جستجو کردن
Close this search box.
خواندن مولتی متر - مجله تاج ابزار

چگونه از مولتی متر استفاده کنیم ؟

علائم اختصاری یک مولتی‌متر برای یک شخص غیر حرفه‌ای ممکن است نامفهوم باشد و حتی افراد آشنا با حرفه ی برق ممکن است نیاز به راهنمایی داشته باشند در صورتی که با یک مولتی‌متر غیر معمول با علائم غیر معمول مواجه شوند. خوشبختانه، این کار زمان زیادی نیاز ندارد تا شما بتوانید تنظیمات را ترجمه کنید و آن را درک کنید و به کار خود برگردید.

 

1. خواندن تنظیمات دیال مولتی‌متر

خواندن تنظیمات دیال مولتی‌متر

1. در تست ولتاژ AC یا DC. به طور کلی، V  نشان دهنده ولتاژ است، علامت خط موجدار نشان دهنده جریان متناوب است (که در برق خانگی یافت می‌شود) وعلامت خط صاف یا خط مقطع نشان دهنده جریان مستقیم است (که بیشتر در باتری‌ها یافت می‌شود). این علائم می‌تواند کنار یا روی حرف قرار بگیرد.
AC •(جریان متناوب) برقی است که در مدارات خانگی مورد استفاده قرار میگیرد. با این حال، برخی از دستگاه‌ها ممکن است برق را از طریق یک ترانزیستور به DC تبدیل کنند، بنابراین برچسب ولتاژ را قبل از تست کردن یک شیء بررسی کنید.
• تنظیم برای تست ولتاژ در یک مدار AC معمولاً با V~، ACV یا VAC علامت‌گذاری می‌شود.
• برای تست ولتاژ در یک مدار DC، مولتی‌متر را روی V–، V—، DCV یا VDC تنظیم کنید.

 

تنظیم کردن مولتی متر

2. مولتی‌متر را برای اندازه‌گیری جریان تنظیم کنید. از آنجایی که جریان به آمپر اندازه‌گیری می‌شود، که با علامت اختصاری A  نشان داده میشود.

 جریان مستقیم یا جریان متناوب را انتخاب کنید. مولتی‌مترهای آنالوگ معمولاً قابلیت اندازه گیری جریان (آمپراژ)را ندارند.
A~• ، ACA و AAC برای جریان متناوب است.
A–•، A—، DCA و ADC برای جریان مستقیم است.

 

تنظیم مقاومت مولتی متر

3. تنظیم مقاومت را پیدا کنید. این تنظیم با حرف یونانی امگا نشان داده می‌شود (Ω) و اغلب با R یا RES نیز مشخص می‌شود. که برای اندازه گیری مقاومت مدار استفاده می شود ، مولتی‌متر را روی Ω تنظیم کنید.

 

استفاده از DC+ و DC- در مولتی متر

4. استفاده از DC , +DC-

اگر مولتی متر شما این تنظیم را دارد، آن را روی DC + نگه دارید هنگام آزمایش جریان مستقیم. اگر خوانش دریافت نمی کنید و شک دارید که قطب های مثبت و منفی را به انتهاهای اشتباه متصل کرده اید، آن را روی DC- تغییر دهید تا این اشتباه را بدون نیاز به تنظیم مجدد سیم ها تصحیح کنید.

 

خواندن علائم روی مولتی متر

5. تعریف سایر نماد ها : اگر مطمئن نیستید چرا تنظیمات متعددی برای ولتاژ، جریان یا مقاومت وجود دارد، بخش رفع اشکال را برای اطلاعات در مورد محدوده ها بخوانید. علاوه بر این تنظیمات پایه، بیشتر مولتی مترها چند تنظیم اضافی دارند. اگر بیش از یکی از این علامت ها در کنار یک تنظیم قرار گرفته باشد، ممکن است هر دو را به طور همزمان انجام دهد یا ممکن است لازم باشد به راهنمای کاربری مراجعه کنید.
•  )))  یا سری مشابهی از قوس های موازی نشان دهنده “آزمایش پیوستگی” است. در این تنظیم، مولتی متر بوق می زند اگر دو پراب به طور الکتریکی متصل باشند.
• نشانه پیکان رو به راست با خط چین نشان دهنده “آزمایش دیود” برای آزمایش اینکه آیا مدارهای الکتریکی یکطرفه متصل هستند.
•  Hz  برای هرتز، واحد اندازه گیری فرکانس مدارهای AC است.
•  نماد – |(– نشان دهنده تنظیم ظرفیت است.

 

خواندن و شناسایی پورت های مولتی متر

6. علائم های پورت را بخوانید. بیشتر مولتی مترها سه پورت یا سوراخ دارند. گاهی اوقات، پورت ها با نمادهایی که در بالا توصیف شده اند، برچسب گذاری می شوند. اگر این نمادها مبهم هستند، به این راهنما مراجعه کنید:
• پراب سیاه همیشه در پورت با برچسب COM قرار می گیرد برای مشترک (همچنین زمین نامیده می شود). (انتهای دیگر سیم سیاه همیشه به قطب منفی متصل می شود.)
• هنگام اندازه گیری ولتاژ یا مقاومت، پراب قرمز به پورت با کوچکترین برچسب جریان (اغلب mA برای میلی آمپر) متصل می شود.
• هنگام اندازه گیری جریان، پراب قرمز به پورت برچسب گذاری شده برای تحمل میزان جریان مورد انتظار متصل می شود. معمولاً پورت برای مدارهای کم جریان دارای یک فیوز با نرخ 200mA در حالی که پورت جریان بالا با نرخ 10A است.

 

2. خواندن نتیجه مولتی متر آنالوگ

خواندن مولتی متر آنالوگ

1. مقیاس مناسب را روی یک مولتی متر آنالوگ پیدا کنید. مولتی مترهای آنالوگ دارای یک سوزن پشت یک پنجره شیشه ای هستند که برای نشان دادن نتیجه حرکت می کند. معمولاً سه کمان پشت سوزن چاپ شده است. این سه مقیاس مختلف هستند که هر یک برای هدف متفاوتی استفاده می شود:

  • مقیاس Ω برای خواندن مقاومت است. این معمولاً بزرگترین مقیاس در بالا است. بر خلاف مقیاس های دیگر، مقدار 0 (صفر) در سمت راست به جای چپ قرار دارد.
  • مقیاس “DC” برای خواندن ولتاژ DC است.
  • مقیاس “AC” برای خواندن ولتاژ AC است.
  • مقیاس “dB” کمترین گزینه استفاده شده است. برای توضیح مختصر به انتهای این بخش مراجعه کنید.

 

خواندن مولتی متر بر اساس مقیاس

2. بر اساس محدوده ی خود مقیاس ولتاژ را بخوانید. به دقت مقیاس های ولتاژ، یا DC یا AC را بررسی کنید. چندین ردیف اعداد زیر مقیاس وجود دارد. بررسی کنید که چه محدوده ای را روی عقربه (به عنوان مثال، 10V ) انتخاب کرده اید و به دنبال برچسب مربوطه در کنار یکی از این ردیف ها باشید. این ردیفی است که باید نتیجه را از روی آن بخوانید.

 

تخمین زدن بین اعداد مولتی متر

3. ارزش بین اعداد را تخمین بزنید. مقیاس های ولتاژ روی یک مولتی متر آنالوگ دقیقا مانند یک خط کش کار می کنند. با این حال، مقیاس مقاومت لگاریتمی است، به این معنی که همان فاصله نشان دهنده تغییر ارزش متفاوت بسته به اینکه در کجای مقیاس قرار دارید، می باشد. خطوط بین دو عدد هنوز نشان دهنده تقسیمات مساوی هستند. به عنوان مثال، اگر سه خط بین “50” و “70” وجود داشته باشد، اینها 55، 60 و 65 را نشان می دهند، حتی اگر فاصله بین آنها اندازه های متفاوتی داشته باشد.

 

محاسبه در مولتی متر آنالوگ

4. مقاومت را بخوانید و روی یک مولتی متر آنالوگ ضرب کنید. به تنظیم محدوده عقربه مولتی متر خود نگاه کنید. این باید عددی برای ضرب در اهم به شما بدهد. به عنوان مثال، اگر مولتی متر روی R x 100 تنظیم شده باشد و سوزن به 50 اهم اشاره کند، مقاومت واقعی مدار 100 x 50 = 5000 است.

 

مقیاس dB در مولتی متر چیست

5. بیشتر در مورد مقیاس dB بدانید.( مقیاس “dB” دسی بل)، معمولاً کوچکترین و کمترین مقیاس روی یک مولتی متر آنالوگ است، که نیاز به آموزش اضافی برای استفاده دارد. این یک مقیاس لگاریتمی است که نسبت ولتاژ (همچنین به عنوان سود یا زیان نامیده می شود) را اندازه می گیرد. مقیاس استاندارد dBv در ایالات متحده 0دسی بل را به عنوان 0/775 ولت اندازه گیری شده بر روی 600 اهم مقاومت تعریف می کند، اما مقیاس های رقیب dBu، dBm و حتی dBV (با V بزرگ) وجود دارد.

 

3. رفع اشکال

تنظیم محدوده مولتی متر

1. محدوده را تنظیم کنید. مگر اینکه مولتی متر خودکار داشته باشید، هر یک از حالت های پایه (ولتاژ، مقاومت و جریان) چندین تنظیم برای انتخاب دارد. این محدوده است که باید قبل از اتصال رابط ها به مدار آن را تنظیم کنید. با بهترین حدس خود برای مقداری که کمی بالاتر از نزدیکترین نتیجه است شروع کنید. به عنوان مثال، اگر انتظار دارید حدود 12 ولت را اندازه بگیرید، مولتی متر را روی 25V تنظیم کنید، نه 10V، با فرض اینکه این دو گزینه نزدیکترین باشند.

  • اگر هیچ ایده ای در مورد جریان مورد انتظار ندارید، آن را برای اولین بار روی بالاترین محدوده تنظیم کنید تا از آسیب دیدن مولتی متر جلوگیری کنید.
  • سایر حالات کمتر احتمال آسیب رساندن به مولتی متر را دارند، اما کمترین تنظیم مقاومت و تنظیم 10V را به عنوان پیش فرض خود در نظر بگیرید.

 

2. تنظیمات “خارج از مقیاس” را تنظیم کنید. روی یک مولتی متر دیجیتالی، “OL”، “بیش از اندازه” یا “اضافه بار” به این معنی است که باید محدوده بالاتری را انتخاب کنید، در حالی که نتیجه بسیار نزدیک به صفر به این معنی است که محدوده پایین تر دقت بیشتری خواهد داد. روی یک مولتی متر آنالوگ، اگر سوزن ثابت می ماند معمولاً به این معنی است که باید محدوده پایین تری را انتخاب کنید. و اگر سوزن به حداکثر می رسد به این معنی است که باید محدوده بالاتری را انتخاب کنید.

 

3. قبل از اندازه گیری مقاومت، توان را قطع کنید. سوئیچ توان را خاموش کنید یا باتری هایی که مدار را تغذیه می کنند را جدا کنید تا مقاومت را دقیق به دست آورید. مولتی متر جریانی را برای اندازه گیری مقاومت منتشر می کند و اگر جریان اضافی در جریان باشد، این نتیجه را مختل خواهد کرد.

 

4. جریان را به صورت مجموعه ای اندازه بگیرید. برای اندازه گیری جریان، باید یک مدار که شامل مولتی متر ” مجموعه ای” با سایر قطعات باشد را تشکیل دهید. به عنوان مثال، یک سیم را از یک قطب باتری جدا کنید و سپس یک پراب را به سیم و یکی را به باتری متصل کنید تا مدار را دوباره ببندید.

 

5. ولتاژ را به صورت موازی اندازه بگیرید. ولتاژ تغییر انرژی الکتریکی در برخی از قسمت های مدار است. مدار باید قبلاً با جریان جاری بسته شده باشد و سپس مولتی متر باید دو پراب را در نقاط مختلف مدار قرار دهد تا آن را “به صورت موازی” به مدار متصل کند. این کار باید با دقت انجام شود تا از اختلاف نظر جلوگیری شود.

 

کالیبره کردن مولتی متر آنالوگ

6. مقاومت ‌سنج آنالوگ خود را کالیبره کنید. مقاومت‌سنج‌های آنالوگ دیال اضافی دارند که معمولاً با علامت امگا (Ω) نشان داده می‌ شود و برای تنظیم مقیاس مقاومت به کار می‌رود. قبل از اندازه‌گیری مقاومت، دو سر سیم‌پیچ را به هم وصل کنید. دیال را تا اینکه مقیاس امگا(Ω) صفر را نشان دهد بچرخانید تا آن را کالیبره کنید، سپس اندازه گیری خود را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...