورانی پایین آنها باعث می شود که برای سوراخ کردن چوب یا فولاد ایده آل نباشد.

 

نحوه استفاده از دریل بتن‌کن بر روی سطوح عمودی (دیوارها، ستون ها یا وال پست (wall post) ها)

ابتدا مته یا ابزار را روی دریل بتن‌کن خود نصب کنید. در صورت لزوم ابتدا انتهای مته را چرب کنید، سپس سه‌نظام را به عقب فشار دهید، در حین قرار دادن و چرخاندن مته آن را نگه دارید و بعد از اینکه مته در جای خود تقه کرد، آن را رها کنید. همیشه ایده خوبی است که یک یا دو بار کشیدن مته را به یک عادت تبدیل کنید، فقط برای اینکه مطمئن شوید در حالت ایمن قرار دارد.

وسایل ایمنی خود را بپوشید – حداقل عینک ایمنی و یک جفت دستکش بپوشید. اطمینان حاصل کنید که سیم دریل بتن‌کن به طور ایمن از مسیر مناسبی عبور داده شده است، و همین امر در مورد موهای شما یا هر لباس گشاد که پوشیده‌اید هم صدق می کند.

بررسی کنید که تنظیم مود دریل بتن‌کن به درستی برای کار تنظیم شده باشد. برای حفر کردن سوراخ باید آن را روی “دریل و چکش” تنظیم کنید، در حالی که استفاده از قلم چکشی و ابزار جرم گیری نیاز به انتخاب حالت “فقط چکش” دارد.

ابزار را با دو دست بگیرید و دریل بتن‌کن را به سمت سطح عمودی بگیرید. مطمئن شوید که پای شما ثابت است. اگر روی یک نردبان کار می کنید، بررسی کنید که در فاصله راحت از نقطه هدف خود قرار دارید.

مته را روی دیوار نگه دارید و ماشه را فشار دهید. مته را در همان نقطه نگه دارید تا زمانی که در آن فرو برود، اما نیروی زیادی وارد نکنید. اجازه دهید دریل بتن‌کن بیشتر کار را انجام دهد – نقش شما این است که آن را مستقیم و ایمن نگه دارید.

پس از اتمام سوراخ‌کاری، قبل از دست زدن به مته، ابتدا منتظر بمانید تا مته خنک شود. مته را خارج کرده و دریل بتن‌کن را از منبع تغذیه آن جدا کنید، سپس آن را پس از استفاده در مکانی امن نگهداری کنید.

 

نحوه استفاده از دریل بتن‌کن در سطوح افقی (زمین و سطوح طبقات)

استفاده از دریل بتن‌کن خود بر روی یک سطح افقی تا حدودی ساده تر از نگه داشتن آن در مقابل دیوار است – می توانید اجازه دهید وزن ابزار به جای شما کار را انجام دهد. با این حال، اگر می خواهید سوراخ های خود را صاف درآوردید، هنوز باید روی ابزار خود با دقت توجه کنید.

مته یا لوازم جانبی ابزار مورد نیاز خود را برای کار مورد نظر قرار دهید. برای قرار دادن انکر بولت های (anchor bolt) کوچک، یک مته SDS یا SDS Plus کوچکتر به خوبی عمل می کند. برای قرار دادن لگ بولت ها (lag bolts) و موارد مشابه، مته‌های 16 اینچی بلندتر معمولاً انتخاب ارجح هستند. در صورت نیاز، ساقه مته را چرب کنید، مخصوصاً اگر برای اولین بار است که با ابزار استفاده می کنید.

تجهیزات ایمنی خود را بپوشید، و این حداقل باید شامل محافظت چشم باشد. دریل‌های بتن‌کن ابزارهای نسبتاً ایمنی با سرعت دورانی کم هستند. محافظ چشم عموماً ارزان است، به طور گسترده در دسترس است و به راحتی قابل استفاده هستند لذا سرمایه گذاری کوچکی برای محافظت از خود در برابر بدترین اتفاقات است. هنگام سوراخ کردن روی زمین، اگر محافظت مناسبی از پا دارید، با یک جفت شلوار کار نیزبه‌تان کمک می‌کند.

بررسی کنید که دریل بتن‌کن در تنظیمات مناسب برای کار باشد – “دریل و چکش” برای سوراخ کردن، “فقط چکش” برای تخریب و کندن استفاده می‌شوند.

نوک دریل بتن‌کن را به سمت نقطه هدف بگیرید و از هر دو دست برای ثابت کردن ابزار استفاده کنید. ماشه را فشار دهید، و ابزار را در جای خود نگه دارید و به آرامی آن را به داخل فشار دهید – بگذارید ابزار کار را برای شما انجام دهد.

هنگامی که سوراخ کردن را تمام کردید، قبل از رها کردن و تمیز کردن آن در صورت لزوم، اجازه دهید مته خنک شود. ابزار خود را از منبع برق جدا کرده و پس از استفاده آن را به درستی در جای خود قرار دهید.

  • امیرحسین متین فر
  • فروردین 15, 1401
  • 61 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...