جستجو کردن
Close this search box.
کاربردهای مختلف رنده دستی نجاری

کاربردهای مختلف رنده دستی نجاری

با یک رنده دستی نجاری چه کاری می توانید انجام دهید؟ 10 کاربرد و نکته برای رنده نجاری

یک رنده خوب در دستان فرد مناسب می‌تواند آثار هنری زیبایی خلق کند. مهم نیست که روی چه پروژه نجاری کار می کنید، یک رنده دستی ممکن است بسیار برایتان مفید باشد.

بسیاری از مردم نمی دانند که یک دستگاه رنده دستی چه کارهای زیادی می تواند انجام دهد. کارشناسان ما اینجا هستند تا 10 مورد استفاده از دستگاه رنده دستی و چند نکته مفید را برای به دست آوردن بهترین نتیجه به شما بیان کنند.

 

رنده دستی نجاری چیست؟

قبل از هر چیز باید توضیح دهیم که دستگاه رنده دستی چیست.یک ابزار دستی است که می تواند دستی یا برقی باشد.

“رنده دستی” اصطلاح کلی است که به تعدادی رنده مختلف اشاره دارد. مثل اینکه چگونه در “ماشین” درمورد فراری و فورد صحبت کنیم.

رنده دستی برای صاف کردن مواد استفاده می شود.که این کار را از طریق یک تیغه یا تیغه های ثابت در بدنه رنده دستی انجام می دهد.

برای رنده های برقی، تیغه ها به سرعت می سنگند و مواد زیر ابزار را برش می دهند.

 

انواع رنده دستی نجاری

دو نوع اصلی رنده دستی وجود دارد: رنده دستی و برقی. در هر دسته، می توانید تعداد زیادی گزینه مختلف پیدا کنید. با این حال، آنها را می توان به طور منصفانه در یکی از این دو دسته قرار داد.

هر گزینه مزایا و معایب خاص خود را دارد و گاهی اوقات می تواند به ترجیحات شخصی در مورد کاربرد آن خلاصه شود.

 

رنده دستی

 

رنده های نجاری

رنده دستی قدیمی ترین و ساده ترین نوع برای تصور است. ده ها سبک مختلف از رنده دستی وجود دارد، اما ایده بین همه آنها یکسان است: شما ابزار را به مواد فشار می دهید و یک لایه نازک را از بالای آن جدا می کنید.

تیغه ثابت و زاویه دار است به طوری که وقتی ابزار را روی یک تخته قرار می دهید، تیغه به طور مداوم از لایه بالایی جدا می شود.

قدمت دستگاه های رنده دستی به اوایل دهه 1800 برمی گردد و جزء اصلی جامعه نجاری بودند. شما می توانید بسیاری از متخصصان یا صنعتگران را پیدا کنید که به دنبال یک دستگاه رنده دستی هستند – حتی امروز.

مزیت دستگاه های رنده دستی این است که می توانید در کار خود دقیق تر باشید. مطمئناً برای تکمیل کاردستی به تمرین بسیار بیشتری نیاز است، اما ارزش آن را دارد که از آن استفاده کنید.

 

رنده برقی ها

رنده های برقی از برق برای چرخاندن تیغه ها در بدنه ابزار استفاده می کنند. از نظر تئوری، می توان آن را با استفاده از یک موتور گازسوز راه اندازی کرد، اما سازندگان تقریباً به طور انحصاری آنها را با انرژی الکتریکی تولید می کنند.

این رنده ها می توانند مستقیماً به دیوار وصل شوند یا از پک باتری برای دریافت برق مورد نیاز استفاده کنند.

جهت گیری تیغه ها به روشی بسیار خاص است. همانطور که تیغه ها به دور خود می سنگند، مواد را به صورت صاف قطع می کنند.

 

رنده ژاپنی

همچنین ارزش این را دارد تا در مورد رنده ژاپنی صحبت کنیم. این رنده ها تقریباً همیشه دستی هستند و بسیار شیک و زیبا ارائه می شوند.

در ژاپن، نجاری یک فعالیت بسیار افتخارآمیز است. متوجه خواهید شد که رنده های دستی ژاپنی می توانند برش بسیار دقیقی داشته باشند و کارشناسان می گویند که این نوع رنده می تواند به شما در دستیابی به کنترل بهتر ابزار کمک کند.

رنده های سنتی ژاپنی با بلوط ژاپنی ساخته می شوند و تیغه آن برعکس برگردانده می شود. بدان معناست که به جای هل دادن دستگاه رنده، در واقع آن را به سمت خود در سراسر تخته باید بکشید.

 

10 کاربرد دستگاه رنده نجاری دستی

در اینجا 10 مورد از کاربردهای مورد علاقه ما از دستگاه رنده دستی آورده شده است. البته، میلیون ها روش خلاقانه برای استفاده از یکی وجود دارد، اما این کاربرد ها برخی از رایج ترین آنها هستند.

 

 حذف مواد (به طور دقیق)

گاهی اوقات در حال ساخت یک قطعه برای یک مونتاژ هستید و فقط باید به مقدار کمی مواد را بتراشید. این یکی از مواردی است که رنده دستی به کارتان می آید. و یکی از دقیق ترین راه ها برای اصلاح دقیق کسری از یک اینچ است. به این معنی که اگر نیاز دارید یک چهارم اینچ از مواد را از کل تخته پاک کنید، باید رنده دستی را بگیرید و چند پاس روی ان بروید.

 

صاف کردن سطح صاف

شاید رایج ترین کاربرد این باشد که رنده می تواند یک سطح را صاف کند. برای ساخت یک میز خوب، یک سطح صاف ضروری است. هر پاسی که رنده انجام می دهد، سطح صاف تر، ترازتر و یکنواخت تری ایجاد می کند.

 

رفع عیوب وجوه از تخته یا پلانک

هر نجاری می‌خواهد محصول نهایی‌اش صاف و بی‌نقص به نظر برسد. نقص های طبیعی وجوه یک تخته چوب راهی سریع برای خراب کردن این انتظار است.

یعنی اگر یک رنده دستی بگیرید از آنجایی که رنده ها به طور یکنواخت مواد را حذف می کنند، از عیوب سطحی که ظاهر چوب را خراب می کنند خلاص می شوید که معمولاً به معنای برداشتن یک زایده بزرگ یا مارپیچ از بالای تخته است. این کار را می توان قبل یا بعد از مونتاژ قطعه نهایی انجام داد، ولی قبل از اعمال رنگ یا پوشش نهایی سطح.

 

تسطیح یک تیرچه کف

نقاط خالی در تیرچه کف باعث ایجاد جیرجیر و افتادگی کف می شود چنین مشکلی صاحب خانه را به جنون می کشد.

تیرچه مشکل دار را بردارید و چند بار یک پلنر برقی را روی آن بکشید. با این کار نقاط مرتفع برداشته می‌شود یا قسمتی از خمیدگی تیرچه شما را بر می دارد. در پایان، تیرچه کفی خواهید داشت که منجر به یک کفپوش عالی در بالای خود می شود.

 

ساخت تخته تخت

یکی دیگر از کاربردهای بسیار رایج ایجاد قطعات واقعاً مسطح است. هنگامی که یک رنده دستی بر روی یک قطعه از مواد کشیده می شود، محصول نهایی صافی یکنواخت دارد.

برای قطعاتی که برجستگی‌ها، زایده ها و مارپیچی هایی در امتداد وجه دارند، یک رنده دستی چنین زایده هایی را حذف می‌کند و محصولی صاف ارایه می‌دهد.

 

 اضافه کردن یک پخ

اگر راه سریعی برای ایجاد پخ در امتداد تخته می خواهید، یک رنده برقی به کارتان می آید. این ابزار در امتداد گوشه یک قطعه عمل می کند و یک پخ حرفه ای در امتداد لبه ایجاد می کند.

 

ایجاد قالب سازی تاج

یک اره میتر می تواند قالب گیری تاج را برش دهد، اما یک رنده دستی در واقع می تواند قالب گیری را ایجاد کند. این روش یک روش سنتی برای ساخت قالب است و هنوز هم پابرجاست.

برای این پروژه، کارگر چوب از “هواپیما قالب گیری” استفاده می کند. این دارای تیغه هایی است که در هندسه های خاصی چیده شده اند که یک تخته خالی را به یک قطعه قالب سازی زیبا برش می دهند.

 

صاف کردن سطح گرد

جایی که ممکن است بخواهید یک سطح هموار داشته باشید، نرده هاست. نرده  از ستون، ریل بالا و کلاهک پست تشکیل شده است. همانطور که نرده ها تزئینی تر می شوند، سطوح گرد بیشتری اضافه می شوند.

می توانید از یک تکه کاغذ سنباده برای این پروژه استفاده کنید، اما محصول نهایی برای استانداردهای برخی افراد به اندازه کافی دقیق یا مرتب به نظر نمی رسد.

راه حل؟ از دستگاه رنده دستی اسپار استفاده کنید.

 

 ساخت سریع شیار (Rabbet)

شیار تکنیکی برای اتصال چند تکه چوب به یکدیگر است. می‌توانید با استفاده از اره رومیزی یا روتر دستی یک شیار درست کنید، اما یک رنده دستی نیز این کار را انجام می‌دهد. برای ساختن شیار های دقیق از دستگاه های رنده تخصصی استفاده می شود.

 

شیارها را تمیز کنید

اگر تصمیم به ایجاد شیار با اره رومیزی یا روتر دستی دارید، ممکن است با برخی از نواقص روبرو شوید. ممکن است متریال یکنواخت نباشد، گوشه ها ممکن است دقیقاً 90 درجه نباشند و درون شیار شما به جای مربع گرد باشد.

تمیز کردن یک شیار با دستگاه رنده دستی یک روش معمول در نجاری حرفه ای است. شیار زن(grooving)، روتر، رنده شیار زن (plow plane) نمونه هایی از رنده های دستی تخصصی برای انجام این کار هستند.

 

نکاتی برای استفاده از رنده نجاری

اکنون که می‌دانید با دستگاه رنده دستی خود چه کاری می‌توانید انجام دهید، نکاتی را که باید در نظر داشته باشید را توضیح می‌دهیم. این نکات به شما در ایمنی و ساخت قطعه ای عالی کمک می کند.

 

به یاد داشته باشید: اول ایمنی

هرچقدر هم که یک رنده دستی بدون خطر به نظر برسد، باید به خاطر داشته باشید که ایمنی را رعایت کنید. تیغه ها باید فوق العاده تیز باشند و شوخی ندارن. این به ویژه در مورد دستگاه های برقی صدق می کند. انگشتان خود را از تیغه دور نگه دارید و قبل از حرکت دادن ابزار پس از برش مطمئن شوید که کاملا متوقف می شوند.

هنگام استفاده از دستگاه برقی، عینک ایمنی و ماسک تنفسی خود را بزنید. همچنین ایده خوبی است که در صورت امکان در یک منطقه با تهویه مناسب کار کنید.

برای دستگاه های رنده دستی، ایده خوبی است که همیشه یک جفت دستکش محکم داشته باشید.

 

تیغه های خود را تیز کنید

یک تیغه تیز برای ابزار شما معجزه می کند. تیغه‌های کند، در پایان محصول شما را خراب می‌کنند، ناهمواری ایجاد می‌کنند و ممکن است در حین برش گیر کنند.

اگر مطمئن نیستید که چگونه تیغه را به تنهایی تیز کنید، همیشه می توانید تیغه های جدید بخرید و با توجه به تیرگی تیغه آن ها را تعویض کنید.

یک تیغه کاملا تیز مانند یک چاقوی داغ از میان کره می‌گذرد.

 

آهسته و پیوسته

با یک رنده دستی، سرعت به کاری که انجام می دهید و نوع چوبی که می برید بستگی دارد. برای دستگاه‌های برقی، معمول است که مبتدی‌ها خیلی سریع از برش سطح عبور می‌کنند و قطعه را خراب می‌کنند.

همانطور که در حال شروع کردن کار هستید، روی حرکت آهسته و پیوسته از طریق برش تمرکز کنید. هیچ مسابقه‌ای برای بوجود آوردن قطعه  صاف وجود ندارد – همه بحث در مورد کنترل کردن رنده و حتی رنده کردن در سراسر صفحه است.

با تجربه بیشتر، به یک ریتم ثابت دست پیدا می کنید و دقیقاً به مرور زمان متوجه می شوید که چقدر سریع می توانید کار را پیش ببرید. تا آن زمان، روی حرکت آهسته تمرکز کنید.

 

نتیجه گیری

در این مرحله، شما باید نحوه استفاده از رنده دستی را بدانید. ما نکاتی را برای ایمن نگه داشتن شما و اطمینان از اینکه هر پروژه بی‌نقص انجام می‌شود، ارائه کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...