جستجو کردن
Close this search box.
راهنمای خرید رنده برقی

راهنمای خرید رنده برقی

دستگاه رنده برقی، به ویژه نسخه دستی، ابزاری همه کاره در کارگاه نجاری یا بیرون از محل ساخت و ساز است. اگر از قبل با رنده دستی آشنا باشید پس نحوه کار یک رنده برقی دستی را بخوبی درک می کنید. در ادامه با مقاله راهنمای خرید رنده برقی همراه باشید.

یک دستگاه رنده روی یک صفحه فلزی صاف سوار می‌شود و در وسط آن تیغه‌ای تیز به سرعت در حال چرخش وجود دارد و چوب را به صورت نرم و صاف در می‌آورد.

 

برای چه کاری استفاده می شوند؟

رنده های برقی که به آن ها رنده قدرتی نیز گفته می شود ابزار بسیار مفیدی برای شغل های بازسازی هستند. رنده های برقی تیرهای ناهموار چوبی را صاف کرده تا جهت نصب روی دیوار های صاف اماده شوند.

درب چوبی به فریم می چسبد؟ چند پاس با یک رنده باعث می شود که به آرامی باز و بسته شود. همین امر در مورد پنجره ها که درست بسته نمی شوند نیز صدق می کند.

با ابزار و تنظیمات مناسب، می توان از رنده های برقی به عنوان اتصال دهنده در محل برای پخ زدن نرده ها، صاف کردن گوشه پایه ها و حتی شکل دادن و تراش چوب مخروطی استفاده کرد.

 

کدام نوع رنده برقی را باید بخرم؟

مانند اکثر ابزارهای نجاری، رنده های برقی در اندازه های مختلف و با توجه به مشاغل خاصی ساخته می شوند، اما دو نوع اصلی وجود دارد. این دو نوع رنده رومیزی و رنده برقی دستی هستند.

 

دستگاه‌های رومیزی: ماشین‌هایی هستند که سطح کل عرض یک تخته را صاف می‌کنند و واحدهای کوچکتر (محبوب‌ترین) از نظر اندازه بسیار جمع و جور هستند و معمولاً می‌توانند تا 11 1/2 اینچ یا بیشتر باشند، بنابراین عرض  2″12″ بسیار چشمگیر است. شما می توانید اینها را با قیمت حدود 200 تا 500 دلار یا بیشتر تهیه کنید.

همچنین رنده‌های بزرگ‌تر و صنعتی‌تری وجود دارند که دقیقاً مانند یک رنده رومیزی کار می‌کنند، اما بسیار بزرگ‌تر هستند و برای ابعاد بسیار بزرگ‌تر ساخته شده‌اند و می‌توانند حجم بسیار بیشتری از چوب را نیز تحمل کنند. قیمت آنها معمولاً بسیار زیاد است، اما معمولاً چندین هزار دلار یا بیشتر هستند.

 

رنده برقی دستی: رنده های دستی کوچکتر هستند و تیغه های آنها معمولاً حدود 3 اینچ عرض دارند (حداکثر) و برای کارهای کوچکتر ایده آل ترند. صاف کردن هر دوقسمت تخته های ازجمله مواردی هستند که این رنده های دستی برتری دارند.

که در مقایسه با رنده رومیزی بسیار مقرون به صرفه تر هستند و بسته به نوع شما می توانند از 50 تا 200 دلار قیمت داشته باشند.

 

رنده برقی دستی

برای اکثر کارهای نجاری در داخل و خارج از کارگاه، رنده برقی دستی طیف گسترده ای از کاربردها را پوشش می دهد. چه بخواهید یک نرده بسازید، چه قفسه‌هایی را در گاراژ اضافه کنید یا درهای اطراف خانه را تعمیر کنید، ابزارهای برقی کمی هستند که به اندازه یک رنده برقی دستی در محل کار وقتی روی چوب کار می کنید مفید هستند.

رنده برقی

پایان کار یک دستگاه رنده برقی دستی، یک درام به سرعت در حال چرخش است که مجهز به چندین تیغه به نام آهن است. اندازه این تیغه ها کاری را که می خواهید با رنده دستی انجام دهید تعیین می کند. اکثر نمونه های استاندارد دارای تیغه هایی با عرض 82 میلی متر یا تقریباً 3  1/4 اینچ هستند.

 

ویژگی هایی که باید به انها توجه کنید
 • * تعداد تیغه های اهنی، مدل های اصلی را از نمونه های طراحی شده برای حرفه ای ها جدا می کند. رنده های باکیفیت با دو یا چند تیغه عرضه می‌شوند، در حالی که مدل‌های معمولی معمولاً با یک تیغه عرضه می‌شوند.

 

 • * سیلندرهای سنباده به شما این امکان را می دهند که دستگاه رنده برقی خود را با تنظیم مناسب به یک سنباده متحرک تبدیل کنید.

 

 • * کیسه های مکش یا ویژگی های مشابه تنفسی بیشتر تراشه ها و براده های خارج شده را در کیسه ها جمع می کنند. اکثر سنباده ها همچنین دارای نقاط اتصال هستند که به شما امکان می دهد دستگاه را به جاروبرقی متصل کنید.

 

 • * دستگیره های نرم راحتی شما را هنگام استفاده از این ماشین ها بهبود می بخشد. رنده های برقی زیاد می لرزند و سروصدا می کنند و حتی یک ذره راحت بودن کمک کننده است.

 

 • * مبدل‌های میز یا تکیه‌گاه‌های ثابت به شما امکان می‌دهند از دستگاه به صورت وارونه روی میز استفاده کنید، و رنده برقی خود را به یک مینی رنده میزی یا اتصال دهنده تبدیل کنید.

 

 • * اگر می خواهید چوب را به صورت سطحی کاملاً مربعی شکل دهید، راهنماها یا حصار ها بسیار مهم هستند. نه تنها هر حصاری این کار را انجام می دهد بلکه هرچه یک حصار طولانی تر باشد، پاس(منظور عملیات رفت و برگشتی) های شما دقیق تر خواهد بود. بیشتر حصار ها برای اهداف پخ یا اتصال نیز قابل تنظیم هستند.

 

 • * مقیاس های عمقی برای کنترل پرداختی که رنده شما روی چوب اعمال می کند بسیار مهم است. قرار دادن آن در عمق بیشتر باعث قطع شدن مواد بیشتر می شود، در حالی که مسیرهای کم عمق برای تریم نهایی قبل از سنباده زدن مناسب تر است. مطمئن شوید که واحدهای شما در واحدهایی که اغلب استفاده می کنید تنظیم شده است: متریک یا اینچ.

 

 • * سوئیچ های جهت تراشه به شما این امکان را می دهند که انتخاب کنید از کدام سمت صفحه تراشه ها خارج شود (معمولاً چپ یا راست). برخی از مدل‌ها به جای آن، تراشه‌هایی دارند که می‌توانند از صورت شما زاویه بگیرند.

 

 • * پایه های جمع شونده میز شما و همچنین تیغه های شما را در صورتی که به طور تصادفی رنده را پایین بیاورید در حالی که دوار تیغه ای هنوز در حال چرخش است، نجات می دهد. ترمزهای برقی به همین صورت عمل می کنند و هر دو ویژگی ایمنی فوق العاده ای هستند که در رنده های خود دارید.

 

 • * ذخیره سازی ابزار: در حالی که بیشتر تنظیماتی که روی دستگاه رنده خود انجام می دهید را می توان با ابزارهایی از جعبه ابزار استاندارد انجام داد، رنده هایی که با محل ذخیره سازی برای ابزارهای تعبیه شده ارائه می شوند، راحت تر هستند.

 

رنده های 82 میلی متری (3 1/4 اینچ) به شما امکان می دهند بیشتر کارهای خانگی را که برای آنها به رنده نیاز دارید انجام دهید. آنها معمولاً قدرت کافی برای شکل دادن به لبه های در و اضافه کردن پخ به گوشه قفسه ها دارند

برای کارهای بزرگتر، رنده های بزرگتر با کفه هایی با ابعاد 100 تا 150 میلی متر و بیشتر وجود دارد. این رنده‌های برقی مجهز به موتورهای قوی‌تر برای سازگاری هستند – قدرتمندتر هستند، اما همچنین بسیار سنگین‌تر و گران‌تر هستند. قدرت رنده برقی دستی با آمپر (A) اندازه گیری می شود.

 

تیغه های رنده برقی دستی : HSS یا کاربید

برای رنده های برقی، یک انتخاب ساده دارید: تیغه های فولادی پرسرعت (HSS) یا تیغه های تنگستن کاربید قوی تر.

تیغه های HSS برای چوب های نرم مانند کاج مناسب هستند. در حالی که به سختی کاربید نیست، می‌توانید کارایی تیغه های خود را در صورت داشتن دستگاه تیزکننده افزایش دهید. اگر اغلب درگیر کارهای چوبی قدیمی با رنگ و میخ های قدیمی هستید، تیغه های HSS نیز راحت تر تعویض می شوند.

از طرف دیگر آهن های کاربید می توانند با چوب های سخت و چوب های مصنوعی مقابله کنند. آنها همچنین یک تیغه را برای مدت طولانی تری حفظ می کنند، و بیشتر تیغه های کاربید دو طرفه هستند، بنابراین می توان استفاده از آنها را برای مدت زیادی نیز افزایش داد.

اگر می خواهید تیغه های کاربید را دوباره تیز کنید به ابزارهای تخصصی نیاز پیدا می کنید – اغلب بهترین گزینه این است که آنها را کاملاً تعویض کنید. انتظار  می رود حدود 20 تا 50 دلار برای تیغه های رنده دستی و حدود 50 تا 200 دلار برای تیغه های رنده رومیزی بپردازید.

 

مدل های رنده برقی دستی: سیمی یا بدون سیم؟

رنده های دستی سیم دار باید به برق وصل شوند و سیم باعث می شود برد آنها محدود شود. آنها هرگز در وسط کار مانند رنده بی سیم شارژشان تمام نمی شود، به علاوه در مقایسه با رنده های هم اندازه که با باتری کار می کنند، سبک تر و قدرتمندتر هستند.

برای کارهای کوچک که شما را مجبور به جابجایی زیاد می کند، رنده های برقی بی سیم بسیار مفید هستند و ممکن است انتخاب مناسب تری باشند. نصب پشت بام، تعمیر نرده یا سایر مناطقی که ممکن است یک پریز از راه دور یا خیلی دور باشد، از جمله کارهایی هستند که در آن یک رنده برقی بی سیم می درخشد.

زمان کار دستگاه‌های برقی بی‌سیم را می‌توان از درجه آمپر ساعت (Ah) تخمین زد – هر چه این عدد بیشتر باشد، باتری می‌تواند شارژ بیشتری در حین کار بدهد. در صورت استفاده از مدل‌های بی‌سیم، به باتری با ظرفیت بالا نیاز خواهید داشت تا ابزار را برای مدت زمان مناسبی روشن نگه دارید (حداقل باتری 4.0 Ah).

 

رنده های برقی رومیزی

بر خلاف رنده های برقی دستی، رنده های رومیزی به ندرت بیرون یک کارگاه را می بینند. چیزی که باعث می شود قابل حمل نباشند بیشتر اندازه و ظرفیت انها است.

رنده های برقی رومیزی

در حالی که پرداخت روی  یک تخته با یک دستگاه رنده برقی دستی به چند ده پاس و کمی مهارت نیاز دارد تا آن را زیبا و یکنواخت کند، رنده های رومیزی می توانند کل تخته ها را با یک پاس صاف کنند.

الوارهای دست نخورده ای که از قبل در کارخانه صاف شده اند، بسته به چوب می توانند بسیار گران باشند. با یک رنده رومیزی با کیفیت، می‌توانید برش‌های ارزان‌تر و خشن‌تر داشته باشید و با اینکار، چند دلار صرفه‌جویی کنید.

همچنین برای بازگرداندن چوب قدیمی به نو با جدا کردن لایه رویی در یک پاس یکنواخت عالی هستند و جایی است که رنده رومیزی مورد تحسین قرار می گیرد.

 

ویژگی هایی که باید توجه کنید:

    عمق سنج ها و توقف ها در تبدیل تخته های ناهموار به قطعات با کیفیت با ضخامت ثابت بسیار مهم هستند. تقریباً همیشه بهتر است چندین بار با پاس های کم عمق انجام دهید تا از پارگی و لبه های آسیب دیده جلوگیری کنید، و یک گیج خوب به این امر کمک می کند.

– ویژگی‌های خوب جمع‌آوری گرد و غبار و تراشه‌ها حتی برای رنده برقی رومیزی ضروری‌تر است. این ماشین ها به اندازه کافی خاک اره و براده ها را بیرون می ریزند تا کارگاه شمارا فقط از پرداخت روی یک تخته بهم بریزد.

– تنظیمات سرعت به شما این امکان را می‌دهد که سرعت تغذیه را برای برش‌های آهسته‌تر، ظریف‌تر یا پاس‌های سریع‌تر و خشن‌تر تنظیم کنید.

– تیغه های خودنمایشگر هنگام تعویض تیغه ها حدس و گمان را از بین می برند، این کار را به طور مرتب انجام دهید، به خصوص اگر زیاد از دستگاه رنده رومیزی خود استفاده  می کنید.

 

رنده های برقی رومیزی می توانند به جای استفاده از تیر های لبه دار و گوشه ها، کل تخته ها را هندل کنند، همچنین این ماشین ها با موتورها و قطعات درجه یک برای مصرف کننده ساخته می شوند. انتظار نداشته باشید که آنها هر بار عمیق تر از 1/8 اینچ برش دهند، به خصوص اگر به آنها چوب بلوط یا افرا سفت می دهید.

گفتنی است، دستگاه‌های رنده رومیزی با کیفیت خوب، قدرت کافی برای انجام پاس‌هایی به عمق 1/16 اینچ روی چوب‌های نرم یا چوب‌های سخت با حداقل سنباده‌زنی بعد از آنرا لازم دارند.

رنده های برقی رومیزی از نظر آمپر (A) مقایسه می شوند و سپس ویژگی های خاصی مانند تعداد تیغه های برش و حداکثر دور در دقیقه نیز در نظر گرفته می شود.

 

رنده های برقی پر قدرت و با دوام

این دستگاه‌های رنده برقی، ماشین‌های سنگین و حرفه ای هستند، از اونایی هستند که برای صبحانه تخته‌های چوبی تمام قد می‌خورند و چند ثانیه بعد یکی دیگه درخواست می‌کنند.

این دستگاه ها در انواع رومیزی یا مستقل عرضه می شوند و اغلب با قطعات چدنی صنعتی ساخته می شوند – به احتمال زیاد آنها را نمی توانید با خود در محل کار بیاورید، زیرا معمولاً چند صد پوند وزن دارند.

رنده برقی صنعتی

بر خلاف مدل های رنده برقی دستی و رومیزی، رنده های سنگین دارای موتورهای الکتریکی صنعتی هستند که دارای مجموعه ای از ویژگی های ایمنی خاص خود هستند. که برای کارهای تولیدی ثابت یا پروژه های بزرگ که شامل مقدار زیادی چوب هستند، مناسب هستند.

 

ویژگی هایی که باید دنبال آن بگردید:

 • * پایه‌های متحرک سنگین چرخ‌هایی دارند تا بتوانید رنده برقی خود را به جای دیگری از کارگاه خود منتقل کنید.

 

 • * سیستم‌های قفسه‌بندی اضافه دسته‌بندی و سازمان‌دهی الوار را آسان‌تر می‌کنند تا بتوانید آنها را یکی پس از دیگری روی یک پلتفرم به دستگاه بدهید.

 

 • * سوئیچ های مغناطیسی به ماشین شما اجازه می دهند در مواقع اضافه بار حرارتی یا الکتریکی خاموش شود.

 

 • * تنظیمات نرخ ورود به شما این امکان را می دهد که نرخ ورود را برای کنترل صافی پرداخت انتخاب کنید.

 

 • * غلتک های تغذیه فولادی برای سال ها دوام خواهند داشت.

 

مقایسه دستگاه رنده های برقی

همانطور که قصد خرید یک رنده برقی دستی را دارید، قبل از سرمایه گذاری روی آن، راحتی خود را نیز در نظر بگیرید. دستگاه‌های رنده دستی ماشین‌های پر سر و صدایی هستند که ممکن است لازم باشد وقتی روی یک نردبان یا پشت بام هستید از آنها استفاده کنید. ابزار با اندازه مناسب برای کار را تهیه کنید – به دنبال اندازه و مجموعه ویژگی هایی باشید که به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت دارد.

 

به طور کلی، کیفیت پرداخت تحت تأثیر تعداد تیغه ها و سرعت است. مدل‌های بالاتر نیز می‌توانند انواع چوب‌های سخت‌تر را با خطر کمتر سوختن یا باقی ماندن لبه های بلند و تیز کنترل کنند.

 

اندازه : اندازه رنده های دستی در میلی متر (میلی متر) یا اینچ (اینچ) اندازه گیری می شود. مدل های پایه در عرض کمتر از 3-1/4 اینچ هستند و برای کارهای گاه به گاه مناسب هستند. با این حال، اگر از ابزارهای برقی خود به عنوان بخشی از کار خود استفاده می کنید، می توانید از رنده هایی در عرض 6-1/8 اینچ یا بیشتر استفاده کنید.

 

برای رنده های برقی رومیزی و سنگین، اندازه بر حسب حداکثر عرض برش و ارتفاع برش اندازه گیری می شود. نمونه های بزرگ‌تر همچنین دارای حداقل عرض تخته‌ای هستند که می‌توانند بگیرند، بنابراین حتماً به آن نکته نیز توجه داشته باشید.

 

تعداد و انواع تیغه ها: مدل های معمولی می توانند از یک تیغه استفاده کنند، در حالی که تیغه هایی که برای نجاران و کارگران چوب ساخته می شوند مجهز به دو تیغه هستند. رنده های برقی رومیزی و سنگین دارای سه یا حتی بیشتر هستند.

 

رنده های برقی دارای آهن یا تیغه های فولادی پرسرعت (HSS) یا کاربید تنگستن هستند. تیغه های کاربید عمر طولانی تری دارند و تعویض آنها گران تر است.

 

توان: رنده های برقی بر حسب آمپر (A) درجه بندی می شوند – هر چه مقدار آن بالاتر باشد، قدرتمندتر هستند. رنده های سنگین با موتورهایی که بر حسب اسب بخار (اسب بخار) رتبه بندی شده اند، کمی فراتر از آن هستند.

 

حداکثر درجه عمق برش یک دستگاه رنده برقی رومیزی یا سنگین یکی از راه‌های مقایسه توان و ظرفیت کلی است.

 

برای مدل‌های بی‌سیم، ظرفیت باتری بر حسب آمپر ساعت (Ah) رتبه‌بندی می‌شود – هر چه این آمپراژ بالاتر باشد، معمولا باتری بیشتر دوام می‌آورد. مدل‌های باتری‌دار از نظر ولتاژ (V) نیز مقایسه می‌شوند، اما معمولاً معیار کمتر مهمی است.

 

SPEED: سرعت سر برش یکی از راه‌های ارزیابی رنده‌های برقی از نظر سرعت است و معمولاً بر حسب چرخش در دقیقه (RPM) داده می‌شود. RPM بالاتر یکی از راه‌های برش بیشتر در هر پاس است و به پرداخت صاف‌تر کمک می‌کند.

 

نرخ تغذیه: برای مدل‌های رومیزی و سنگین، نرخ تغذیه روش دیگری برای کنترل تعداد برش‌ها در هر پاس است و معمولاً بر حسب فوت در دقیقه (FPM) داده می‌شود. هرچه FPM کمتر باشد، چوب کندتر از دستگاه عبور می‌کند و برش‌های بیشتری در هر پاس ایجاد می‌شود – که باز هم به یک نتیجه صاف‌تر کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...