جستجو کردن
Close this search box.
تفنگ های میخکوب چگونه کار می کنند

تفنگ های میخکوب چگونه کار می کنند؟

تفنگ های میخکوب چگونه کار می کنند

روش کار تفنگ های میخکوب ساده است. هر یک از ما وقتی می‌خواهیم دسته‌ای کاغذ را منگنه کنیم، از منگنه استفاده می‌کنیم و این کار را بدون زحمت انجام می‌دهیم. از بسیاری جهات، کار منگنه شبیه تفنگ میخکوب است و البته لازم به ذکر است همانطور که فشار انگشت شما برای وارد کردن سنجاق منگنه به کاغذ کافی است،در ارتباط با تفنگ میخکوب هم همینطور است. با این حال، میخ‌کوب‌ها معمولاً با هوای فشرده یا باتری تغذیه می‌شوند و بسیار قدرتمندتر از منگنه هم هستند. طبیعتا قبل از شروع برای کار مستقل با این ابزار، باید نحوه استفاده ایمن از آن را یاد گرفت.

 

میخکوب پنوماتیک 

تفنگ پنوماتیک میخکوبی یک ابزار برقی ساده است و به کاربر کمک می‌کند تا میخ‌ها را دقیق به قطعه کار (که معمولاً چوب است) بکوبد تا باعث پیوند قطعات به هم شود. این ابزار به طور گسترده در صنعت ساخت و ساز، صنعت نجاری، عملیات بازسازی خانه و پروژه های کوچک شخصی استفاده می شوند.

 

قطعات میخکوب پنوماتیک

ابتدا، بهتر است قسمت های مهم یک تفنگ میخکوب را بشناسیم که به کاربر کمک می کند تا اصول کار این ابزار را به راحتی درک کند.

 

 1. اتصال کمپرسور (هوای فشرده)

همانطور که از نام آن پیداست، یک میخکوب پنوماتیک با هوای فشرده تغذیه می شود. باید شیلنگ را از کمپرسور هوا به ورودی هوای ابزار وصل کنید و معمولاً این اتصال از نوع کوپلینگ سریع خواهد بود.در برخی از طرح ها، اتصال ورودی هوا بر روی میخکوب ممکن است از نوع چرخشی به منظور حرکت انعطاف پذیرتر باشد.

میخکوب پنوماتیک_ مقاله تفنگ میخکوب چگونه کارمیکند

 1. دماغه

این قسمت در انتهای پایین تفنگ میخکوب قرار دارد،دقیقا جایی که میخ از آنجا خارج می شود.دماغه جزو قطعاتی است که ایمنی ابزار را بالا میبرد. شما نمی توانید میخ را به چوب بکوبید مگر اینکه نوک بینی را روی محل میخ فشار دهید. این کار به جلوگیری از شل شدن تصادفی و ناخواسته خارج شدن میخ هم کمک می کند.

 

 1. ماشه

ماشه تفنگ میخکوب حرکتِ هوای فشرده را یا در بالای پیستون (هنگامی که ماشه را فشار می دهید) یا در پایین پیستون (زمانی که ماشه را رها می کنید) کنترل می کند. ماشه به نوعی یک گیره ایمنی است که شلیک تصادفی و ناخواسته میخ را از بین می برد و آنرا تحت کنترل کاربر در می آورد.

ماشه تفنگ میخکوب

 1. خشاب

خشاب تفنگ میخکوب نگهدارنده میخ های ابزار شماست و آنها را زیر تیغه پیستون محرک قرار می دهد. طراحی خشاب با توجه به نوع میخکوب (خشاب های مستقیم یا زاویه دار) و ظرفیت میخکوب می تواند متفاوت باشد. میخ کوب‌های کویل(نوعی میخ) دارای یک خشاب گرد شبیه قوطی هستند که می‌تواند تعداد زیادی میخ کویل را در خود جای دهد.خشاب ممکن است یک دریچه کوچک برای نشان دادن تعداد میخ های باقی مانده در آن داشته باشد.

 

 1. تنظیم کننده عمق

این قسمت می تواند به شکل یک دستگیره یا یک اهرم باشد و به کاربر اجازه می دهد تا عمق حرکت میخ در قطعه را به طور متوسط افزایش یا کاهش دهد (بدون تغییر فشار هوای فشرده).

 

 1. حالت های کوبش میخ

به غیر از حالت معمولی میخ زدن (به صورت متوالی یا یک به یک)، برخی از تفنگ های میخکوب ممکن است دارای ویژگی ای به نام حالت شلیک ضربه ای باشند. این حالت به کاربر امکان می دهد فقط با فشار دادن دماغه در محل میخ زدن، بدون نیاز به فشار دادن یا رها کردن ماشه، میخ کوبیده شود.

 

 1. خروجی هوا (اگزوز)

هوای فشرده ای که برای فعال کردن تیغه محرک استفاده می شود از این قسمت خارج می شود.در طرح های متفاوت این ابزار، بعضا یک اهرم یا دستگیره برای دمیدن ذرات چوب به خارج از محل کار وجود دارد که باعث میشود نقطه میخ‌کوبی به وضوح مشاهده شود. همچنین، در بعضی هم حالتی برای باز کردن ناحیه بالای دماغه وجود دارد تا میخ های گیر کرده خارج شوند.

میخکوب پنوماتیک

 

اصول کار یک میخکوب پنوماتیک

تفنگ میخکوب پنوماتیک باید وظیفه خود را در دو مرحله انجام دهد:

 1. میخ را به سطح چوبی که در مقابل آن نگه داشته شده است منتقل کند.
 2. یک میخ را زیر میله پیستون قرار دهد(شلیک کند). هر تولیدکننده ای ممکن است طراحی خاص خود را برای انجام این کارها داشته باشد.

میخکوب پنوماتیک با هوای فشرده تغذیه می شود و می تواند هوای فشرده را مستقیماً از یک کمپرسور هوای فشرده یا از مخزن گیرنده هوا (متصل به کمپرسور هوای صنعتی بزرگتر) دریافت کند. اصل کار بسیار ساده است. یک پیستون در یک سیلندر به بالا و پایین می لغزد و یک تیغه محرک به سمت پایین پیستون وصل شده است. خشاب فنری، وظیفه قرار دادن میخ را در زیر میله پیستون به عهده دارد. هنگامی که ماشه فشار داده می شود، هوای فشرده از بالای پیستون جریان می یابد و پیستون را به سمت پایین فشار می دهد و تیغه میخ را به سمت قطعه کار می کشاند.

میخکوب های پنوماتیک

در پایان این روند، هوای فشرده آزاد می شود. هنگامی که فشار هوای زیر پیستون بیشتر از فشار بالای آن می شود، هوا پیستون را به حالت اولیه خود برمی گرداند. خشاب میخ دیگری را زیر میله پیستون قرار می دهد. اکنون میخکوب پنوماتیک آماده است تا یک بار دیگر میخ را بکوبد.

 

تفنگ میخکوب چگونه کار می کند؟

تفنگ میخکوب چگونه کار می کند؟

مرحله 1: حالت ابتدایی

تفنگ میخکوب پنوماتیک خود را به منبع هوای فشرده وصل کنید. دفترچه راهنمای خود را بخوانید و مطمئن شوید که منبع هوای شما می تواند حجم مورد نیاز هوا برای فشار مورد نیاز را تامین کند.هوای فشرده وارد ناحیه نگهدارنده یا مخزن درون تفنگ میخکوب می شود. سپس از ناحیه مخزن وارد محفظه های اطراف سیلندر و همچنین در دو طرف شیر پلانجر می شود (شیر پلانجر بالای پیستون است و در حالت بسته قرار دارد).فشار هوای زیر پیستون بیشتر از فشار هوای بالای آن است، به همین دلیل پیستون در بالای سیلندر باقی می ماند. زیر میله پیستون یک میخ وجود دارد.

 

مرحله 2: ماشه فشار داده شده است

هنگامی که ماشه تفنگ میخکوب را می‌کشید (احتیاط‌های ایمنی را رعایت کنید) از ورود هوای فشرده از مخزن به داخل محفظه‌های اطراف سیلندر جلوگیری می‌کند. اکنون فشار هوای زیر شیر پلانجر بیشتر شده و شیر پلانجر باز می شود تا هوا وارد قسمت بالای سیلندر (بالای پیستون) شود.اکنون فشار هوای بالای پیستون بیشتر از فشار زیر آن است، از این رو، پیستون به سمت پایین حرکت میکند.

ماشه فشار داده شده است

مرحله 3: سکته مغزی ناخن

هنگامی که هوای فشرده پیستون را به سمت پایین حرکت می دهد، تیغه ی پیستون را فشار می دهد تا میخ را به سمت تخته چوبی مورد نظر حرکت دهد.

 

مرحله 4: بازگشت

مرحله نهایی چرخه زمانی اتفاق می افتد که ماشه را رها کنید. هوای فشرده استفاده شده در سیلندر از سوراخ های ریز دیواره سیلندر خارج شده و از طریق شکاف ها وارد قسمت پایین سیلندر می شود.اکنون شیر پلانجر در بالای سیلندر بسته است و هوای فشرده ای بالای پیستون وجود ندارد. در این شرایط، فشار هوای زیر پیستون (در پایین سیلندر) بیشتر از فشار هوای بالای پیستون است، بنابراین پیستون به همراه میله پیستون به موقعیت اولیه خود برمیگردند.همانطور که پیستون به سمت بالا حرکت می کند، هوا از بالای میخ کوب خارج می شود.خشاب فنری میخ دیگری را به محل زیر میله پیستون فشار می دهد و میخکوب برای زدن میخ بعدی آماده است.

بسته میخ ها با توجه به نوع تفنگ پنوماتیک میخکوب می تواند از نوع نواری یا کلاف مستقیم(کویل) باشد و میخ ها با چسب و کاغذ و … به هم چسبیده شده باشند.شکل نگهدارنده میخ (یا خشاب) برای بسته های نوع نواری و کویل متفاوت است. وظیفه خشاب این است که میخ را زیر میله پیستون قرار دهد و وقتی پرتاب شد، میخ بعدی را در جای خود قرار دهد.قرار دادن میخ در زیر میله پیستون می تواند با نیروی فنر ساده (نوع نواری) یا با پیستون هوا محور (نوع کویل) اتفاق بیفتد.

 

روش های میخکوبی: تک ضربه و متوالی

دو نوع میخکوبی وجود دارد:

 1. پرتاب تک ضربه
 2. پرتاب میخ های متوالی

بسته به طراحی میخکوب شما ممکن است فقط یکی از این دو روش یا هر دو روش متوالی و تک ضرب را داشته باشد. در حالت پرتاب تک به تک، می توانید به سادگی با فشار دادن (کوبیدن) دماغه به سطح چوبی، میخ ها را به طور مداوم بکوبید. از طرف دیگر، برای حالت پرتاب متوالی، باید ماشه را کشیده و دماغه را روی سطح چوبی فشار دهید.

 

ایمنی تفنگ میخکوب

اگرچه عملکرد تفنگ میخکوب بادی بسیار ساده است، اما در صورت عدم استفاده صحیح می تواند باعث بروز حوادث جدی شود. لطفاً دستورالعمل های ایمنی زیر را در نظر بگیرید.

 • قبل از اینکه بخواهید به طور مستقل از آن استفاده کنید،حداقل برای چند روز با یک نجار شناخته شده کار کنید و یاد بگیرید که چگونه از تفنگ پنوماتیک میخکوب با خیال راحت استفاده کنید.
 • لطفاً بررسی کنید که آیا برای نگهداری و استفاده از تفنگ میخکوب پنوماتیک در فروشگاه سرگرمی خود به مجوز مقامات محلی خود نیاز دارید یا خیر.
 • دفترچه راهنمای مالک را به طور کامل بخوانید و آن را خوب درک کنید. به یاد داشته باشید، هر سازنده ممکن است تغییرات خاص خود را در یک طراحی استاندارد داشته باشد.
 • از وسایل ایمنی پیشنهاد شده توسط سازنده تفنگ میخکوب از جمله عینک ایمنی استفاده کنید. لباس های گشاد نپوشید.
 • ویژگی های ایمنی ارائه شده در تفنگ میخکوب خود را بدانید.

 

حوادث احتمالی هنگام استفاده از تفنگ میخکوب

هنگام کار با تفنگ میخکوب همیشه مراقب دستان خود باشید. دستان شما هرگز نباید در مسیر حرکت میخ ها قرار گیرند.

دوبار شلیک: هنگامی که بخواهید نوک دماغه را به طور دقیق روی قطعه کار چوبی قرار دهید، ممکن است حادثه دوبار شلیک رخ دهد. از آنجایی که ممکن است انگشت شما روی ماشه باشد، ممکن است ناآگاهانه ماشه را دو بار فشار دهید و در نتیجه به جای یک میخ، دو میخ را بکوبید.

هنگامی که از یک میخکوب فریمی سنگین استفاده می‌کنید، ممکن است در هنگام میخ زدن، نیرویی شبیه لگد اسلحه به سمت شما ایجاد کند و این نیرو ممکن است میخکوب را به سمت بدن شما حرکت دهد. اقدامات احتیاطی لازم را برای غلبه بر نیروی پس زدگی انجام دهید.

 

نتیجه

اگر برای اولین بار یک میخکوب برقی خریدید، ممکن است پر از اشتیاق باشید و بخواهید فوراً از آن استفاده کنید. با این حال، همیشه بهتر است قبل از اقدام به استفاده مستقل از آن، یک یا دو روز با یک نجار حرفه ای یا یک دوست (که در حال حاضر از تفنگ میخکوب استفاده می کند) کار کنید و نحوه استفاده ایمن از آن را یاد بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...