جستجو کردن
Close this search box.
انواع مختلف صفحه فرز

انواع مختلف صفحه های فرز

با استفاده از انواع صفحه فرز، بیشترین بهره را از دستگاه فرز برقی خود ببرید!

آیا می دانید دستگاه فرز برقی شما فقط برای برش فلز نیست؟ با اتصال انواع صفحه‌ فرز به آن، می‌توانید خیلی بیشتر از گذشته، طیف گسترده‌تری از کارها را انجام دهید! این مقاله را بخوانید تا اطلاعات بیشتری در مورد انواع مختلف صفحه‌ها و دیسک‌های سنگ فرز بدست آورید!

 

دستگاه فرز برقی چیست و چگونه می توان از آن بیشترین بهره را برد؟

دستگاه فرز یک ابزار برقی قدرتمند است که برای سنگ زنی، برش، پرداخت و موارد دیگری از این قبیل استفاده می‌شود. این ابزار برقی از یک دیسک به شکل یک صفحه برای انجام کارهایی که قبلاً ذکر شد استفاده می‌کند. دستگاه‌های فرز برقی ابزارهای بسیار مفیدی هستند که در بسیاری از صنایع، از فلزکاری و ساخت و ساز گرفته تا استفاده در کارگاه‌های چوبی و پرداخت روی بدنه خودرو به کار می‌روند. کاربرد این ابزارهای برقی بسیار متنوع می‌باشد، زیرا می‌توانید طیف وسیعی از صفحه‌ها و دیسک‌ها را به آنها وصل کنید. با کمک این دیسک‌ها، شما قادر به انجام کارهای مختلفی از سنگ زنی و برش گرفته تا سنباده زنی و پرداخت خواهید بود.

 

دستگاه فرز برقی

 

ما در اینجا لیستی از صفحه‌ها و دیسک‌های مختلف و مفید دستگاه فرز برقی را جمع آوری کرده‌ایم. لذا اگر مشتاق هستید تا حداکثر استفاده را از دستگاه سنگ فرز خود ببرید و بهره‌وری‌تان را به حداکثر برسانید، حتماً تا انتهای این مقاله همراه ما باشید و اطلاعات بیشتری کسب کنید.

صفحه‌ سنگ سایشی / صفحه ساب

پرکاربردترین صفحه‌ سنگ و احتمالاً محبوب ترین آنها در بین انواع صفحه‌ فرز، صفحه ساب می‌باشد. این صفحه سنگزنی در انواع و اندازه های مختلفی وجود دارد (بسته به وظایفی که انتظار می‌رود انجام دهند و اندازه دستگاه فرز برقی مورد استفاده متفاوت است).

سختی و صافی انواع صفحه سنگ فرز با تعداد دانه‌های ریز و سایشی به کار رفته در آن اندازه گیری می‌شود. درست مانند کاغذ سنباده، تعداد دانه‌های کمتر در یک صفحه سنگ به معنی درشت بودن آن و تعداد بیشتر به معنی ریز بودن دانه‌های صفحه سنگ مورد نظر است. صفحه‌های ساب با تعداد دانه‌های کم، لایه‌های مواد را سریعتر برمی‌دارند، اما از طرف دیگر جرقه‌های بیشتری ایجاد می‌کنند و جلوه ای خشن‌تر به کار می‌دهند. این صفحه‌های سنگ زنی همچنین سوختگی های جزئی و خراش‌های بیشتری را در مقایسه با صفحه‌هایی که ذرات بیشتری دارند، موجب می‌شوند.

صفحه ساب یا سنگ زنی

موارد استفاده

صفحه ساب بیشتر برای سنگ زنی، حذف مواد اضافی روی سطح، تمیز کردن برش ها و آماده سازی قطعات فلزی برای جوشکاری استفاده می‌شود. همچنین از آنها برای سنگ زنی جوش‌های فلزی و تیز کردن و جلا دادن به ابزارهای مختلف باغبانی مانند بیل استفاده می‌شود.

 

صفحه های برش (Cut-off)

دومین صفحه سنگ پرکاربرد برای کار با دستگاه فرز، صفحه برش است. همانطور که از نامش مشخص است، از صفحه‌های برش برای برش میله‌ها و ورق‌های فلزی استفاده می‌شود. در مقایسه با صفحات سنگ زنی(صفحه ساب)، صفحه‌های برش نازک تر هستند تا دقیق‌ترین برش‌ها را انجام دهند. به همین دلیل است که کار با آنها خطرناک‌تر است. اگر ناگهان موقعیت سنگ فرز را تغییر دهید یا از آنها در موقعیتی استفاده کنید که باعث خم شدن صفحه سنگ شود، به راحتی خرد می‌شوند. پرش قسمت‌های کوچک دیسک خرد شده خطرناک است و می‌تواند صدمات جدی به همراه داشته باشد. بنابراین، هنگام برش با دستگاه فرز برقی باید از صفحه‌ برش های با ایمنی و کیفیت بالا استفاده کنید.

صفحه برش

موارد استفاده

برای برش میله های فلزی، لوله های فلزی و قطعات کوچک مثل ورق و صفحات فلزی می توانید از صفحه های برش استفاده کنید. از این صفحه سنگ ها برای بریدن جوش ها هم استفاده می شود. همچنین برای کوتاه کردن طول پیچ و مهره های مختلف، استفاده از این صفحات برش ایده خوبی خواهد بود.

صفحه های فلاپ / دیسک فلاپی

صفحه های فلاپ و صفحه های ساب (سنگ زنی) شباهت های زیادی با هم دارند. تفاوت آنها در این است که بر خلاف صفحه های ساب، صفحه های فلاپ بیشتر برای از بین بردن لبه های فلزی و تیز استفاده می‌شوند. به همین دلیل آنها طبیعت نرم تری دارند. باز هم، درست مانند صفحه های سنگ زنی، صفحه های فلاپ با انداره دانه های مختلفی وجود دارند. هرچه این عدد بیشتر باشد، دیسک نرم تر خواهد بود.

صفحه فلاپ یا دیسک فلاپی

موارد استفاده

یک صفحه فلاپ برای صاف کردن یک سطح سنگ زده شده استفاده می‌شود. همچنین برای از بین بردن خط و خش هم بسیار عالی است. ساییدگی ها و خط و خش ها تیز هستند و اگر بدون محافظ (به عنوان مثال ، دستکش ایمنی) آنها را لمس کنید، نتیجه آن بریدگی های دردناک خواهد بود. لذا استفاده از این نوع صفحه ها در این زمینه بسیار کاربردی خواهد بود.

 

فرچه سیمی

فرچه های سیمی شامل مجموعه ای از سیم ها هستند که به یک پایه دایره شکل متصل شده اند. به همین دلیل به آنها فرچه سیمی کاسه‌ای نیز گفته می‌شود. مشابه انواع صفحه‌ فرز، فرچه های سیمی در اشکال و اندازه های مختلف تولید شده‌اند. لذا هر کدام برای اهداف مختلف استفاده می شوند. اگر یک فرچه سیمی دارای سیم های ضخیم و پیچ خورده باشد(فرچه سیمی بافته شده کاسه ای)، ساینده تر خواهد بود و می تواند کار را سریع تر و راحت تر انجام دهد. از طرف دیگر، سیم های نازک تر و صاف تر توانایی لایه برداری کمتری دارند و بیشتر برای کارهای ظریف استفاده می شوند.

فرچه سیمی تخت یا کاسه ای

موارد استفاده

اگر می خواهید زنگ زدگی را از روی قطعه کار بردارید، یکی از سریع ترین و ساده ترین راه ها برای رسیدن به یک سطح تمیز استفاده از فرچه سیمی است. از این فرچه‌ های سیمی برای حذف رنگ از سطح نیز استفاده می‌شود.

صفحه های برش الماسه

صفحه های برش الماسه بدون شک در بین انواع صفحه‌ فرز، تیزترین هستند. این صفحه‌ها دارای الماسه هایی ثابت در سطح لبه های خود هستند. آنها معمولاً لبه های برشی ای دارند که کار برش با آنها انجام می شود. هر چه تعداد لبه های برش بیشتر باشد، صفحه برش الماسه دوام بیشتری دارد و می توانید از آنها بیشتر استفاده کنید.

صفحه برش الماسه

موارد استفاده

صفحه برش الماسه به دلیل داشتن لبه های الماسی شکل، برای برش مواد با مقاومت بالا و مقاوم در برابر نفوذ مانند انواع سنگ های گرانیت مناسب هستند. این صفحات همچنین برای عملیات برش خشک و مرطوب هم استفاده می شوند.

 

پدهای پولیش (پرداختکاری)

اگر می‌خواهید سطحی پرداخت شده و براق داشته باشید، اتصال پدهای پولیش به دستگاه فرز می تواند به کارتان آید. با یک پد پولیش، می توانید سطح مورد نظر خود را به آرامی صیقل (جلا) دهید. درست مانند سایر لوازم جانبی برای دستگاه فرز، پدهای پولیش در طیف گسترده ای از اشکال و جنس‌های مختلف تولید می شوند که هر یک می تواند ظاهر نهایی منحصر به فردی برای قطعه کار ایجاد کند. مطمئن شوید که از پدهای پولیش در دستگاه فرزی که دارای کلید کنترل سرعت است استفاده کنید. از آنجا که پرداخت‌کاری نیاز به سرعت های خاصی دارد، همه دستگاه های فرز برای کارهای پرداخت و صیقل دهی مناسب نیستند.

پد پولیش پرداختکاری

موارد استفاده

برای درخشندگی سطح قطعه کار فلزی، پدهای پولیش لوازم جانبی مناسبی برای شما هستند! به همین دلیل است که پدهای پولیش به طور گسترده ای در مغازه های لوازم جانبی خودرو پیدا می شوند.

 

سوالات متداول:

آیا صفحه برشی برای برش چوب وجود دارد؟

 به علت ساختار خاص و فشرده چوب، حتما از تیغه ها و صفحه های برش خاص چوب و ام دی اف برها استفاده نمایید. برای اینکار صفحه های ام دی اف بر و ملامینه بر و سایر تیغ اره های مخصوص برش چوب وجود دارند.

 

دانه‌های ساینده در صفحه های سنگ فرز چیست؟

جنس این دانه ها از مواد سرامیکی سخت همچون فریت آهن، آلومینیوم اکسید و مواد سخت دیگری می‌باشد که توسط رزین فنولی خاصی این دانه ها در کنار هم محکم چسبیده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...