جستجو کردن
Close this search box.
تفاوت تیغه اره های دیسکی

تفاوت تیغه اره های دیسکی

وقتی امروزه به تیغ اره های موجود در بازار توجه میکنید، ممکن است گیج‌کننده باشد، زیرا تعداد زیادی برای انتخاب وجود دارد، اما برخی به طور خاص برای مواد خاصی ساخته شده‌اند و بهتر از تیغه‌های دیگر کار می‌کنند.پس بیایید کنکاش کنیم و نگاهی دقیق‌تر به این موضوع بیندازیم که کاربرد برخی از این تیغه‌ها چیست، چرا برای موادی خاص عملکرد بهتری دارند، چه شکلی هستند و … .

تیغ اره های گرد

 

  • تیغ اره های گرد برای سطوح سخت:

تیغ اره های قاب‌بندی احتمالاً یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین تیغه های موجود در بازار هستند، بنابراین به احتمال زیاد این تیغه‌ها را بیشتر از هر نوع تیغه دیگری در فروشگاه‌ها خواهید دید.در حالت معمول یک تیغ اره “قاب بندی” معمولی حدود 18 تا 24 دندانه روی آن یا اعدادی نزدیک به این تعداد دارد. این تیغه ها به تعداد زیادی دندانه نیاز ندارند، فقط به اندازه ای که یک برش مناسب ایجاد شود کافی است.

یک قانون کلی در ارتباط با تیغ اره ها این است که هر چه تعداد دندانه های یک تیغه بیشتر باشد، برش تمیزتر و صاف تر خواهد بود.بیشتر اجزایی که با این تیغه ها برش داده میشوند مثل ناودانی‌ها، صفحات و سایر چوب‌ها در قسمت های پنهانی سازه و دیوار به کار میروند و بنابراین دیده نخواهند شد و نیازی به تیغ اره هایی با 60، 80 یا 120 دندانه روی آن نیست.

تیغ اره های گرد برای سطوح سخت

 

  • تیغه های نجاری تکمیلی:

تیغه‌های تکمیلی دندانه‌های بیشتری در مقایسه با تیغه‌های قاب‌بندی دارند و برای برش‌های صاف‌تر طراحی شده‌اند که در حین برشِ چوب، براده‌ها را از بین می‌برند و برای برش های نهایی و تمام‌شده که قابل مشاهده هستند، مناسب‌تر هستند.

چند نمونه‌ از موادی که باید برای برش آنها از تیغه‌های تکمیتفاده کنید قرنیزها، قالب‌گیری تاج داخلی، کف‌پوش‌های چوب سخت و … هستند، که همگی قابل رویت هستند و باید بدون آسیب رساندن به مواد در فرآیند برشکاری، برش داده شوند.

تعداد دندانه های یک تیغ اره کاملا به نوع ماده ای که می برید، اندازه اره ای که استفاده می کنید و محصولی که در نهایت برای آن برشکاری میکنید بستگی دارد. برخی از این تیغه ها می توانند از 30 دندان تا 70 دندان یا بیشتر در برخی موارد داشته باشند.

 

  • تیغ اره های دیسکی برای صفحات سیمانی الیاف دار:

تیغ اره هایی که برای برش صفحات سیمانی ساخته می شوند (صفحات زیرسازی سیمانی، صفحات نمای سیمانی و غیره) از نظر ظاهری بسیار متفاوت از سایر تیغه ها هستند و معمولا تعداد دندانه های کمی روی آنها وجود دارد.

تیغ اره های گرد برای صفحات سیمانی الیاف دار

بیشتر انواع آنها بین 4 تا 10 دندانه روی خود دارند و این میزان گرد و غباری را که اره تولید می کند کاهش می دهد و امکان برش صاف در این فرآیند را فراهم می کند.می‌توان از تیغ اره های قاب‌بندی استاندارد برای برش این نوع مواد استفاده کرد، اما گرد و غبار بسیار بیشتری تولید می‌کند و نسبت به تیغ اره ای که مخصوص متریال ساخته شده زمان بسیار کمتری دوام خواهد داشت.

 

  • تیغ اره های مختلف برش فلز:

به طور کلی دو نوع تیغه وجود دارد که می توانند فلزات را برش دهند که عبارتند از تیغه های اصطکاکی (به نظر صاف به نظر می رسند) و تیغه هایی که دندانه روی آنها وجود دارد.

تیغ اره های متفاوتی وجود دارند که برای برش انواع خاص فلزات (مثل آلومینیوم، ورق فلزی، فولاد و غیره) بهتر طراحی شده اند که آنها نیز مانند تیغ اره های چوب دارای دندانه های متفاوتی هستند.

 

نوع اصطکاکی تیغه های برش فلز: تیغه های اصطکاکی همان تیغه هایی هستند که اکثر مردم هنگام برش فلزات با آن آشنا هستند و نسبت به انواع دیگر بسیار ارزان تر هستند. این تیغ اره ها جرقه های زیادی در طول فرآیند برش ایجاد می کنند و با برش تیغه کوچکتر می شود.این تیغ اره ها از مواد اصطکاکی مختلف (فایبرگلاس) ساخته شده اند و بسیار رایج هستند، بنابراین می توانید آنها را برای هر نوع اره ای در اندازه های مختلف پیدا کنید.

 

نوع دندانه دار تیغه های برش فلز: نوع دیگر تیغ اره برای برش فلز شبیه تیغه های چوب است، اما اگر دقت کنید، دندانه ها صاف تر هستند و تیزی کمتری دارند.این تیغه ها معمولاً جرقه کمتری در هنگام برش ایجاد می کنند و نسبت به تیغه های اصطکاکی گران تر هستند اما به نظر من بسیار برتر هستند. به نظر می رسد دوام بیشتری داشته باشند و خطر کمتری نسبت به استفاده از انواع اصطکاکی تیغه های برش فلز دارند.

 

  • تیغ اره های دیسکی برای برش مصالح بنایی:

این نوع تیغه ها به دو دسته تقسیم می شوند و این تیغه ها اساساً تیغه های اصطکاکی (مانند تیغه های فلز) و تیغه های الماسه (که برای بتن نیز استفاده می شوند) هستند. چند تفاوت بین این دو نوع مختلف مانند قیمت، عملکرد، عمر تیغه و … وجود دارد. بیایید به برخی از تفاوت ها نگاهی بیندازیم…

تیغههای الماسه: تیغه‌های الماسه مدت بسیار بیشتری از تیغه‌های اصطکاکی دوام می‌آورند. با اطمینان می توانم بگویم که یک تیغه الماسه بسته به کیفیت خود تیغه ها 10 برابر یا حتی بیشتر نسبت به تیغه های اصطکاکی دوام می آورد.این تیغه‌ها همان تیغه‌هایی هستند که برای بتن نیز استفاده می‌شوند و روی آن‌ها یک نوع دندانه صاف وجود دارد (بعضی مدل‌ها) و آن دندانه‌ها با ذرات ریز گرد و غبار الماس پوشیده شده‌اند که بسیار سخت هستند و سیمان، بتن و غیره را برش می‌دهند.

تیغه های اصطکاکی: این تیغه های اصطکاکی از مواد ارزان قیمت ساخته شده اند و قیمت بسیار کمتری نسبت به سایر تیغه های سنگ تراشی دارند. این تیغ اره ها فقط برای مصالح بر پایه سیمان مناسب هستند و به دلیل سنگدانه (سنگ) بزرگتر موجود در بتن، روی بتن کار نمی کنند.

 

  • برش بتناز چه تیغه هایی باید استفاده کرد؟

برش بتن: برش بتن به تیغه خاصی نیاز دارد (معمولاً نوعی تیغه الماسه) و اره و تیغ اره های مختلفی وجود دارد که می توانند بتن را برش دهند که این تیغه ها از نظر ظاهری کمی متفاوت هستند.

 

  • تیغ اره های دیسکی که به طور خاص برای تخته سه لا ساخته شده اند:

تیغ اره های دایره ای برای تخته سه لا معمولاً دارای دندانه های بیشتری هستند که این تیغه ها می توانند از 40 دندانه تا 100 دندانه متفاوت باشند فقط بسته به اینکه چگونه خروجی ای از سطح برش خورده می خواهید و از چه نوع تخته سه لا استفاده می کنید.یک قانون کلی خوب این است که اگر قرار است تخته سه لا در نما دیده شود، از تیغه ای با 40 تا 80 دندانه روی آن استفاده کنید تا برش تمیزتر و صاف تری داشته باشید.

هیچ قانون سخت و قطعی ای در مورد اینکه یک تیغ اره گرد ساخته شده برای تخته سه لا باید چند دندانه داشته باشد وجود ندارد، اما به طور کلی تیغه 40 دندانه در بیشتر مواقع خوب کار می کند، به خصوص اگر تیغه جدید و نو باشد. برای برش تخته سه لا که پوشانده می شود و در نما دیده نمیشود یک تیغ اره قاب بندی با 18 تا 24 دندانه به خوبی کار می کند، زیرا سطح برش خورده تخته سه لا قابل مشاهده نیست.

 

  • تیغ اره های دیسکی مختلف برای پلاستیک و پلکسی گلاس :

پلاستیک ها و پلکسی گلاس از نظر برش با استفاده از اره مدور مواد بسیار مشابهی هستند و الزامات و ویژگی های بسیار مشابهی دارند، بنابراین یک تیغ اره گرد خاص معمولاً برای هر دو نوع مواد کاربرد دارد.از آنجایی که پلاستیک و پلکسی مواد بسیار نرم‌تری نسبت به چوب یا فلز هستند، بهتر است از تیغه‌ای استفاده کنید که بین 80 تا 140 دندانه روی آن قرار دارد تا اطمینان حاصل شود که یک خط برش صاف و نرم داشته باشید.باید مطمئن شوید که تیغه مورد استفاده نو یا در شرایط بسیار خوبی قرار دارد زیرا پلاستیک ها و پلکسی گلاس تمایل به ذوب شدن دارند و اگر دندانه های خوبی روی تیغه وجود نداشته باشد فقط دما را بالا میبرد و آنرا میسوزاند و حالتی زشت و بد شکل ایجاد میکند.

تیغ اره مخصوص پلکسی و پلاستیک

تصویر بالا یک تیغ اره مخصوص پلکسی و پلاستیک 10 اینچی را نشان می‌دهد که معمولاً روی اره‌های رومیزی و اره‌های فارسی بر استفاده می‌شود، بنابراین به دلیل اندازه خاص، بر روی اره‌های دایره‌ای کار نمی‌کنند، اما تعداد زیادی تیغه به اندازه اره‌های دایره‌ای وجود دارد که این نوع را برش می‌دهند.

 

  • تیغ اره های دیسکی ساخته شده برای ام دی اف

ام دی اف یک ماده بسیار متراکم است و از آنجایی که فشرده شده است، برش آنها برای تیغه ها بسیار سخت است، بنابراین اگر ام دی اف زیادی را برش می دهید، ممکن است نیاز باشد چند تیغه تهیه کنید.به طور معمول، تیغ اره های دیسکی با 60 تا 80 دندانه برای ام دی اف کاملاً خوب عمل می کنند، زیرا توانایی برش خطوط بسیار تیز و ظریف را دارند و حتی برای ام دی اف هایی که دارای لمینت در قسمت بیرونی آن هستند، گزینه خوبی هستند.ممکن است هنگام برش مقدار زیادی MDF گرد و غبار زیادی تولید شود زیرا گرد و غبار به سمت جایی که تیغه ها سریعتر پایین می آیند، تمایل دارد، بنابراین بهتر است از نوعی پوشش برای جمع آوری و استخراج گرد و غبار استفاده کنید تا هم به سلامتی شما آسیبی نرسد و هم عمر تیغه و ابزار شما بالا رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...